שליח האו"ם למזרח התיכון מזהיר מפני משבר כלכלי "חסר תקדים" בעזה וברשות הפלסטינית

על פי הדו"ח, הממשל הפלסטיני איבד 65% מהכנסותיו, ואם המשבר מול ישראל לא ייפתר, השפעותיו יורגשו עוד שנים ארוכות. "יש צורך במדיניות נועזת של הצדדים", כתב

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלאדנוב בביקור בחברון, ב-2015
נעה לנדאו
נעה לנדאו

דו"ח של שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב מצביע על משבר חמור בעזה וברשות הפלסטינית, בדגש על הפן הכלכלי. על פי הדו"ח, האתגרים שעמם מתמודדים השלטונות והתושבים הפלסטינים הם "חסרי תקדים".

על פי הדו"ח, המשבר הכלכלי ברשות נגרם בשל ההחלטה הישראלית שלא להעביר שישה אחוזים מכספי המסים שהיא גובה עבור הרשות, וההחלטה העוקבת של הרשות לא לקבל כלל את הכספים מישראל כל עוד הסכום אינו מועבר במלואו. כתוצאה מההחלטות, הממשל הפלסטיני איבד 65% מהכנסותיו. הדו"ח מזהיר כי אם המשבר לא ייפתר, ההשפעה שלו תורגש עוד שנים ארוכות. מלאדנוב חוזר על קריאת מזכ"ל האו"ם לשני הצדדים לשתף פעולה על מנת לפתור את הסוגיה.

הדו"ח מפרט קשיים נוספים עמם מתמודדת הרשות, בהם הכיבוש הצבאי המתמשך, הרחבת ההתנחלויות והריסת בתי פלסטינים, אי-רציפות טריטוריאלית ואלימות בין פלסטינים לכוחות הביטחון הישראליים.

בהתייחסו למצב בעזה, ציין מלאדנוב כי אף שהשקט בגבול נשמר מאז מארס, הסוגיות שבפניהן עומדים הפלסטינים דורשות פתרונות מעמיקים. "הטיפול במצב ההומניטרי והכלכלי המידרדר בעזה מחייב יותר מרק תרומות ופרויקטים מיוחדים. יש צורך במדיניות נועזת של הצדדים", כתב מלאדנוב. "המצור הישראלי המתמשך על עזה, לצד הפילוג הפלסטיני הפנימי ויותר מעשור של שלטון חמאס ברצועה, הביאו להתמוטטות הממשל בעזה והעלו את הסיכון למלחמה", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ