הרשויות בעזה: 60 פלסטינים נפגעו בהפגנות בגבול הרצועה, חלקם מאש חיה של צה"ל

מצבם של הפצועים אינו ידוע. לפי צה"ל, 7,000 השתתפו בהפגנות, ומספר הפצועים עומד על 30. המחאות מרוסנות יחסית מאז הגיעו ישראל וחמאס להבנות, אך בוועדה המארגנת הבהירו כי אם אלו לא ייצאו לפועל, הפעילות ליד הגדר תגבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנות ליד גדר המערכת, היום

60 פלסטינים נפצעו במהלך עימותים עם צה"ל ההפגנות בגבול רצועת עזה, חלקם מאש חיה, כך הודיע היום (שישי) משרד הבריאות הפלסטיני בעזה. לפי צה"ל מספר הפצועים עומד על 30. מצבם אינו ידוע. ערב הבחירות הגיעו ישראל וחמאס להבנות בתיווך מצרי על הסכמת אש, ומאז ההפגנות מול גדר המערכת מרוסנות באופן יחסי.

בצה"ל אמרו ש-7,000 בני אדם הגיעו היום להפגנות, וכי חיילים ירו באש חיה במפגינים שניסו לפגוע בגדר. עוד אמרו בצבא, שחלק מהפצועים נפגעו מירי הצלפים.

הפגנות בגבול עזה, היוםצילום: AFP

ההסכמות שגובשו בתחילת החודש בין ישראל לחמאס הובילו להורדת רף האלימות ליד הגדר ולירידה משמעותית בהיקף המשתתפים בהפגנות. כמו כן, הוקפא השימוש בבלוני הנפץ, וירד היקף הפעילות הלילית ליד הגדר והפעילות הימית בקו החוף הצפוני של הרצועה. עם זאת, הוועדה המארגנת של התהלוכות העבירה מסר לישראל לפיו אי-יישום ההבנות עלול להוביל בחזרה להגברת הפעילות ליד הגבול.

הוועדה קראה לתושבי עזה להשתתף היום בהפגנה, בדגש על תהלוכות לא אלימות והימנעות מהתקרבות המונית לגדר, וכן עודדה את הפלסטינים לצאת להפגין גם ביום שישי הבא. בכיר בוועדה אמר בשיחה עם "הארץ" כי מאז ההגעה להבנות לא מורגש כל שינוי ברצועה. "דיברו על הבנות, הכנסת כספים ופתיחת תוכניות להעסקת מובטלים", אמר, "כל זה עדיין בגדר הצהרות ללא שום מעשים או תוצאות בשטח. לכן, המשך הסחבת ואי-יישום ההבנות - שמשמעותן האופרטיבית היא הקלה במצור - יובילו להסלמה".

מקור מדיני בחמאס אמר בשיחה עם "הארץ" כי בארגון ירסנו את ההפגנות בשלב זה, וככל הנראה ימתינו עד להרכבת הממשלה החדשה בישראל. עם זאת, הוועדה המארגנת של התהלוכות מתכננת אירוע גדול ליד הגדר ביום הנכבה שיחול ב-15 במאי - באישור החמאס. בהפגנה צפויים להשתתף עשרות אלפי פלסטינים, בדומה להפגנה שהתקיימה ביום השנה לתהלוכות בסוף החודש שעבר. 

לפני שבועיים נהרג בן 15 מירי צה"ל בהפגנות ליד גדר המערכת מזרחית לג'באליה שבצפון הרצועה, ומשרד הבריאות ברצועה מסר כי 48 פלסטינים נפגעו. מצה"ל נמסר אז כי 7,500 פלסטינים הפגינו בכמה מוקדים ליד גדר המערכת והתעמתו עם חיילי צה"ל. עוד נמסר כי נזרקו אבנים ומטענים לעבר כוחות הביטחון, ואירעו מספר נסיונות לפגוע בגדר. "צה"ל השיב בירי לעבר מתפרעים באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות", הודיע הצבא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ