תחקיר: הזרוע הצבאית של חמאס שכללה את שיטותיה לגיוס כספים דרך ביטקוין

לפני כשלושה חודשים הכריז הארגון על קמפיין לגיוס כספים, בו הוא מבקש תרומות במטבע המוצפן. לפי תחקיר רויטרס, השיטה החדשה מטשטשת עקבות כך שלא ניתן יהיה למנוע את העברת התרומות

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוחמי עז א-דין אל-קסאם במנהרת חמאס בעזה, ב-2014
לוגו רויטרס

הזרוע הצבאית של חמאס שכללה את שיטותיה לגיוס כספים באמצעות ביטקוין, מה שמאפשר לה לחמוק מפיקוח רגולטורי, כך לפי תחקיר של סוכנות הידיעות רויטרס. הטכניקה החדשה שפיתח הארגון מאפשרת לו לטשטש את עקבותיו, באופן שלא יאפשר למנוע את העברת התרומות. גדודי עז א-דין אל-קסאם, הפועלים מרצועת עזה, החלו קמפיין לגיוס כספים בסוף חודש ינואר, והם קוראים לתומכיהם לתרום להם באמצעות המטבע הדיגיטלי המוצפן.

תחילה, ביקש הארגון מהתורמים לשלוח ביטקוין לכתובת דיגיטלית בודדת (ארנק). עם זאת, על פי תחקיר של רויטרס וחברת ניתוח הבלוקצ'יין "אליפטיק", בשבועות האחרונים שינה הארגון את השיטה שבה הוא אוסף את התרומות, כך שהאתר מייצר ארנק דיגיטלי חדש עם כל העברה. השיטה החדשה מקשה על חברות סביב העולם לעקוב אחר איסוף הכספים.

ארנק דיגיטלי יחיד יכול להיות "מסומן" על ידי החברות, כך שבאופן תיאורטי אפשר יהיה למנוע העברת כספים באמצעות המערכות שלהן אל היעד. על פי "אליפטיק", ארנק חדש שנפתח עבור כל תרומה מקשה על החברות לתייג אותו.

מטבעות ביטקוין. ארנק חדש שנפתח עבור כל תרומה מקשה על החברות לתייג אותוצילום: Benoit Tessier/רויטרס

על פי ניתוח "אליפטיק", בין 26 במארס ל-16 באפריל, נשלחו 0.6 ביטקוין - שווה ערך לכ-3,300 דולר - לארנקים שיוצרו על ידי אתר הזרוע הצבאית של חמאס. במסגרת הקמפיין, גייס הארגון עד כה כ-7,400 דולר. דובר חמאס סירב להגיב על התחקיר.

ישראל וארה"ב סבורות כי התרומות הללו מהוות רק שבריר מתוך עשרות מיליוני דולרים שאיראן מעבירה מדי שנה לחמאס. עם זאת, הקמפיין מגלה כיצד הארגון מצליח למנף את הפלטפורמה של ביטקוין על מנת לגייס כספים. "הם עדיין בשלב הניסוי - בודקים את זה, רואים כמה הם יכולים לגייס והאם זה בכלל עובד", אמר טום רובינסון, מייסד-שותף ב"אליפטיק".

איראן לא הצהירה כי היא מעבירה כספים לחמאס, אם כי לא שללה את תמיכתה בארגון. מנגד, בחמאס טוענים כי טהראן היא המממנת המובילה של גדודי עז א-דין אל-קאסם.

לתחקיר של רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ