משרד המשפטים מסר הערב (שבת) בתגובה לשחרור שני האסירים הסורים, כי המהלך יצא לפועל רק לאחר החזרת גופתו של זכריה באומל. "מספר ימים לאחר טקס קבורתו של חלל צה"ל זכריה באומל ז"ל, התבקש היועץ המשפטי לממשלה על ידי גורמי ממשל לחוות את דעתו בעניין האפשרות לשחרור שני אסירים סורים המוחזקים בישראל באמצעות חנינה מנשיא המדינה, כמחווה של רצון טוב", נמסר. "לנוכח מכלול העובדות ונסיבות המקרה הייחודיות, כפי שהדברים הוצגו בפני היועץ המשפטי לממשלה, נקבע כי בנסיבות העניין אין מניעה משפטית לפעול לשחרור בדרך הזו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם התייחס לשחרור האסירים. נשיא המדינה ראובן ריבלין ושרת המשפטים היוצאת איילת שקד חתמו לפני ימים אחדים על החנינה לשני האסירים. מבית הנשיא נמסר הערב כי "משהגיע הנושא אל שולחנו של הנשיא ובשל הנסיבות, פנתה מחלקת החנינות של בית הנשיא לקבלת חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה לאישור המהלך. משהמהלך אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה הפעיל הנשיא את סמכותו לחנינה על פי חוק יסוד נשיא המדינה".

אחמד חמיסצילום: ללא קרדיט

לפי חוק הממשלה, שחרור אסירים כמחווה מדינית או במסגרת יחסי חוץ מחייב החלטת ממשלה. גורמים ממשלתיים אמרו כי מנדלבליט קבע שבנסיבות המיוחדות אין צורך באישור הממשלה. הם הוסיפו כי משרד המשפטים ובית הנשיא היו מעורבים במהלך. מקור מדיני בסוריה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הרשויות במדינה לחצו על רוסיה להביא לשחרור שני האסירים אחרי ההודעה על החזרת גופתו של באומל.

אחד משני האסירים שצפויים להשתחרר הוא אחמד חמיס, פלסטיני בן 35 ממחנה הפליטים אל-ירמוכ שליד דמשק. הוא נידון ל-18 שנות מאסר לאחר שב-2005 הצליח לחצות את הגבול לישראל ולחדור למוצב של צה"ל ברמת הגולן. בכתב האישום שהוגש נגדו הוא הואשם בניסיון חטיפה, חברות בארגון טרור, הסתננות ועבירות נשק. הוא גויס בשנת 2000 לפתח, ובכתב האישום הוא צוטט כמי שהתחייב "לעשות כל מאמץ לשחרור פלסטין". הוא אומן ידי אנשי פתח במחנה הפליטים אל-ירמוכ ועבר אימונים נוספים בנשק במחנה עין אל-חלווה בלבנון.

זידאן טוויל

לפי כתב האישום, החטיפה תוכננה ל-14 באפריל, יום השנה להתנקשות באבו ג'יהאד. הוא נשא עליו רובה ציד וכדורים, חפר תחת גדר הגבול, חצה אותה והגיע למוצב. הוא כיוון את נשקו לקצין שנתקל בו, ובין השניים התפתח עימות ובמהלכו נפלט כדור. חיילים נוספים שהגיעו למקום השתלטו על חמיס, ולא היו נפגעים בתקרית.

האסיר השני, זידאן טוויל, בן 57 מכפר חדר, נעצר בשנת 2008 והיה חלק מרשת הברחת סמים לישראל שבה היו חברים גם שותף סורי וישראלי. ברשותם היו כמויות גדולות של סמים ובהם 13.5 ק"ג הרואין וקילו קוקאין. תמורת הסמים, אמור היה לקבל 20 אלף דולר, לפי כתב האישום. במהלך העברת הסמים בגדר המערכת, הגיעו למקום חיילי צה"ל ופתחו בירי לעבר המבריחים. טוויל נורה ונפצע, ונותר נכה. במשפטו, טען ששיתף פעולה בעבר עם כוחות הביטחון הישראליים וכי הוא "רדוף על ידי השלטונות הסוריים". הוא נידון ל-11 שנות מאסר ואמור היה להשתחרר ביולי מבית הסוהר צלמון - שאינו כלא לאסירים ביטחוניים. סנגורו של טוויל, עו"ד רוני עמאר, אמר היום ל"הארץ" כי לא קיבל כל דיווח על כוונה לשחרר את מרשו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ