ההצעה האירופית לפתרון משבר המסים: הרשות תשלם לאסירים בלי קשר לחומרת עבירותיהם

האיחוד האירופי ופורום המדינות התורמות לפלסטינים הציעו מודל שלפיו התשלומים יתבססו על המצב הסוציאלי של משפחות האסירים. נציגי הפורום אמרו כי אין ביכולתם לגשר על הפער הכספי שייגרם אם הרשות לא תקבל את יתרת הכסף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת החוץ של האיחוד האירופי מוגריני עם ראש הממשלה הפלסטיני אשתייה, אתמול. באיחוד מבקשים מהרשות שישקלו לקבל באופן זמני את הכספים

האיחוד האירופי ופורום המדינות התורמות לפלסטינים The Ad Hoc Liaison Committee, שהתכנסו אתמול (שלישי) בבריסל, מציעים לתווך בין ישראל לרשות הפלסטינית בניסיון לגבש מודל חדש לתמיכה כספית באסירים הפלסטינים הכלואים בבתי הכלא בישראל. לפי המודל יתבססו התשלומים על המצב הסוציאלי של משפחותיהם - ללא קשר לעבירות האסירים. בכך מקווים בקהילה הבינלאומית לסייע בפתרון משבר קיזוז כספי המסים הפלסטיניים בידי ישראל, במחאה על התשלומים שהרשות מעבירה לאסירים שהורשעו בעבירות טרור.‎

גורמים שהשתתפו בכינוס אמרו ל״הארץ״ שהכוונה היא ליצור מודל במתכונת ״שדומה לביטוח הלאומי בישראל״. עד לפיתוח התוכנית ביקשו נציגי האיחוד האירופי בבריסל מנציגי הרשות שישקלו לקבל מישראל באופן זמני את יתרת כספי המסים המקוזזים - בלי שהדבר יתפרש כהכרה בלגיטימיות של המהלך הישראלי. זאת כדי למנוע משבר הומניטרי וקריסה כלכלית, שלפי הגורמים המעורבים עשויה להתרחש תוך חודשים ספורים אם הרשות תמשיך בסירובה לקבל את הכספים. 

נציגי הקהילה הבינלאומית הבהירו כי אין ביכולתם לגשר על הפער הכספי העצום שהרשות תגרום אם תמשיך בסירובה לקבל את יתרת הכסף. במקביל, שוב העבירה ישראל באופן חד-צדדי את יתרת הכספים המקוזזים לבנק הפלסטיני, וכעת היא ממתינה לראות אם הם יוחזרו במחאה, כפי שכבר קרה באחרונה.

אשתייה, אתמול. הזהיר כי הפסקת תשלומים תייצר תסכול ותסיסה חברתית בציבור הפלסטיניצילום: AFP

לדברי גורמים אחרים שהשתתפו בדיון, ראש הממשלה הפלסטיני הנכנס מוחמד אשתייה ביקר בחריפות את הסנקציה הישראלית והבהיר שמדובר בהפרה בוטה של הנספחים הכלכליים להסכמי אוסלו - המחייבים את ישראל להעביר את הכספים הפלסטינים שהיא גובה. לדבריו, ברשות חוששים כי אם לא יוצבו קווים אדומים, ישראל תמשיך במדיניות השימוש בקיזוז ככלי ענישה נגדם. עוד אמר אשתייה בבריסל כי סוגיית האסירים נפיצה ומשמעותית בציבור הפלסטיני, ולכן הפסקת תשלומים תייצר תסכול ותסיסה חברתית.

בדיון השתתפו גם נציגים אמריקאים בדרג זוטר מהשגרירות בישראל ומצוות תוכנית השלום של הבית הלבן, ולראשונה הם לא נשאו דברים במהלך האירוע. ״ניכר היה שיש נתק מוחלט בין אמריקאים לפלסטינים כרגע״, אמרו ל״הארץ״ הגורמים שהשתתפו בכינוס. באחרונה קיצץ הממשל האמריקאי באופן דרסטי את כספי הסיוע לפלסטינים אחרי שנים של תמיכה - בין היתר בפרויקטים אזרחיים מגוונים - מהלך שתרם להחרפת הסיכון למשבר הומניטרי בגדה במקביל למצוקה הגוברת בעזה.

בכינוס התקופתי של הפורום השתתפו לצד ראש הממשלה הפלסטיני ונציגי הקהילה הבינלאומית, בראשות שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני, גם נציגים ישראלים -בהם נציגת משרד החוץ יעל רביע צדוק, נציג מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אל״מ שרון ביטון ומנכ״ל המשרד לשיתוף פעולה אזורי, יוסף דרזנין. הנציגים הישראלים שבו וביקשו מפורום התורמות לתקצב שורה של פרויקטים הומניטריים - קצתם בגדה. בין הפרויקטים גם תוכנית הדגל של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, שהמדינות התורמות מתקצבות במאות מיליוני דולרים: מתקן גדול לטיהור השפכים ברצועת עזה. 

בנאומה הדגישה מוגריני כי לצד התמיכה הכספית באזור, כל הצדדים חייבים לקיים את ההסכמים המשפטיים ביניהם במלואם ולשוב למסלול הידברות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ