זאיד אלחמאמדה, בן 49 מהפזורה הבדואית, נהרג מפגיעת רקטה במפעל באשקלון

אלחמאמדה, נהג משאית, היה בעבודתו במפעל בעיר כשנפגע. "הוא היה הכי אחראי ורציני במשפחה. הוא היה מנהיג במשפחה שלו, וגם באזור", ספד לו אחד מקרוביו

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלחמאמדה
אלמוג בן זכרי

זאיד אלחמאמדה, נהג משאית בן 49, נהרג היום (ראשון) מפגיעת רקטה במפעל באשקלון. בהלווייתו, שנערכה בבית העלמין בשגב שלום, קרובי משפחתו סיפרו כי הוא נהג להגיע מדי בוקר לעבודה באשקלון לאחר תפילת הבוקר. "גם היום יצא כדי לפרנס את משפחתו. נכון שהיה פחד כי הם שמעו וראו את הטילים והאזעקות. אבל לא חשבנו שזה יגיע אלינו", אמרו במשפחתו.

אלחמאמדה התגורר עם משפחתו בפזורה של שגב שלום בכפר הלא מוכר סאוויאן, ללא כל אמצעי מיגון. "איבדנו אדם יקר ואהוב על כולם. הוא אהב ילדים ותמיד אהב להצחיק אותם", ספדו לו קרוביו, "אנחנו לא רוצים לא ילדים ערבים ולא יהודים שייפגעו מההסלמה הזאת. כואב לנו על מה שקורה באזור. למרות שאין לנו כל אמצעי מיגון ואין מי שידאג לנו או להזהיר אותנו אנחנו אומרים לכל בנינו ובנותינו לא לזלזל כששומעים אזעקות ולתפוס מחסה". 

הלווייתו של אלחמאמדה בשגב שלום, היוםצילום: ללא קרדיט

תאופיק, אחד מקרוביו של אלחמאמדה, סיפר ל"הארץ" על זאיד: "הוא היה בן אדם נשמה, היה אדם דתי מאוד. הוא היה הכי אחראי ורציני במשפחה. הוא היה מנהיג במשפחה שלו, וגם באזור. תאופיק הוסיף כי "היו מתייעצים איתו בכל מיני דברים שקשורים למשפחה, קשה למצוא עוד בן אדם כמוהו. יש חלק מהמשפחה שעדיין מתקשים לקבל את זה".

את השקט של הלוויה הפרו תדיר רעשי מסוקים ומטוסים של צה"ל, שרק הדגישו את המתח והרגישות סביב מותו של אלחמאמדה, בדואי מהנגב שנהרג בידי רקטת חמאס. לרבים מהבדואים בנגב יש משפחה בעזה, והסיטואציה הזו מסבה להם חוסר נוחות. "את האמת, אנחנו בין לבין" אמר עומאר אבו-שינדי, תושב ערערה שהגיעה להלוויה. "כל אחד שתשאל פה יש לו משפחה בעזה, לא הרבה יתייחסו פה למתח הזה". ואכן, אחרים לא הסכימו לדבר על כך. 

ההלוויה, היוםצילום: ללא קרדיט

"אבא שלי מת כשהיה בן למעלה מ-100, בדור שלו לא היה את המתח הזה בין יהודים לבדואים, לא היו לו בעיות עם היהודים. היום, לא יגידו לך פה, אבל יש הרבה שמרגישים הרבה יותר קרוב לפלסטינים". אבו שאנדי תולה את התמורה הזו בחברה הבדואית כאשמת "הממשלה הימנית הגזענית", כלשונו. עם זאת, אבו-שינדי רחוק מלחשוב שבחמאס מבכים את מותו של אלחמאמדה: "הם בטח לא היו רוצים שזה יקרה, אבל אני לא חושב שהם מתחרטים על ירי הרקטה הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ