דו"ח המבקר: התנהלות אגף השיקום של נכי צה"ל פוגעת בסיכויי הנכים להשתקם

המבקר מצא כי חוסר התיאום בין האגף שבמשרד הביטחון למוסד לביטוח לאומי פוגע בזכויות הנכים. הוא קבע כי במשרד התעלמו מהגדילה באוכלוסיית נכי צה"ל וציין כי ישנו מחסור חמור ברופאים עבורם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של נכי צה"ל מול הקריה בתל אביב, ב-2016

התנהלות אגף השיקום של נכי צה"ל במשרד הביטחון פוגעת בסיכויי הנכים להשתקם ומסכנת את בריאותם הפיזית והנפשית - כך קבע מבקר המדינה יוסף שפירא בדו"ח שפורסם היום (שני). לפי הדו"ח, חוסר התיאום בין האגף למוסד לביטוח לאומי פוגע בזכויות נכי צה"ל, ולחלק ניכר מהם נשללו גמלאות ותקציבים שלהם היו זכאים על פי חוק. עוד קבע המבקר כי במשרד הביטחון התעלמו מהגדילה באוכלוסיית נכי צה"ל ומהזדקנותה, עד כדי מחסור חמור ברופאים שיטפלו בהם ופגיעה משמעותית באיכות השירות הניתנת להם.

דו"ח מבקר המדינה: 60% מעברייני המין משתחררים בלי שעברו טיפול בכלא // חיים כץ ומנכ"ל משרדו פעלו למינוי מקורביו לתפקידים במשרד הרווחה // תוכניות הלימוד לחרדים באקדמיה לא השיגו את מטרותיהן ואיכותן לא נבדקה // משרד הבריאות לא נערך כראוי לקצב הזדקנות האוכלוסייה // רק 12% מהמורים לעברית בבתי הספר היסודיים הוכשרו להוראת המקצוע // חשד לטובת הנאה בחלוקת הכרטיסים של משרד הספורט למשחק בין ישראל לארגנטינה // 92% מהתלונות על עבירות רכוש נסגרות - מרביתן תוך פחות משבוע

משרד מבקר המדינה בחן בחודשים ספטמבר 2017-אוגוסט 2018 את השירותים הרפואיים שמעניק אגף שיקום נכי צה"ל למי שנפגעו במלחמות וחלו במהלך שירותם הביטחוני. האגף מטפל בכ-57,000 נכי צה"ל רשומים כיום.

מבדיקת המבקר עלה כי לא נעשה דבר בנוגע לגידול באוכלוסיית נכי צה"ל והגידול בהיקף השירותים הרפואיים שהם זקוקים להם. כך, לדוגמה, תקן אגף שיקום נכים לרופאים מחוזיים שמטפלים בנכים נקבע בשנות התשעים, וכולל 21 משרות רופאים. התקן לא שונה מאז, חרף גידול של כ-14% במספר נכי צה"ל שבטיפול האגף בין 2017-2005. לפי הנתונים המעודכנים לאוגוסט 2018, רק 58% מהמשרות מאוישות, וחסרים לפחות כתשעה רופאים מחוזיים במשרות תקניות כדי לענות על הצורך.

נכי צה"ל ומלוויהם מפגינים מול משרד הביטחון בתל אביב בדרישה לשיפור תנאיהם, ב-2015צילום: דרור עינב

כל רופא מחוזי באגף אחראי בממוצע לכ-3,700 נכי צה"ל, לעומת רופאי משפחה בקופות החולים המופקדים על כ-1,500 מבוטחים בממוצע. הרופאים עוסקים בעיקר בהנפקת מרשמים והפניות, ונותר בידיהם מעט מאוד זמן לעסוק בדברים נוספים, מה שמונע מהם לערוך ביקורי בית ולבקר מאושפזים. המבקר מצא כי רופאים נאלצים לעיתים לנפק מרשמי תרופות לנכים שהם כלל אינם מכירים.

"המשבר העמוק בתחום השירותים הרפואיים באגף שיקום נכים ניכר ברופאים מחוזיים בשל העומס המוטל עליהם, עד כדי פגיעה ברמת השירות הניתנת לנכי צה"ל", כתב המבקר, וציין עוד כי "בעיית המחסור ברופאים הפכה קריטית".

עוד מצא המבקר כי אגף השיקום אינו מפקח באופן מספק על רמת השירות שגורמים רפואיים חיצוניים מעניקים לנכי צה"ל ועל חברות סיעוד המספקות להם שירות. לפי הדו"ח, הדבר מביא לפגיעה בשירות הרפואי הניתן לנכים ובעקבות זאת לפגיעה בסיכוייהם להשתקם. כמו כן, משרד הביטחון אינו מפקח על זמני ההמתנה לתורים לרופאים מומחים במרפאות עצמאיות ובמכונים ועל היחס לנכים במקומות אלו. 

במהלך הביקורת ביצע משרד מבקר המדינה סקר טלפוני בקרב מדגם של 611 נכי צה"ל, ממנו עלו חוסר שביעות רצון מרמת השירות של רופאים מומחים, זמינות נמוכה שלהם וזמני המתנה ארוכים אליהם ולבדיקות במכונים. 15% מהנשאלים השיבו כי אינם מרוצים מאופן הטיפול בהם או כלל אינם מרוצים, 7% השיבו כי הם מרוצים במידה בינונית ו-28% השיבו כי הם מרוצים או מרוצים מאוד.

50% מהנשאלים לא ענו ישירות על השאלה, אך פירטו את הסיבות לאי-שביעות רצונם, וברבות מהתשובות צוינו זמינותם הנמוכה של הרופאים וזמני המתנה ארוכים לפגישות עמם. חלק מהנשאלים ציינו כי רופאים הפגינו כלפיהם יחס לא ראוי, זלזול והבעת חוסר אמון. חלקם גם ציינו זמני המתנה ארוכים לקבלת אישורים. רק 7% ממשתתפי הסקר אמרו כי מתחילת 2016 יזמו הרופאים המחוזיים פגישה עמם, 78% השיבו כי הרופא המחוזי לא יזם פגישה עמם, ו-15% השיבו כי אינם זוכרים.

המבקר קבע כי המצב "עלול לגרום לפגיעה בנכי צה"ל שמוגבלים בתפקוד היומיומי וזקוקים לליווי, ולסכן את בריאותם הפיזית והנפשית". הוא הוסיף כי אף שעלות המלווים לנכי צה"ל - כ-426 מיליון שקל ב-2017 - מהווה כ-50% מתקציב השירותים הרפואיים, רמת השירותים שמקבלים הנכים מהמלווים נמוכה והפיקוח והבקרה שמבצע האגף על השירות שנותנות חברות הסיעוד לנכים מוגבלת.

עוד העלה הדו"ח ליקויים בפעילות אגף שיקום נכים והמוסד לביטוח לאומי בכל הנוגע להסדרת אופן הטיפול בכפל תשלומים שפוגעים בזכויות נכי צה"ל. בשל חוסר תיאום בין המוסד לביטוח ללאומי לאגף לא הובא לידיעת הנכים כי יש בידם זכות בחירה בקבלת גמלאות, ובכך נמנעה מהם זכות זו. כמו כן, הוראות אגף שיקום נכים והנחייתו של סמנכ"ל וראש אגף שיקום נכים מינואר 2018 אינן מפורטות דיין, ואינן מבהירות כיצד לנהוג במקרים של כפל תשלומים מהאגף ומהביטוח הלאומי. לפי המבקר, הדבר עלול לפגוע ביכולת של נכי צה"ל למצות את זכויותיהם. המבקר אך העיר לאגף השיקום כי "עליהם לפעול להשבת הגמלאות שנשללו".

עוד מצא המבקר כי המידע הרפואי שעומד לרשות האגף על נכי צה"ל מסתכם רק במידע על נכותם המוכרת, ואין ברשותו תמונת מצב מקיפה על כלל הטיפולים והתרופות שהם מקבלים אף שהדבר עלול לסכן את בריאותם. לפי הדו"ח, נכי צה"ל המקבלים תרופה חדשה לביתם אינם באים במגע עם רוקח שהיה מספק להם מידע על תופעות לוואי אפשריות של התרופה ועל האופן המיטבי לנטילתה.

לסיכום המליץ המבקר כי נוכח הליקויים המשמעותיים העולים מהדו"ח, על משרד הביטחון לבחון בראייה כוללת את סוגיית השירותים הרפואיים הניתנים לנכי צה"ל ולקדם בהקדם האפשרי פתרון כולל למשבר העמוק והמתמשך בסוגיית הרופאים המחוזיים. כמו כן, המבקר קבע כי על אגף שיקום נכים לוודא שנמנעים בזבוז משאבים אפשרי ופגיעה בנכי צה"ל, בשיתוף עם המוסד לביטוח לאומי וארגון נכי צה"ל.

תגובת משרד הביטחון

ממשרד הביטחון נמסר: "המשרד מטפל בכ-57 אלף נכי צה"ל במקצועיות, ברגישות ומתוך שליחות. הטיפול בתחומי הרפואה, הרווחה והתעסוקה שמעניק אגף השיקום לזכאיו הינו האיכותי והמקיף ביותר הקיים בישראל. אגף השיקום חותר כל העת להתייעלות ולשיפור השירות לנכי צה"ל.

באשר לגיוס רופאים מחוזיים: משרד הביטחון מתקשה זה מספר שנים לגייס לתפקיד רופאים מהשורה הראשונה, מאחר והשכר שמאשר הממונה על השכר במשרד האוצר להציע לאותם רופאים נמוך משמעותית מהשכר שמציעים להם המוסד לביטוח הלאומי וקופות החולים. משרד הביטחון מקיים שיח אינטנסיבי מול משרד האוצר, נציבות שירות המדינה, משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית, בניסיון להביא לפתרון סוגיה חשובה זו בהקדם האפשרי. במקביל מנסה המשרד לגשר על הפער ברופאים בדרכים נוספות, לרבות הרחבת מעגל הספקים ונותני השירותים החיצוניים.

באשר למכרז המלווים: משרד הביטחון מנסה זה כעשור לצאת למכרז חדש למתן שירותי מלווים לנכי צה"ל הקשים, אך ההליך המכרזי נעצר פעם אחר פעם בהנחיית בית המשפט, לאור עתירתם של ארגוני הנכים והמלווים שהביאה להקפאת ההליך. לגיבוש המכרז קדמה עבודת מטה רחבה, שבבסיסה עומד מודל חדש המשפר באופן משמעותי את איכות השירות לנכי צה"ל, את תנאי העסקתם של המלווים ואת הפיקוח והבקרה על המערך. מודל זה הוצג בהזדמנויות שונות לבית המשפט, למלווים ולנכים עצמם, אך נתקל בהתנגדויות רבות. משרד הביטחון ממתין לפסיקת בית המשפט בנושא ויפעל בהתאם להחלטה שתתקבל. יודגש כי כבר כיום זכויות המלווים של נכי צה"ל טובות באופן משמעותי מהמקובל בתחום הסיעוד והליווי הרפואי במשק.

באשר למסירת מידע על הטיפול הרפואי בקופות החולים: אגף השיקום יפעל לקידום הנושא מול משרד הבריאות וקופות החולים על מנת להתגבר על החסמים הטכנולוגיים ולאפשר שיתוף נתונים בין המאגרים, הכל בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ