הערכה בצה"ל: ללא התקדמות בהסדרה, הרגיעה תקרוס בתוך ימים עד שבועות

על פי ההערכות, חמאס והג'יהאד האיסלאמי היו נכונים לסיים את הלחימה כבר בשעות הבוקר של יום ראשון. בהנחיית הדרג המדיני, צה"ל הונחה לסיים את סבב הלחימה לפני יום העצמאות והאירוויזיון

בניינים שנפגעו בתקיפות צה"ל בעיר עזה, היום

ההערכה בצה"ל שהוצגה לדרג המדיני היא כי ללא חיזוק של המאמצים המדיניים לשיפור המצב ההומניטרי בעזה, הרגיעה שהושגה לא תחזיק מעמד גם לטווח זמן קצר. עמדת צה"ל, שנתמכה בהערכת גורמי המודיעין, היא שללא התקדמות בהסדרה, הלחימה צפויה לחזור בתוך ימים עד שבועות.

בצה"ל לא יכולים להתחייב גם היום כי הג'יהאד האיסלאמי לא ינסה לשבש את החיים בישראל בימים הקרובים, לקראת האירוויזיון, למרות שתקיפות חיל האוויר ברצועה צמצמו את המוטיבציה של הארגון לטווח הקצר. מבחינת גורמי הביטחון יש עדיין סבירות גבוהה להסלמה ללא התקדמות בהסדרה.

חמאס והג'יהאד האיסלאמי היו נכונים לסיים את הלחימה כבר ביום ראשון בשעות הבוקר, אולם בצה"ל חשבו שנכון להעביר מסר שישראל אינה חוששת להיכנס ללחימה גם בזמן האירוויזיון. עם זאת, במערכת הביטחון מודים כי הדרישה של הדרג המדיני היתה לסיים את הלחימה עוד לפני תחילת יום העצמאות והאירוויזיון, וכמה שיותר מהר, עם כמה שיותר הישגים. המטרה היתה להביא את חמאס והג'יהאד האיסלאמי למצב שבו הם מורתעים לפחות לתקופה קצרה. בצה"ל מעריכים כי חמאס אכן מורתע, אך לא יכולים להתחייב שכך גם הג'יהאד.

חרף הדיווחים של גורמים בכירים בדרג המדיני והצהרות חברי הקבינט על כך שיום העצמאות, יום הזיכרון והאירוויזיון אינם מהווים שיקול בהמשך הלחימה, בדרג הצבאי פעלו לאורך כל העת מתוך הבנה כי הדרישה היא לסיים את הלחימה עד ערב יום הזיכרון, שיחול מחר (שלישי). בין השאר, אמר השר לביטחון הפנים וחבר הקבינט, גלעד ארדן, כי "אירועים תרבותיים שונים לא צריכים להוות שיקול בעוצמת תגובתנו", ושר המדע אופיר אקוניס ציין כי התחרות היא "בתחתית סדר העדיפויות". החלטה זו הביאה את צה"ל לוותר על תקיפות מאגרי רקטות ארוכות-הטווח של חמאס, שככל הנראה יידחו לסבב הבא. 

בניין שנפגע בתקיפה ישראלית בבית לאהיא שבצפון הרצועה, היוםצילום: AFP

הג'יהאד הוציא לפועל את ירי הצלפים לעבר חיילי צה"ל

בשנים האחרונות מזהירים במערכת הביטחון כי המצוקה הכלכלית והחברתית בעזה היא הגורם העיקרי לכל סבבי הלחימה. חמאס מחפש פתרון כלכלי לרצועה, ועל פי הערכות בצה"ל, מנהיג הארגון בעזה יחיא סינוואר אינו רוצה להגיע להסלמה ומשתמש בהפגנות בעצימות נמוכה על מנת להפעיל לחץ על ישראל. על פי ההערכה בצה"ל, חמאס דואג כי ההפגנות לא ידעכו, מתוך הבנה שקשה יהיה לחדש אותן.

בכל הערכות גורמי המודיעין שהוצגו לדרג המדיני עלה כי חמאס אינו יציב מבחינה שלטונית בעזה, ולכן יפעיל לחצים על ישראל בימי לחימה וחימום הזירה בדרום.
בצה"ל סבורים כי מופעל על חמאס לחץ מצד הג'יהאד האיסלאמי להוציא לפועל את ההטבות הכרוכות בהסדרה.

ההערכה כעת היא שהג'יהאד האיסלאמי אינו פועל על פי הוראות איראן, אלא מתוך שיקולים פנימיים של הארגון בתוך עזה. כך, הג'יהאד האיסלאמי הוא זה שהחליט להוציא לפועל את ירי הצלפים בחיילי צה"ל, ללא ידיעת חמאס, ופעיליו הם שהחלו את שיגור הרקטות לעבר ישראל ביום שבת האחרון. אליהם הצטרף בהמשך חמאס, שלקח את ההובלה. בשבועות האחרונים התריעו באוגדת עזה על כוונת הג'יהאד לערוך פיגועים, לאחר שהארגון זיהה את האירוויזיון כמנוף לחץ על ישראל.

תוכנית מבצעית אגרסיבית

במהלך סבב הלחימה האחרון, רשמו בחמאס הצלחה בהגדלת טווחי הירי, לעומת הסבבים האחרונים שבהם השתדלו שלא לעשות כן על מנת שלא לעבור את סף המלחמה. חמאס הצליח לשגר לשטח ישראל מאות רקטות, מתוכן יירט צה"ל כשליש. כ-20 בתים נפגעו כתוצאה מנפילות בשטחים מיושבים. בחמאס ניסו לאתגר את מערכת כיפת ברזל, באמצעות שיגור מטחים כבדים לנקודה אחת, באופן שמקשה על מערכת ההגנה ליירט את הרקטות. כך, לדוגמה, שיגר חמאס יותר ממאה רקטות לאשדוד בתוך שעה אחת, בין 19:00 ל-20:00 ביום ראשון. שיפורים טכנולוגיים של כיפת הברזל הביאו לכך שהמערכת התמודדה באופן מרשים עם האתגר, אך זליגה של רקטה אחת הביאה למותו של אזרח ישראלי.

בית לאהיא שבעזה, היוםצילום: AFP

בחיל האוויר ומערך המודיעין ניסו להוציא לפועל תוכנית מבצעית אגרסיבית מזו שהכירו בעזה בסבבים האחרונים, אך תוך כדי שהם נזהרים שלא לעבור את הגבול שיוביל לירי של חמאס והג'יהאד לגוש דן, ובעקבותיו לעוד ימי לחימה רבים. זו היתה בעיקר מערכה של חיל האוויר תחת פיקוד דרום, והמטרה שלנגד עיניו היתה לפגוע בפעילי הג'יהאד באופן ממוקד שלא יוביל להסלמה נוספת. 

החזרת מדיניות ההתנקשויות, יכולת שחיל האוויר חזר לתרגל בחודשים האחרונים, היתה אפשרות שהמודיעין התריע כי עלולה להוביל לירי לגוש דן. עם זאת, חיל האוויר החליט לבצע את ההתנקשות בחאמד חודרי, מתווך הכספים בין איראן לארגונים ברצועה, כדי להעביר מסר ברור לצד השני שישראל לא חוששת להחריף את הלחימה חרף הימים הרגישים. במהלך הסבב, פגע צה"ל גם בפעילים, ביעדים אסטרטגיים - ביטחוניים והסברתיים - של ארגוני הטרור, בתשתיות טרור שמוקמו בתוך בתיהם, וכן תקף מנהרת טרור.

היום לפנות בוקר, מעט לאחר השעה 4:00, קיבלו הוראה בחיל האוויר להפסיק את התקיפות. מאחורי הקלעים התנהל כל העת משא ומתן בחסות מצרים, קטאר והאו"ם, והפסקת האש נכנסה לתוקף בשעות הבוקר.

הפלסטינים: ההסכם כולל יותר כסף שיועבר לעזה מקטאר

כפי שהתרחש בתום סבבי לחימה בשנים האחרונות, גם הפעם נראה שמתווה הסכם הפסקת האש דומה להבנות שהושגו בין הצדדים בסוף מבצע צוק איתן ובסוף מבצע עמוד ענן. הדבר מקל על הצדדים לטעון פעם אחר פעם שמדובר ב"חזרה למצב הקודם" שלפני ההסלמה, במקום להודות בחתימה על מסמך הבנות חדש ובקיום משא ומתן.

המתווה כולל בדרך כלל שישה סעיפים עיקריים שהצדדים מתחייבים ליישם באופן הדרגתי בזה אחר זה, בתנאי שהשקט יישמר במלואו: הפסקת אש כוללת; העברת כספים מקטאר ומהאו"ם; פתיחת המעברים והרחבת אזור הדיג; מתן סיוע רפואי והומניטרי; כינון הסדר שבויים, נעדרים ואסירים; שיקום תשתיות נרחב ברצועה במימון זר ופתיחה בשיחות על הקמת נמל ימי ואווירי. בדרך כלל האלימות מתחדשת עוד בשלב יישומם של הסעיפים הראשונים.

עם זאת, לטענת מקורות פלסטינים, סכום הכסף שיועבר מקטאר הפעם יהיה כנראה גבוה יותר מאשר בהסכמים הקודמים. כמו כן, לדברי הפלסטינים הפעם התווספו להסכם סעיפים אחרים, הנוגעים להימנעות מחיסול בכירי חמאס והג'יהאד האיסלאמי. מהצד הישראלי ייתכן שהוזכרו גם אירועי יום הזיכרון והעצמאות והימנעות משיבוש האירוויזיון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ