ביהמ"ש הורה לשקול לשחרר למעצר בית את הנאשם בהריגת הפלסטינית ליד צומת תפוח

בהחלטתו קבע שופט המחוזי חגי טרסי כי תיבדק האפשרות שישהה במעצר בית באיזוק אלקטרוני בבית סבו וסבתו, במהלכו יהיה נתון לפיקוח בכל שעות היממה. "לא ניתן להתעלם מכך שראיית הדנ"א היא נסיבתית", כתב השופט

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה למען שחרורו של החשוד מול בית המשפט המחוזי בלוד, בינואר
לוגו הארץ
הארץ

בית המשפט המחוזי בלוד הורה היום (שלישי) לשירות המבחן לבדוק את האפשרות לשחרר למעצר בית באיזוק אלקטרוני את הקטין הנאשם בהריגת הפלסטינית עאישה א-ראבי ליד צומת תפוח. הקטין נעצר עם כמה תלמידים נוספים בישיבה ברחלים, שנחשדו אף הם ביידוי אבנים לעבר רכבה של א-ראבי באוקטובר. בהמשך שוחררו יתר החשודים, ונגדו הוגש כתב אישום.

בהחלטה שמסר השופט חגי טרסי נקבע כי תיבדק האפשרות שישהה במעצר בית אצל סבו וסבתו בכפר סבא. אם יימצא שביתם עומד בתנאים הנדרשים, הוא צפוי להיות משוחרר למעצר בית מלא בעוד כשבוע. במהלכו, יהיה הקטין נתון בפיקוח בכל שעות היממה על ידי הוריו, סבו, סבתו או קרובי משפחה אחרים מרשימה סגורה. נאסר עליו בכל מקרה ליצור קשר עם כל אדם. עוד הורה השופט טרסי על הפקדת ערבות בסכום כולל של 100 אלף שקלים.

א-ראבי

עוד כתב השופט כי "לא ניתן להתעלם מכך שהראיה המרכזית לחובת המשיב היא ראיה נסיבתית בדבר ממצא דנ"א על גבי האבן שהושלכה וגרמה למוות. בשים לב לנתונים אלה, הרי שאין מדובר בראיות המצויות ברף הראייתי הגבוה ביותר, ובעתיד יידרש בית המשפט שידון בתיק העיקרי לבחון בקפידה כל הסבר חלופי פוטנציאלי שיינתן, ומשקלן הסופי של הראיות ייקבע רק בתום הליך זה". עוד קבע השופט כי "המלצת שירות המבחן בדבר מעצר בפיקוח אלקטרוני בפיקוח צמוד של שני מפקחים ולצד מגבלות נוספות וערבויות כספיות משמעותיות, יש בה משום מענה מספק לגורמי הסיכון המתעוררים בנסיבות מקרה זה".

עו"ד אריאל עטרי, סנגורו של הנער המייצג אותו יחד עם עו"ד עדי קידר, מסר בתגובה: "שחרורו של הנער הינו ביטוי ממשי לחולשת הראיות נגדו, לה טענו מן היום הראשון. ראיית הדנ"א התגלתה כראיה שאינה מספיקה לשם שלילת חירותו. לא זו בלבד שהראיות נגד הקטין התגלו כראיות חלשות, אלא שמבדקים פסיכולוגיים שנערכו לנער לימדו את בית המשפט כי מדובר בנער מבריק משכמו ומעלה; רגיש לזולת, מצטיין אינטלקטואלית ומתנגד לכל אפליה מכל סוג שהוא. לאור כל אלה, אנו מברכים על שחרורו".

הנער נעצר בחשד לרצח ממניע גזעני, וסירב בתחילה לשתף פעולה עם החוקרים ולמסור להם את גרסתו. בחודש מארס הודיעה הפרקליטות כי בכוונת המדינה להגיש כתב אישום נגד הנער בתוך ימים ספורים, בהתבסס על ראיית דנ"א הקושרת אותו למעשה - האבן שנזרקה על רכבה של א-ראבי. אז הודיעו שני הצדדים לבית המשפט כי הנער התחרט, והוא מבקש למסור את גרסתו לאירועים. הנער הכחיש מעורבות בזריקת האבנים.

על פי תמלילי חקירתו, שנחשפו בחודש שעבר, הקטין הכחיש כי השליך לעבר א-ראבי את הסלע שפגע במכוניתה והרג אותה, ושלל את תקפותה של ראיית הדנ"א שקושרת אותו למעשה, ונחשבת לראיה המרכזית בתיק. לדבריו, הוא טייל הרבה באזור שממנו נזרק הסלע. "יכול להיות שירקתי ושפגעתי איזה פעם אחת באבן", אמר, וטען: "בחרתי בחיים של תורה... אני לא בן אדם שמתעסק בשטויות האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ