ריבלין בטקס יום הזיכרון: ההבטחות לחיים ראויים ולהחזרת בנינו הן בסיס הברית הישראלית

הנשיא נאם בפתח אירועי יום הזיכרון בכותל המערבי. ראש הממשלה אמר בנאומו מוקדם יותר בירושלים: "איננו ששים אלי קרב, אך אנו יודעים שנכונות ההקרבה היא הערובה לגורלנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין ברחבת הכותל המערבי, הערב

נשיא המדינה ראובן ריבלין נשא הערב (שלישי) דברים בטקס הממלכתי בכותל המערבי לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. ריבלין פנה בדבריו למשפחות השכולות, ואמר: "שתי ההבטחות הללו - לבנות בזיעת אפינו חיים ראויים, שקטים ובטוחים לילדינו, ולהחזיר אותם הביתה גם אם לא שבו מן הקרב - אלה ההבטחות שעומדות בבסיס חיינו כאן. הן אינן תנאים בחתימה על חוזה, הן בסיסה של הברית הישראלית".

בתחילת דבריו, פנה ריבלין למי שאיבדו את יקיריהם, ופירט את חשיבות הזיכרון וההקשבה למשפחות. "ביום הזיכרון הזה, הלבבות מתאחדים. ועינינו פקוחות, וידנו מושטות, ואוזננו כרויות ואנחנו מבקשים - ספרו לנו. ספרו לנו על האדם שהוא היה. אני יודע שאתם חושבים ויודעים שאנחנו לא מבינים. שלעולם לא נבין. שלעולם לא נצליח לחוש כיצד פועם בכם הכאב, כיצד הוא צורב מבפנים, כיצד נפרמת הצלקת כל בוקר מחדש. אני יודע שאתם חושבים שאנחנו לא נבין. שלא נבין כיצד אחרי 20, ו-30, ו-40 שנה, אתם עדיין מתכווצים בכל פעם שמגיע יום הולדת. אבל היום, אנו מבקשים למרות הכל, ספרו לנו.

כוכבי, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

"ספר לנו, אבא, על הנקודה ההיא במשקוף הדלת עליה השעין את המרפק כששוחחתם. ספרי לנו, אמא, על הספה שקיבלה את צורת הגוף שלו כשישב עליה וקרא, על השן ששבר כשנפל מהאופניים, על המריבה האחרונה שרבתם, על מה שתכנן להיות כשיהיה גדול. ספר לנו, אח, על המוזיקה שהכרת לו, על הפעם האחרונה שהוא הגן עליך מול ההורים. ספרי לנו, אחות, על שיחת הנפש האחרונה שרצית לעשות איתה ולא הספקת. ספר לנו, סבא, על הממתקים שקיבל ממך בלי הגבלה. ספרי לנו, סבתא, על החופשה ההיא שישנה אצלכם לבד, וכמה התרגשה לקראתה. ספרי לנו, אהובה, על העצים והציפורים שרק הוא ידע את שמם, ועל הריב ההוא, שחשבתם שהזוגיות לא תצליח להשתקם ממנו וכיצד הפתעתם את עצמכם לטובה. ספרו לנו עליה, ספרו לנו עליו, ספרו לנו על האדם. קחו אותנו אל החלל המלא כל כך, הגדוש כל כך, שהותירו אחריהם בלכתם. הרשו לנו לזכור אתכם".

לסיכום, אמר: "מדינת ישראל קמה מתוך חלומות ואמונה, ומתוך הרצון הגדול בבית משלנו. כבר אז ידעו אבות הציונות לומר כי כוחה הגדול יהיה תמיד ברוח האנושית שבה. באמונה בקיומו של 'אנחנו' אחד גדול ורב. שבעים ואחת שנים חלפו. כאז כן היום כל פלאינו מושתתים על דבר אחד על בני ובנות הארץ הזו, על ה'אנחנו'".

טקס יום הזיכרון הממלכתי בכותל המערבי, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, אמר בנאומו כי "החללים נפלו בשירות העם וכל אחד מהם היה ללבנה נוספת שחיזקה את כותל הביטחון וכולם יחדיו הפכו לחומת המגן של העם". כוכבי פנה גם הוא למשפחות, ואמר: "אנו מתחייבים לזכור. לזכור, ללמד ולחנך לאור הערכים, התעוזה והמסירות שגילו הנופלים. אך לא די בשימור הזיכרון. הביטוי העליון ביותר לקדושת החיים, הוא לעשות כל שביכולתנו כדי להקטין את היקף הנפגעים בשגרה ובמלחמה. המשימה המבצעית לעולם קודמת לכל ובשמה נסכן את חיינו, אך שכלול שיטות הלחימה, ושיפור דרכינו באימונים ובשגרה, הם צוואה גלויה, שהותירו הנופלים, ועלינו לעמול כדי לממש אותה בכל יום".

לסיכום, אמר: "אין נחמה. אין נחמה, אבל יש משמעות. יש לנו מדינה, צבא שמגן עליה, ולכן, המשפחות, זכות נצח בקיומה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר מוקדם יותר היום כי "איננו ששים אלי קרב, אך אנו יודעים שנכונות ההקרבה היא הערובה לגורלנו". ראש הממשלה נשא דברים בטקס פתיחת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה בבית יד לבנים בירושלים.

"אז איך ממשיכים הלאה? יכול להיות שכל אחד ואחד מכם מוצא את הדרך הייחודית שלו להתמודד עם השכול. אבל אם יש משהו שמאחד רבים מאיתנו, ואולי את כולנו, זו הפנמת השליחות הגדולה של יקירינו, שנותנת לנו הרבה כוח לעמוד במסע היגון", אמר נתניהו. "בזכותם זקף עמנו ראש אחרי דורות רבים של השפלה. לפני 75 שנים היינו אבק אדם, היום אנחנו כוח עולמי עולה. מאז תחילת התחייה הלאומית שלנו בארצנו, כל דור עומד איתן".

נתניהו בטקס, היוםצילום: ניב אהרונסון

על פי נתונים שפרסם משרד הביטחון, 56 חללים נוספו למניין הנופלים במערכות ישראל מיום הזיכרון לחללי צה"ל בשנה שעברה. למספר זה נוספו 40 נכי צה"ל שמתו בשל נכותם, והוכרו השנה כחללי צה"ל.

לפי הנתונים של משרד הביטחון, מספר חללי מערכות ישראל עומד על 23,741 גברים ונשים, משנת 1860 ועד היום. מניין חללי מערכות ישראל כולל את חללי צה"ל, שב"כ, המוסד, המשטרה, שירות בתי הסוהר, נופלי המחתרות והבריגדה היהודית.

מחר ב-11:00 תושמע צפירה בת שתי דקות. בסיומה יחל טקס יום הזיכרון המרכזי בהיכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, ובהשתתפות הרמטכ"ל אביב כוכבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ