אלפים השתתפו בתהלוכה לציון יום הנכבה: "למדינה יש אינטרס שהחברה הערבית תדמם"

הצועדים הגיעו לאדמות הכפר חוביזה בוואדי ערה, שפונה ב-1948, והניפו את דגלי פלסטין. ח"כ אחמד טיבי, שהשתתף בצעדה: יש לנו מולדת אחת, זהו נרטיב שמנסים למחוק

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפים בצעדה, היום
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

אלפי בני אדם ציינו היום (חמישי) את יום הנכבה בתהלוכה המסורתית באזור ואדי ערה, המתקיימת באדמות כפר חוביזה שפונה בשנת 1948. רבים מהמפגינים הניפו את דגלי פלסטין, והקריאו את שמות הכפרים שנעקרו או ננטשו ב-1948. הוועדה המארגנת של תהלוכת השיבה בעזה קראה לקיים שביתה כללית ביום רביעי הבא, 15 במאי, לציון התאריך הלועזי של הנכבה, וקראה להמונים להשתתף בתהלוכות ליד גדר ההפרדה ברצועת עזה.

התהלוכה, המתקיימת זו השנה ה-22, נערכה בוואדי ערה בחסות העמותה להגנה על זכויות העקורים בישראל ובתמיכת ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל. לפי המארגנים, מספר המשתתפים היה נמוך משנים קודמות, אז נרשמה השתתפות של יותר מ-20 אלף בני אדם. בעמותה המארגנת ייחסו את ההיענות הנמוכה לצום הרמדאן ולעיכובים מצד המשטרה באישור מסלול התהלוכה.

ילד מניף את דגל פלסטין במהלך הצעדה, היום

מוחמד כיאל, מזכיר העמותה, אמר כי "העם הפלסטיני עומד בפני אתגרים רבים ובניסיונות לחסל את הסוגיה הלאומית-פלסטינית, לרבות זכות השיבה". יו"ר ועדת המעקב של הציבור הערבי, מוחמד ברכה, אמר כי האלימות הגואה בחברה הערבית היא "אינטרס של המדינה והממסד שהחברה הערבית תדמם". הוא קרא למאבק ציבורי רחב כדי להפעיל לחץ על המשטרה, בבקשה שזו תפעל נגד ארגוני הפשיעה המאורגנת בחברה הערבית.

חבר הכנסת אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) אמר כי "נתניהו וכהנא אמרו שיש לנו 22 מדינות, אבל האמת היא שיש לנו מולדת אחת ויותר מ-500 כפרים עקורים. זהו נרטיב שמנסים למחוק וזו היסטוריה שמנסים לשכתב. לא חוק הלאום ולא הריסות בתים ישנו זאת". ח"כ מטאנס שחאדה (רע"ם-בל"ד) הוסיף: "לא נסכים לפתרונות חד-צדדיים שלא כוללים את סוגיית הפליטים".

אשה בתהלוכה, היוםצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

רחל בית אריה, מנכ"לית ארגון זוכרות, אמרה בצעדה: "אנחנו לא רוצים עוד לראות בעצמנו כובשים ואדונים, אלא לחיות כשווים בין שווים במרחב הזה. לשם כך, יש להכיר בנכבה ובאחריות שלנו לגירוש רוב העם הפלסטיני ממולדתו, ולפעול לתיקון העוול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ