המחוזי קבע כי הקטין הנאשם בתיק רצח משפחת דוואבשה היה מעורב בתכנון הפיגוע

על פי הסדר הטיעון שאושר, הקטין הודה בקשירת קשר להצתת הבית בדומא ב-2015 ובמקרי הצתות נוספים, והפרקליטות לא תבקש יותר מ-5.5 שנות מאסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונותיו של התינוק עלי דוואבשה בבית משפחתו שהוצת, ב-2015

בית המשפט המחוזי בלוד קבע היום (ראשון) כי הקטין הנאשם בתיק רצח משפחת דוואבשה היה מעורב בתכנון הפיגוע, בהתאם להסדר טיעון בין הפרקליטות לסנגוריו שהושג הבוקר. על פי ההסדר, הקטין הודה ויורשע בקשירת קשר להצתת בית המשפחה ב-2015 ממניע גזעני, ובמעורבות בפשעי שנאה אחרים. הפרקליטות הסכימה שלא לבקש יותר מחמש שנות מאסר וחצי.

כתב האישום המקורי לא ייחס לקטין את מעשה הרצח של שלושת בני המשפחה - ההורים סעד וריהאם והבן עלי - אלא קשירת קשר לביצוע פשע עם הנאשם המרכזי, עמירם בן אוליאל. על פי כתב האישום, הוא לא התייצב בדומא בלילה שבו נטען כי קבע עם בן אוליאל לבצע את הרצח. עם זאת, בהודאתו של בן אוליאל שהתקבלה כראיה עלה שמו של הקטין במפורש. משפטו של בן אוליאל עדיין מתנהל.

הפגנת תמיכה של פעילי ימין בנאשמים, בית המשפט המחוזי מרכז, 2018צילום: אילן אסייג

לצד המעורבות בפיגוע בדומא, המעשים שעליהם הוסכם בהסדר הטיעון הם הצתת מחסן בכפר עקרבה והשחתת פני מקרקעין ממניע גזעני; הצתת מונית וריסוס כתובת בכפר יאסוף; וניקור צמיגים בבית צפאפא בירושלים. העונש המקסימלי על כל עבירת הצתה במזיד הוא 15 שנות מאסר. הצדדים לא הגיעו להסכם בנוגע לאישום בחברות בארגון טרור, והכרעה בנושא תתקבל בהמשך במשפט רגיל. הסדר הטיעון התקבל, אולם מאחר שהיה קטין בעת ביצוע המעשים, ההחלטה אם להרשיעו ובאילו עבירות תתקבל בבית המשפט רק לאחר שירות מבחן.

מארגון חוננו, המייצג את הנאשם ששמו אסור בפרסום, נמסר כי "מדובר בקריסת נוספת של התזה אותה בנה השב"כ למה שהתרחש בלילה ההוא בכפר דומא ומי עומד מאחורי האירוע". מהפרקליטות נמסר כי "השיקולים להגעה להסדר היו, בין היתר, הודאה ולקיחת אחריות של הקטין, וכן הערות ביהמ"ש והשופט המגשר".

ביוני 2018 פסל בית המשפט המחוזי מרכז את הודאות הקטין ביחס למעורבות ברצח, שכן היא נגבתה תוך שימוש ב"חקירות צורך" - כינוי של שב"כ לשימוש באמצעי חקירה אלימים. עם זאת, הודאות שלו ביחס לפעולות אחרות של מה שמכונה בכוחות הביטחון "תשתית המרד", שחבריה ביצעו כמה אירועי "תג מחיר" והיו מעורבים ברצח בדומא - התקבלו.

בתגובת השב"כ לפרסום, נכתב כי הנאשם הודה במעורבות המיוחסת לו במסגרת הסדר טיעון, וזאת לאחר שהודאתו ניתנה "לאחר שלאורך כל ההליך טען כי אין לו שום קשר לפיגוע בדומא ואחרי שמסר הודאת שקר רק בגלל תנאי חקירתו". עוד נמסר מהשב"כ כי בכוונת המדינה לבקש החמרה בעונשו של הקטין, "לנוכח התוצאות הקשות של קשר הקשר בה הודה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ