השליח הקטארי הגיע לרצועה כדי להעביר 30 מיליון דולר לעזה

הכסף אמור לעבור למשפחות נזקקות, לפרויקטים לעידוד תעסוקה וכן לתשלום משכורות של פקידי חמאס. השליח מוחמד אל-עמאדי ייפגש עם הנייה ועם שליח האו"ם כדי לסכם את אופן העברת הכסף

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכנסת סחורה לרצועת עזה במעבר כרם שלום, אתמול
הכנסת סחורה לרצועת עזה במעבר כרם שלום, אתמולצילום: AFP

השליח הקטארי מוחמד אל-עמאדי הגיע הבוקר (שני) לרצועה כדי לתאם העברה של 30 מיליון דולר לעזה. מקור בחמאס בעזה מסר ל"הארץ" כי אל-עמאדי ייפגש היום עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, ועם שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, כדי לסכם את אופן העברת הכסף.

הכסף הקטארי אמור לעבור למשפחות נזקקות - שיקבלו מאה דולר כל אחת - ולפרויקטים לעידוד תעסוקה. בעזה מעריכים כי הכסף ישמש גם לתשלום משכורות של פקידי חמאס, מלבד אנשי הזרוע הצבאית ומנגנוני הביטחון.

מלאדנוב בביקור בבית ספר בעזה, היום. הביע תקווה כי שימור הרגיעה יאפשר קידום מיזמי סיוע של האו"ם ברצועהצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט�

לאחר שהכסף הקטארי יועבר, יושלמו ההבנות שהפלגים הפלסטיניים הקצו שבוע ליישומן. אתמול נפתחו המעברים הקרקעיים בגבול הרצועה לכניסת סחורות, וביום שישי האחרון נפתח מרחב הדיג.

מלאדנוב הביע היום תקווה כי "כל הצדדים יעשו את המוטל עליהם כדי למנוע את קריסת הרגיעה" וכי זו תישמר לפחות למשך שלושה שבועות, על מנת להשלים מיזמי סיוע מתוכננים. לדבריו, "בסוף השבוע שעבר היינו קרובים יותר למלחמה רביעית, היינו מאוד מתוחים והמצב היה שברירי מאוד. אנחנו זקוקים לשיתוף פעולה של כל הצדדים - הרשות הפלסטינית, המצרים והישראלים - שיעבדו למען עזה לשיפור חיי האזרחיים שתהיה להם תקווה לעתיד טוב יותר".

עוד הוסיף שליח האו"ם כי "הסיוע הקטארי חיוני מאוד לייצוב הרגיעה ולשיפור המצב, בעיקר בתחום האנרגיה. המטרה שלנו היא להסיר את המצור, לסיים את הפילוג (הפלסטיני, ג"ח) ולהקים ממשלת אחדות לאומית שתאחד את הגדה והרצועה. אנחנו נתמקד עכשיו בייצור מקומות עבודה בשיתוף פעולה עם הבנק הבינלאומי ובפרויקטים של האו"ם, שנקדם למען שיפור מצבם של תושבי הרצועה".

בשבוע שעבר הודיעה קטאר כי תעביר 180 מיליון דולר לסיוע הומניטרי דחוף לפלסטינים, לצד 300 מיליון דולר להלוואת ומענקים שיינתנו גם לרשות הפלסטינית. הפעם האחרונה שקטאר העבירה כסף לרצועה היתה אחרי סבב ההסלמה הקודם, שאירע בחודש מארס. 

בחמאס האשימו את ישראל לפני סבב ההסלמה בשבוע שעבר בעיכוב משלוח הכסף מקטאר. במערכת הביטחון ייחסו את העיכוב לנסיעתו של אל-עמאדי לארצות הברית בשל טיפול רפואי שעבר אחד מבני משפחתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ