הרג עאישה א-ראבי: חוות דעת של ראש המכון לרפואה משפטית סותרת את כתב האישום

בית המשפט הורה לשחרר למעצר בית את הקטין הנאשם בהריגת א-ראבי, ובדיון הוצגה עמדתו של חן קוגל - שסבר כי אי אפשר לקבוע שהחבלות בראשה נגרמו מאבן. שתי רופאות במכון חלקו על דעתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה למען שחרורו של הנאשם מול בית המשפט המחוזי בלוד, בינואר
הפגנה למען שחרורו של הנאשם מול בית המשפט המחוזי בלוד, בינוארצילום: תומר אפלבאום

בית המשפט המחוזי מרכז הורה הבוקר (שלישי) לשחרר למעצר בית את הקטין הנאשם בהריגת הפלסטינית עאישה א-ראבי, וקבע כי ישהה בבית סבו וסבתו - בפיקוח בני משפחתו ואיזוק אלקטרוני. הפרקליטות הגישה ערר על השחרור, ודיון בנושא צפוי להתקיים בבית המשפט העליון בימים הקרובים. הקטין נעצר עם כמה תלמידים נוספים בישיבה ברחלים, שנחשדו אף הם ביידוי אבנים לעבר רכבה של א-ראבי באוקטובר. בהמשך שוחררו יתר החשודים ונגדו הוגש כתב אישום

א-ראבי

במהלך הדיון הוצגה חוות דעתו של ראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, שסבור כי אי אפשר לקבוע שהחבלות בראשה של א-ראבי נגרמו מפגיעת אבן, מאחר שנמצאו בראשה לפחות שני מוקדי פגיעה. עמדתו של קוגל מנוגדת לכתב האישום ולחוות הדעת של שתי רופאות במכון, שסברו כי ייתכן שאבן גרמה לפגיעה בגולגולת של א-ראבי עקב המהירות הגבוהה וגודל האבן. "בחיפוש בספרות המקצועית לא נמצא מקרה שבו נגרמו פצעים כה רחבים מפגיעת אבן", כתב קוגל, אך ציין כי "באופן כללי, הספרות המקצועית דלה מאוד בתיאורי מקרה כגון אלה". החלטת בית המשפט ניתנה לפני חוות דעתו של קוגל, שהוצגה כראיה התומכת בשחרורו למעצר בית. 

קוגל הוסיף כי עקב נדירות המקרה הוא בחר להביא את מגוון הדעות במכון. "שני רופאים תמכו בטענה כי החבלות בגולגולת המנוחה מתיישבות עם נזקים הנגרמים באנרגיה גבוהה מאוד, ולא מפגיעה אחת של אבן. אחד הרופאים הללו תמך גם בדעתי שנראים, לפחות, שני מוקדי אימפקט", מסר. הוא ציין כי שני רופאים אחרים במכון סברו כי "לא ניתן להכריע לכאן או לכאן" במקרה המדובר.

בעקבות זאת אמר סנגורו של הקטין, אריאל עטרי, כי "עמדתו הברורה של ראש המכון לרפואה משפטית מדברת בעד עצמה וסותרת לחלוטין את כתב האישום. ד"ר קוגל אומר חד-משמעית שלא אבן הביאה למות המנוחה ולמעשה שומט את הקרקע מתחת לכתב האישום כולו".

יעקוב א-ראבי, בעלה של עאישה, אמר בתגובה כי רק בעקבות פניית "הארץ" נודע לו שהנאשם בהריגתה שוחרר למעצר בית. "אני מנוע מלהיכנס לישראל ולעקוב אחרי המשפט, ואף גורם רשמי לא עדכן אותי בהתפתחויות", אמר. בהתייחס לחוות הדעת של קוגל אמר הבעל כי "מחפשים דרכי מילוט" לנאשם וכי כל העדויות והממצאים מעידים שאשתו נרצחה מהאבן. הוא הוסיף כי מלכתחילה חשש מהתנהלות מערכת אכיפת החוק: "במקרה שלנו אותה מערכת היא השופט והיא התליין, והיא זו שמשחררת ללא שום אפשרות מבחינתי להשפיע או לצפות שיהיה משפט צדק".

בשבוע שעבר הורה השופט חגי טרסי לשירות המבחן לבחון אם בית סביו של הקטין מתאים למעצר בית וקבע כי אם ישוחרר, יהיה נתון בפיקוח בכל שעות היממה. כמו כן קבע טרסי כי ייאסר עליו ליצור קשר עם כל אדם אחר מלבד קרובי משפחתו ותופקד מטעמו ערבות של כמאה אלף שקלים. השופט כתב כי "לא ניתן להתעלם מכך שהראיה המרכזית לחובת המשיב היא ראיה נסיבתית בדבר ממצא דנ"א על גבי האבן שהושלכה וגרמה למוות... אין מדובר בראיות המצויות ברף הראייתי הגבוה ביותר, ובעתיד יידרש בית המשפט שידון בתיק העיקרי לבחון בקפידה כל הסבר חלופי שיינתן, והמשקל הסופי של הראיות ייקבע רק בתום הליך זה".

הראיה המרכזית נגד הנאשם היא שהדנ"א שלו נמצא על הסלע שגרם למותה של א-ראבי. הוא טען כי טייל באזור שבו נמצאה האבן וכי ייתכן שירק עליה ללא קשר למותה. "יכול להיות שירקתי ושפגעתי איזה פעם אחת באבן", אמר בחקירתו. "בחרתי בחיים של תורה... אני לא בן אדם שמתעסק בשטויות האלה". מלבד זאת, על הטלפון הנייד שלו נמצאו חומרים הקושרים אותו לכאורה לאידיאולוגיה כהניסטית.

לפי כתב האישום, ב-12 באוקטובר עמדו הנאשם ותלמידים נוספים בישיבת "פרי הארץ" בהתנחלות רחלים ליד כביש 60, בין צומת רחלים לצומת תפוח. הנער נאשם כי "אחז בידו סלע אשר משקלו קרוב לשני קילוגרם, במטרה לפגוע באמצעותו בנוסעי רכב ממוצא ערבי, מתוך מניע אידיאולוגי של גזענות ועוינות כלפי ערבים באשר הם".

בכתב האישום מצוין כי הנאשם יידה את האבן כשהבחין ברכב עם לוחית זיהוי פלסטינית. במכונית נסעו א-ראבי, בעלה יעקוב ובתם בת התשע במהירות של כ-100 קמ"ש. "לקראת הגעת הרכב במהירות גבוהה יידה הנאשם את הסלע בעוצמה ובאופן חזיתי לעבר שמשת הרכב הקדמית, במטרה לפגוע ביושבי הרכב", נכתב. הסלע ניפץ את שמשת הרכב הקדמית ו"פגע בעוצמה אדירה ישירות בראשה של עאישה, לעיני בני משפחתה".

עוד נאמר בכתב האישום כי בעלה של א-ראבי "הצליח שלא לאבד שליטה ברכב ולהימנע בכך מסיכון בטיחותם שלו, של הילדה הקטנה ושל יתר משתמשי הכביש, המשיך בנסיעתו לכיוון צומת תפוח, תוך שהוא מפעיל אורות חירום מהבהבים, קורא לעבר בתו בצעקות ונוסע במהירות למרפאה הפלסטינית הקרובה ביותר למקום, שם נקבע מותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ