נשיא פולין גינה את היריקה על השגריר: "השפלה של הכבוד הפולני"

בדברים שנשא בפולין דרש אנדז'יי דודה מישראל הסברים וכינה את התקרית "פשע שנאה אנטי פולני". בכירים אחרים בפולין קראו לישראל להחמיר בענישתו של החשוד במעשה

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא פולין, אנדז'יי דודה, בשבוע שעבר
עופר אדרת

נשיא פולין אנדז'יי דודה גינה הערב (רביעי) בחריפות את התקרית במהלכה ירק תושב הרצליה על שגריר פולין בישראל, מארק מגיירובסקי. הוא כינה אותה "השפלה של הכבוד הפולני", ודרש מישראל הסברים.

בדברים שנשא הערב בפולין אמר דודה כי המקרה מסווג מבחינתו כ"פשע שנאה" וכפעולה "אנטי פולנית". "אני רוצה להדגיש, כי בדיוק כשם שאני נאבק בכל גילוי של אנטישמיות, לא אסכים לכל פעולה אנטי-פולנית", אמר. דודה הוסיף כי לאומה הפולנית יש כבוד וכי היא לא תרשה לאחרים לרמוס אותו. 

שגרירות פולין בישראל, היוםצילום: מוטי מילרוד

בדבריו קישר דודה בין התקרית הזו ובין היחס המפלה, לדבריו, של העולם כלפי פולין עוד מתקופת מלחמת העולם השנייה. הוא ציין כי פולין לא שיתפה פעולה עם הנאצים והצמיחה את מספר חסידי אומות העולם הגבוה ביותר ביחס לשאר המדינות, ולפיכך היא לא ראויה ליחס מסוג זה. בסיכום דבריו דרש דודה "להפסיק את ההתנהגות האנטי פולנית", וסיכם: "אנחנו לא ראויים לכך". בכירים אחרים בפולין קראו הערב לישראל להחמיר בענישתו של החשוד במעשה. 

אתמול נעצר תושב הרצליה לאחר שירק על שגריר פולין בישראל. על פי החשד, אריק לדרמן, בן 65, ירק על השגריר מגיירובסקי כשישב ברכבו בכניסה לשגרירות בתל אביב. בית משפט השלום בעיר שחרר הבוקר את לדרמן למעצר בית.

לפי חקירת המשטרה, לדרמן הלך אתמול בסביבות השעה 12:45 במרכז הכביש הסמוך לשגרירות, ולאחר שנהגו של השגריר צפר לו, הוא התקרב לרכב והכה בחוזקה על גגו. השגריר מגיירובסקי פתח את הדלת כדי לצלם את החשוד, ולדרמן ירק עליו. מקור במשרד החוץ הפולני אמר כי הוא צעק בעברית, והשגריר הבין את המלה "פולני".

המקור הפולני הוסיף כי לדרמן הגיע קודם לתקרית לשגרירות וביקש בעברית, באמצעות אשה שנכחה במקום, לדבר על "האנטישמיות הפולנית". לדברי סנגורו, הוא הגיע למקום כדי לברר פרטים על החזרת רכוש יהודי, והשומרים מנעו את כניסתו כשהם קוראים לו "יהודון". הסנגור הוסיף כי לדרמן לא ידע שמדובר בשגריר עצמו. המקור הפולני דחה את הטענה, ואמר כי "קשה להניח כך, משום שהמכונית היא רכב דיפלומטי והשגריר לבש חליפה ועניבה". גם השגריר הפולני דחה את הטענות, שהועלו בידי לדרמן, לפיהן אחד המאבטחים בשגרירות התייחס אליו בצורה שאינה הולמת או כינה אותו בכינוי גנאי. מגירובסקי טען בציוץ שפירסם בטוויטר, כי "זה פשוט לא נכון" וכי אותו עובד שירת כבר כ-2,000 איש שבאו לשגרירות ולא התקבלה לגביו אפילו תלונה אחת.

אמש, לאחר התקרית, הלך לדרמן לתחנת המשטרה על מנת להגיש תלונה נגד השומר. לדבריו, חוקרי המשטרה הכניסו אותו לחקירה בנושא עוד בטרם הספיק להגיש תלונתו. היום התנצל לדרמן על התקרית ומסר כי: "ביקשתי מבאי כוחי לפנות למשרדי השגרירות בבקשה להתנצל בפני השגריר. אני מקווה שבכך האירוע יבוא לכדי סיום ויישמר בפרופורציות המתאימות".

ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי כתב כי הוא מודאג מהתקרית שכינה "גזענית", וגינה אותה כ"מקרה תוקפנות של שנאת זרים". לדבריו, "אסור לסבול אלימות נגד דיפלומטים או אזרחים". שגרירת ישראל בפולין אנה אזרי זומנה לשיחת הבהרה במשרד החוץ בוורשה וגינתה את המעשה. הודעה דומה מסר משרד החוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ