בג"ץ דחה עתירה נגד החלטת המשטרה למנוע עליית יהודים להר הבית ביום ירושלים

השופטים הותירו בידי המשטרה את הסמכות להחליט האם לאפשר ליהודים להיכנס להר ביום ירושלים, שיצוין לראשונה זה 30 שנה בעשרת הימים האחרונים של חודש הרמדאן

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תפילת מוסלמים בהר הבית במהלך הרמדאן, בשבוע שעבר
ניר חסון

בג"ץ דחה היום (חמישי) את עתירת פעילי הר הבית בנוגע לכניסת יהודים להר ביום ירושלים הקרוב, והותיר בידי המשטרה את הסמכות להחליט האם לאפשר כניסת יהודים להר ביום זה. המשטרה נוהגת לסגור את ההר לעליית יהודים בעשרת הימים האחרונים של הרמדאן, אז נמצאים בו עשרות אלפי מוסלמים לאורך כל היממה. זו הפעם הראשונה זה 30 שנה שיום ירושלים יצוין בעשרת הימים האלה. בתגובת המשטרה לעתירה נאמר כי על פי הנוהג ההר ייסגר ביום זה, אך טרם התקבלה החלטה סופית בנושא. 

מלבד יום ירושלים, העתירה עסקה גם בסגירת ההר לכניסת יהודים ותיירים בעשרת הימים האחרונים של הרמדאן, וכן בשעות הצהריים לאורך כל חודש הרמדאן. זאת, לאור החלטת המשטרה כי בחודש זה יותר ליהודים ותיירים להיכנס להר רק בשעות הבוקר, ולא בצהריים כפי שנהוג לאורך כל השנה. השופטים יוסף אלרון, חנן מלצר ועופר גרוסקופף דחו את כל סעיפי העתירה.

מצעד הדגלים בעיר העתיקה בירושלים, ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי

בתחילת השבוע הגישה הפרקליטות לבית המשפט תשובה שבה נכתב כי על פי הסטטוס קוו, הר הבית סגור בעשרת הימים האחרונים של חודש הרמדאן לכניסת יהודים. בתשובה הושם דגש על הרגישות הביטחונית בפתיחת ההר באותם ימים, לנוכח השהייה של עשרות אלפי מתפללים מוסלמים בהר בתקופה זו. 

אתמול הגישה הפרקליטות תשובה נוספת לעתירה, בעקבות דרישת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. בתשובה המעודכנת נאמר כי "בעקבות דין ודברים בין השר לביטחון הפנים לבין פיקוד משטרת ישראל, מבקשים גורמים אלה להבהיר כי עמדתם היתה ונותרה שיש לעשות את כל הניתן על מנת לאפשר ליהודים ולבני דתות אחרות לעלות להר הבית כמקובל במהלך השנה, ולרבות במהלך יום ירושלים".

בא כוח העותרים עו"ד אביעד ויסולי ביקש שהשופטים יורו למשטרה שלא לסגור את ההר באופן אוטומטי, אלא רק בכפוף לנסיבות נקודתיות ורק אם יסתבר שנשקפת סכנה של ממש מפתיחת ההר ליהודים. "אתה מצפה שנמיר את שיקול הדעת של המשטרה ונגיד לה מה נכון לעשות?", אמר השופט גרוסקופף. ראש ההרכב השופט מלצר נזף במדינה על השינוי בעמדתה לאור הודעתה אתמול. "זה לא מכובד שאתמול הגשתם הודעה שיש בה שוני, אני מבין שזה לא המשטרה ואני אומר את זה בעדינות, אבל את שיעורי הבית הייתם צריכים לעשות קודם".

בתחילת הדיון העיר השופט מלצר באופן חריג לעו"ד ויסולי על כך שהתראיין בנושא העתירה. השופט אמר כי על פי החלטה של השופט העליון חיים כהן משנת 1978 אין להתראיין בנוגע לעתירות שהוגשו, והדבר עלול להיות עילה לדחיית העתירה הנוכחית. "לא יתכן שעורך דין יתראיין ברדיו בנושא העתירה ויגיד מה אנחנו צריכים לעשות. זה לא יעלה על הדעת", אמר. עם זאת, עורכי דין מתראיינים באופן קבוע בנושא עתירות שהוגשו, במיוחד בעתירות ציבוריות מעין זו. ויסולי ביקש לענות אך מלצר לא איפשר לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ