יותם ברגר
יותם ברגר

מתנחלים תועדו שלשום (שישי) מיידים אבנים לעבר פלסטינים, סמוך לכפר עסירה א-קבליה הקרוב להתנחלות יצהר. בתיעוד נראים חיילי צה"ל עומדים ליד מיידי האבנים, אולם לא עושים דבר אף שיש להם סמכות לעכב ישראלים במקרה זה.

הסרטון צולם על ידי פלסטינים שהיו באחד מבתי הכפר, ונראים בו מתנחלים עומדים בסמוך לבית ומיידים אבנים לעבר בתים סמוכים. בסרטון, שהופץ מטעם מועצת עסירה א-קבליה, נראים ארבעה חיילים בזירה שעומדים בין המתנחלים, אך לא עושים דבר על מנת למנוע את ידויי האבנים.

השלכת האבנים התרחשה על רקע כמה שריפות שפרצו ביום שישי באזור שבין יצהר לעסירה א-קבליה. הפלסטינים והמתנחלים הטילו את האחריות בנושא אלה על אלה. פלסטינים מהאזור אמרו לארגון יש דין כי השריפה פרצה בשדות שבין עסירה א-קבליה לכפר עוריף הסמוך, וכי במקביל עשרות מתנחלים החלו ליידות אבנים על בתים, הציתו אש וגרמו לשריפות בין בתי המגורים. דוברות יצהר, לעומת זאת, פרסמה באותו זמן הודעות שלפיהן פלסטינים הציתו את השריפות כדי לפגוע בהתנחלויות הר ברכה וסנה יעקב שבאזור יצהר. לפי ההודעות, "ערבים מעוריף הציתו את שדות יצהר".

מדובר צה"ל נמסר: "ביום שישי 17 במאי הוצתה שריפה על ידי פלסטינים סמוך לכפר עסירה א-קבליה. כוחות צה''ל, מג''ב ומתנדבים אזרחים פעלו כדי לכבות את השריפה שהתפשטה לכיוון מוצב צבאי ופאתי היישוב יצהר. במקביל ירדו כ-20 מתיישבים לפאתי כפר עסירה א-קבליה והחלו בזריקות אבנים. הלוחמים קראו למתיישבים לחדול, הזעיקו כוח של מג''ב לתגבור, ובמקביל ניסו לאתר את מציתי השריפה מהכפר. ההתקהלות פוזרה לאחר זמן קצר על ידי צוותי מג''ב. כוחות הביטחון ימשיכו לפעול על מנת למנוע אלימות ולשמור על ביטחון התושבים".

במקביל, צה"ל הודיע כי הציב גדר חדשה בין יצהר לעוריף, זאת בעקבות מקרה שבו מתנחלים תקפו פלסטינים ב-13 באפריל. במקרה זה תועדו בווידאו כעשרה מתנחלים כשהם מיידים אבנים לעבר רכב של משפחה פלסטינית. בנוסף להצבת הגדר, מג"ב הגביר את נוכחות כוחותיו באזור. במכתב בנושא שנשלח מלשכת הרמטכ"ל במענה ליו"ר מרצ, תמר זנדברג, נכתב כי "מלקחי האירוע הוחלט לנקוט במספר צעדים אופרטיביים על מנת לוודא כי הדברים לא יחזרו שנית. להלן: 1. הוצבה גדר תלתלית בוואדי בין בית הספר בעוריף לבין יצהר. 2. המרחב תוגבר בכוחות משמעותיים על ידי פריסת צוותי מג"ב במרחב לאורך כל שעות היממה".

זנדברג אמרה על כך כי "לא ייתכן כי עוד ועוד חיילים יאלצו לבלות יום-יום במשימות שיטור על אוכלוסייה אזרחית כקורבן של אלימות מתנחלים"', לדבריה, "את ישיבת ההסתה ביצהר צריך לסגור, את יצהר שהפכה לחממת תג מחיר וטרור יהודי צריך לפנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ