מועמדי הקואליציה למבקר המדינה: מנכ"ל מל"ג ויועמ"שית התאגידים העירוניים - מדיני ביטחוני - הארץ

מועמדי הקואליציה למבקר המדינה: מנכ"ל מל"ג ויועמ"שית התאגידים העירוניים

באופוזיציה מקדמים את מועמדותו של האלוף במילואים גיורא רום, ולפי הערכות בשעות הקרובות יתווספו שמות נוספים לרשימת המועמדים, שתיסגר בחצות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עו"ד מיכל רוזנבוים בבת ים, ב-2017

הקואליציה הציגה היום (שני) שני מועמדים לתפקיד מבקר המדינה הבא: מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, מתניהו אנגלמן, והיועצת המשפטית של איגוד התאגידים העירוניים, מיכל רוזנבוים. באופוזיציה הציגו את האלוף לשעבר גיורא רום כמועמדם לתפקיד המבקר. היום בחצות הוא המועד האחרון להצגת מועמדים לתפקיד, וחברי הכנסת יבחרו את מועמדם בהצבעה חשאית ב-3 ביוני. הצבת שני מועמדים מטעם הקואליציה עשויה לפצל את הקולות ביניהם - ולהגדיל את סיכויי מועמד האופוזיציה לנצח בהצבעה. על כן הבהיר בכיר בקואליציה בשיחה עם "הארץ" כי רק מועמד אחד יתמודד מטעם הקואליציה בסופו של דבר.

הקואליציה והאופוזיציה אמנם הצהירו על מועמדיהן, אך טרם הגישו את שמותיהם באופן רשמי למזכירות הכנסת. לפי ההערכות, השמות יועברו לקראת חצות, וייתכן שיתווספו מועמדים נוספים לקראת סגירת ההרשמה. בשעות האחרונות מקודם מהלך שיאפשר ליועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון, להתמודד לתפקיד. חבר כנסת העוסק בנושא אמר ל"הארץ" כי ינון הוא "כרגע המועמד היחיד שעשוי להביא קולות משמעותיים מהקואליציה ומהאופוזיציה. יש לחץ על האופוזיציה להסכים לקדם את מועמדותו, ואם אכן יתמודד בסוף הוא יהיה מבקר המדינה".

מתניהו אנגלמן, מועמד הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה, בנובמבר

אחד המועמדים להחלפת השופט בדימוס יוסף שפירא הוא מנכ"ל מל"ג אנגלמן, שמונה בידי שר החינוך נפתלי בנט ונכנס לתפקידו הנוכחי ביוני. ב-2014 מונה אנגלמן למנכ"ל הטכניון, ולפני כן שימש משנה למנכ"ל הטכניון, סמנכ"ל המכללה האקדמית להנדסה בירושלים ומנהל סניף במשרד רואי החשבון "פאהן, קנה ושות'". במקביל היה יו"ר פורום המנכ"לים של ועד ראשי האוניברסיטאות ויו"ר ועדת הביקורת של ג'וינט ישראל.

המועמדת השנייה מטעם הקואליציה, רוזנבוים, היתה בעבר מנהלת היחידה לחיוב אישי במשרד הפנים ומנהלת מחלקת פירוקים ברשם העמותות. בנוסף, היא היתה שותפה בכירה במשרד עורכי דין העוסק במשפט ציבורי ומסחרי. היא נחשבת מקורבת למפלגות החרדיות, שהתעקשו על המועמדות שלה. 

גיורא רום, המועמד מטעם העבודה וכחול לבן, ב-2015

מקור שמכיר את רוזנבוים סיפר ל"הארץ" כי הופתע ממועמדותה. לדבריו, מי שמריצים אותה לתפקיד הם בכירים בחסידות גור, ובראשם מנכ"ל חברה קדישא בתל אביב אברהם מנלה. "הם נמצאים בשנים האחרונות בקשר הדוק", אמר. בתשובה לפניית "הארץ" הכחיש מנלה כי הוא קשור למועמדותה. אותו מקור הוסיף כי רוזנבוים היתה מקורבת בעברה גם לח"כ גדעון סער, שמכיר היטב את משפחתה ואת בעלה לשעבר, אופיר העברי, ממייסדי "מרכז שלם" המזוהה עם הצד הימני במפה הפוליטית. "סער היה מבקר בבית המשפחה ומשתתף תדיר בארוחות שם", סיפר.

מועמד האופוזיציה, האלוף במילואים רום, זוכה לתמיכה משותפת של מפלגת העבודה ושל סיעת כחול לבן. שתי המפלגות פעלו לאיתור אדם שיוכל לנצח את מועמדי הקואליציה ולגייס את תמיכתם של ח"כים ממפלגות הימין, שיחושו משוחררים ממשמעת סיעתית בשל חשאיות ההצבעה.

מקורות באופוזיציה טענו שהמפלגות ניסו לאתר שופט בדימוס בעל חזות מסורתית, בין היתר בשל ההערכה שמפלגות הקואליציה המסתמנת לא יקדמו לתפקיד מועמד שכיהן כשופט בעבר. במרצ אמרו בשבוע שעבר כי השופט סלים ג'ובראן, שאותו התכוונו להריץ לתפקיד, חזר בו מנכונותו להתמודד. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התייחס היום לכך שמפלגתו לא תריץ שופט בדימוס לתפקיד. "לא ניתן למוסד מבקר המדינה לאבד מעוצמתו", ציין, "אין לזה קשר לתעודות של מועמד כזה או אחר".

לפי חוק מבקר המדינה, כל אדם המבקש להתמודד על התפקיד צריך להפקיד בידי הכנסת מכתב שבו הוא מאשר את התמודדותו, בנוסף לחתימות של עשרה חברי כנסת התומכים בו. בשבועות האחרונים התפרסמו בכלי התקשורת שמות של מתמודדים אפשריים רבים, אך רובם בחרו בסופו של דבר שלא לקדם את מועמדותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ