העליון דחה עתירה למנוע ממצעד הדגלים לעבור דרך הרובע המוסלמי בירושלים

השופטים הותירו את ההחלטות הנוגעות למצעד בידי המשטרה, וכתבו כי "מצב הדברים הנתון מאזן אל-נכון בין חופש הביטוי וזכויותיהם של הצועדים לבין האינטרסים של תושבי העיר העתיקה"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה פלסטינית ומשתתף במצעד הדגלים מתעמתים ביום ירושלים, אשתקד
אשה פלסטינית ומשתתף במצעד הדגלים מתעמתים ביום ירושלים, אשתקדצילום: אוליבייה פיטוסי

בית המשפט העליון דחה אתמול (ראשון) את עתירת עמותת עיר עמים למנוע מעבר של מצעד הדגלים ביום ירושלים דרך הרובע המוסלמי. בעתירה נטען כי מעבר המצעד בשכונה הפלסטינית הוא רגיש במיוחד השנה מכיוון שיום ירושלים מצוין במועד המקביל לימים האחרונים של חודש הרמדאן.

השופטים, נועם סולברג, יעל וילנר ועופר גרוסקופף, דחו את העתירה והותירו את ההחלטות הנוגעות למצעד בידי המשטרה. בהחלטתם כתבו השופטים: "מצב הדברים הנתון מאזן אל-נכון בין חופש הביטוי וזכויותיהם של הצועדים במצעד הדגלים, לבין האינטרסים הציבוריים והפרטניים של תושבי העיר העתיקה".

מצעד הדגלים בירושלים, לפני שנתיים
מצעד הדגלים בירושלים, לפני שנתייםצילום: אוליבייה פיטוסי

השופטים הוסיפו כי "המשטרה נערכת בכוחות רבים לקראת מצעד הדגלים, במה שנוגע לשמירה על הסדר הציבורי, על שלומם וביטחונם של הצועדים, בד בבד עם שמירה על מרקם החיים של תושבי הרובע המוסלמי. נמסר לנו, וכך מתחייב, שהמשטרה נערכת גם בהיבטים של מניעת עבירות אלימות והסתה על ידי הצועדים במצעד מזה, ועל ידי תושבי העיר העתיקה מזה. התקווה היא כמובן שהכל יעבור בשלום ויסתיים בכי טוב; אך לגבי חריגים, אם יהיו, צריך כמובן לנקוט בפעולות של אכיפה". באופן חריג, הטילו השופטים הוצאות משפט בסך 10,000 שקלים על עיר עמים שישולמו למשטרה, לעירייה ולמארגני המצעד. 

צעדת הדגלים ביום ירושלים מאורגנת על ידי עמותת "עם כלביא" לציון איחודה של העיר. המסלול המקורי של המצעד עובר ממערב ירושלים לכיכר צה"ל, שם הוא מתפצל - הצעירות צועדות דרך שער יפו והרובע היהודי והצעירים צועדים דרך שער שכם והרובע המוסלמי. בשנתיים האחרונות התירו לחלק מהצועדים גם להקיף את העיר העתיקה מצפון וממזרח. בשנים האחרונות עתרה העמותה נגד מצעד הדגלים ונגד אוזלת היד, לטענתה, שהמשטרה הפגינה מול גילויי הגזענות וההסתה מצד עשרות צועדים. בשנה שעברה מתחו שופטי בג"ץ ביקורת חריפה על המשטרה בשל כך, והמצעד עבר בשקט יחסית למרות שנשמעו בו קריאות גזעניות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ