המדינה הודיעה כי תחזיר עשרות סירות דיג שנתפסו לבעליהן בעזה

הודעת הפרקליטות ניתנה בתשובה לעתירה שהגישו ארגונים לזכויות אדם, שדורשים שחרור מיידי וללא תנאי של 65 הסירות, יחד עם עם הציוד שהיה על סיפונן. עם זאת, המדינה לא הודיעה מתי תשיב אותן

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייגים פלסטינים פורקים את סירותיהם, היום
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

המדינה הודיעה שבכוונתה להחזיר עשרות סירות דיג שתפסה מאז שנת 2014  לבעליהן ברצועת עזה. ההודעה נמסרה על ידי הפרקליטות בשבוע שעבר בתשובה לעתירה לבג"ץ שהוגשה על ידי ארגוני זכויות אדם.

בפרקליטות ביקשו למחוק את העתירה שהגישו הארגונים גישה, המרכז לשמירה על הזכות לנוע, עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, ומרכז אלמיזאן לזכויות אדם בעזה. העתירה הוגשה בשמו של דייג מעזה, עסד אלמעטי הביל, שסירתו נתפסה בידי חיל הים בספטמבר 2016.

סירות דיג פלסטיניות בנמל עזה, במארסצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

הארגונים טענו כי תפיסת סירות הדיג מעזה נעשתה בניגוד לכל דין ובהיעדר סמכות. העתירה הוגשה לאחר שהצבא הסכים לשחרר את סירת הדיג של הביל "לפנים משורת הדין", דרך היבשה ועל חשבונו של בעל הסירה, ומבלי לספק תשובות באשר לרכוש בשווי 150 אלף דולר שהיה לדברי הביל על סיפונה. בעתירתם, דרשו הארגונים כי בג"ץ יורה להשיב את כל סירות הדייגים מרצועת עזה שנמצאות ברשות הצבא, עם כל הציוד על סיפונן, לאלתר וללא הצבת תנאים.

הפרקליטות השיבה לבג"ץ כי בכוונתה "לפעול במהלך החודשים הקרובים להשבת הסירה לרצועת עזה, כמו גם את שאר סירות הדיג מרצועת עזה שנתפסו על ידי חיל הים (כ-65 סירות, ג"ח) שלא התבקשה תפיסתן, והכל בכפוף לשיקולים ביטחוניים ומדיניים ולהערכת המצב הביטחוני". הארגונים מצדם הגישו תגובה נוספת לבג"ץ שבה הם עומדים על דרישתם לשחרור מיידי וללא תנאי של כל הסירות, יחד עם הציוד. זאת, כדי למנוע הישנות מקרים בהם המדינה השיבה סירות לבעליהן ללא הרכוש שהיה עליהן. העותרים ביקשו מבית המשפט להורות למדינה להציג לוח זמנים ברור להחזרת הסירות, שכן אין בתגובתה כל התייחסות לנושא.

דייגים פלסטינים על סירותיהם בנמל עזה, בחודש שעברצילום: Khalil Hamra/אי־פי

עו"ד מונא חדאד מארגון גישה, שמייצגת גם את יתר הארגונים, אמרה: "תפיסת הסירות והחזקתן בידי ישראל, במשך חודשים ושנים, נעשית בחוסר סמכות ובניגוד להוראות הדין הבינלאומי. טענת המדינה, שהתפיסה מתבצעת בגלל הפרת מגבלות דיג, שמוטלות ומשתנות באופן שרירותי, אינה יכולה להצדיק את הפגיעה החמורה ברכושם ובפרנסתם של הדייגים ובני משפחותיהם. תשובת המדינה מרמזת כי תעשה כל שביכולתה להתחמק ושכל מטרתה להטיל אימה על הדייגים בעזה".

בתוך כך, הודיע הבוקר משרד הביטחון כי מרחב הדיג ברצועת עזה יורחב מ-12 מיילים ימיים לטווח של עד 15 מיילים. בהודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי הצעד הוא חלק מ"המדיניות האזרחית למניעת הידרדרות הומניטארית ברצועת עזה ומתוך מדיניות המבדילה בין טרור לאוכלוסייה בלתי מעורבת". מרחב הדיג נסגר בסבב ההסלמה האחרון בדרום. הוא נפתח מחדש לפני כשבועיים, ועמד מאז על כ-12 מיילים ימיים.

בנובמבר האחרון החזירה ישראל 25 סירות דיג דרך הים לרצועת עזה לאחר שהוחזקו במשך חודשים ארוכים, חלקן אף יותר משנתיים, בבסיס של חיל הים באשדוד. ההחלטה אז התקבלה בצה"ל בעקבות כוונתם של ארגוני זכויות אדם לעתור לבג"ץ בשם כמה מבעלי הסירות שהוחרמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ