הפלסטינים הודיעו רשמית: נחרים את ועידת בחריין

לפי ההודעה, שפרסם סאיב עריקאת, זוהי העמדה הפלסטינית הקולקטיבית - כולל יו"ר הרשות מחמוד עבאס. כמה אנשי עסקים פלסטינים מובילים אמרו שקיבלו הזמנות להשתתף בוועידה, אך סירבו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, בחודש שעבר
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הרשות הפלסטינית הודיעה באופן רשמי שלא תשתתף בוועידה בינלאומית בנושא עתיד המזרח התיכון שתתקיים בבחריין בחודש יוני, ביוזמת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. לפי ההצהרה, שפרסם מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, "זוהי העמדה הפלסטינית הקולקטיבית, מיו"ר הרשות מחמוד עבאס והוועד הפועל של אש"ף ועד כל הפלגים הפוליטיים הפלסטיניים".

השבוע הודיע ממשל טראמפ כי יפרסם את הפרק הכלכלי של תוכנית השלום שלו ב-25 ביוני, כחלק מהוועידה. בהודעת הפלסטינים נכתב כי "אנו מזכירים שלא הסכמנו שאיש יערוך משא ומתן בשמנו. מי שמעוניין לשרת את האינטרס הפלסטיני צריך לכבד את העמדה הפלסטינית. הפוטנציאל הכלכלי הפלסטיני יוכל להתממש רק עם סיום הכיבוש הישראלי, ועם כיבוד המשפט הבינלאומי והחלטות האו"ם".

כמה אנשי עסקים מובילים בזירה הפלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה אמרו כי קיבלו הזמנות להשתתף בוועידה, אך הודיעו שהם מיישרים קו עם העמדה הרשמית ולא ייענו להן. יחד עם זאת, גורם כלכלי בגדה הזהיר בשיחה עם "הארץ" שאם הרשות מחרימה את הוועידה, עליה להציג אלטרנטיבות בפני הקהילה הבינלאומית. "אסור שהרשות תמצא את עצמה לבד במערכה", אמר.

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, אמר השבוע שהרשות לא תסכים לשתף פעולה עם הפרק הכלכלי של תוכנית השלום האמריקאית. הוא הוסיף שהממשלה הפלסטינית החלה ביישום תוכנית הדרגתית להתנתקות כלכלית מישראל. 

במקביל, בזירה הפלסטינית יש מי שרואים את החרמת הכנס טעות ברמה ההסברתית והאסטרטגית. השר לשעבר וחבר המועצה הלאומית הפלסטינית, נביל עמרו, אמר ל"הארץ" כי במצב המדיני הקיים, על הפלסטינים לנצל את ההזדמנות הבינלאומית כדי להציג את עמדתם - מבלי להתמקח על עקרונותיהם. "אני יודע שזה לא קל לעבאס או לכל בכיר אחר להיות שם, אבל אסור לפספס את ההזדמנות להביע מחאה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ