ריבלין: ההמלצה ליהודי גרמניה שלא לחבוש כיפות בציבור היא כניעה לאנטישמיות

נשיא המדינה התייחס לדבריו של הממונה על המאבק באנטישמיות מטעם ממשלת גרמניה, ואמר כי "כניעה שכזו כמוה כהודאה בכך שיהודים אינם בטוחים, שוב, על אדמת גרמניה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין בטקס יום השואה בקיבוץ יד מרדכי, החודש
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה ראובן ריבלין מתח היום (ראשון) ביקורת על דברי הממונה על המאבק באנטישמיות מטעם ממשלת גרמניה, שלפיהם הוא ממליץ ליהודי גרמניה להימנע מחבישת כיפה במקומות ציבוריים. "אנו מוקירים ומעריכים את עמדתה המוסרית של ממשלת גרמניה ומחויבותה לקהילה היהודית החיה במדינה, אך החשש לביטחונם של יהודי גרמניה מהווה כניעה לאנטישמיות".

הממונה פליקס קליין אמר אתמול לקבוצת התקשורת פונקה בהתבטאות חריפה וחריגה כי שינה את דעתו בנושא "בעקבות הברוטליזציה ההולכת וגוברת בחברה הגרמנית". לדבריו, "אני לא יכול עוד להמליץ ליהודים לחבוש כיפה בכל זמן ובכל מקום בגרמניה". כיום חיים בגרמניה כמאה אלף יהודים.

לדברי ריבלין, "כניעה שכזו כמוה כהודאה בכך שיהודים אינם בטוחים, שוב, על אדמת גרמניה. לעולם לא נכנע, לא נשפיל מבט ולא נגיב בתבוסתנות אל מול האנטישמיות ואנו מצפים ודורשים מבנות בריתנו לנהוג באותו האופן".

הנשיא הוסיף כי "דבריו של הממונה על המאבק באנטישמיות בגרמניה המתארים מציאות לפיה עדיף שיהודים לא יחבשו כיפה ברחבי המדינה, מחשש לבטחונם, הותירו בי זעזוע עמוק". לדבריו, "האחריות לשלומם, חירותם וחופש אמונתם של בני הקהילה היהודית בגרמניה מונחת על כתפי רשויות האכיפה והממשלה בגרמניה".

בית כנסת בברלין, ב-2018צילום: AFP

בשנה שעברה היה זה מנהיג בכיר בקהילה היהודית בגרמניה - נשיא המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, יוסף שוסטר - שקרא ליהודים המבקרים בערים הגדולות להסיר את הכיפה. שלוש שנים לפני כן הזהיר שוסטר מפני חבישת כיפה בשכונות מוסלמיות. בתגובה לדברי שוסטר, קרא הרב הראשי לישראל דוד לאו ליהודי גרמניה שלא להסיר את הכיפות מראשיהם במרחבים ציבוריים, ובעקבות תקיפת חובשי כיפה בברלין נערכו ברחבי המדינה עצרות תמיכה שכונו "מצעד הכיפות".

האזהרה בדבר חבישת כיפה של הממונה מטעם הממשלה הגרמנית נשמעת על רקע עלייה במספר התקריות האנטישמיות והפגיעות בזרים במדינה. החודש פורסמו נתוני משרד הפנים הגרמני, שלפיהם חלה בשנה שעברה עלייה של 20% במספר הפשעים על רקע אנטישמי במדינה. ל-90% מ-1,800 התקריות שתועדו ב-2018 היו אחראים פעילי ימין קיצוני בגרמניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ