החשוד שתועד מצית שריפה סמוך ליצהר - חייל שהיה בחופשה

הצבא זיהה את החייל שתועד על ידי "בצלם" מצית אש בשבוע שעבר בין יצהר לכפר הסמוך עוריף. מהמשטרה נמסר כי הוא טרם נעצר

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החשוד שתועד מצית שריפה סמוך ליצהר
יותם ברגר
יותם ברגר

החשוד שתועד מצית שריפה סמוך ליצהר בשבוע שעבר הוא חייל. לצבא ידועה זהותו של החייל, שתועד על ידי "בצלם" כשהוא מצית אש בין יצהר לכפר הסמוך עוריף. שני מקורות ביטחוניים אישרו את הפרטים ואמרו כי האירוע התרחש בזמן שהחייל היה בחופשה, ביום שישי שעבר. לפי הצבא, הנושא צפוי להיות מטופל על ידי משטרת ישראל. במחוז ש"י אמרו לעומת זאת כי הנושא יטופל על ידי מצ"ח. בשני הגופים אמרו כי האיש לא נעצר על ידם. 

בשבוע שעבר פרצו עימותים, שלפי הצבא היו הדדיים, בין ישראלים ופלסטינים סביב ההתנחלות יצהר. העימותים פוזרו על ידי הצבא ותועדו על ידי תחקירנים של ארגוני השמאל "יש דין" ו"בצלם". בסרטונים נראים מתנחלים שתוקפים פלסטינים.

הצמיגים המנוקבים ברכב המשטרתי, אתמולצילום: דוברות המשטרה

בתיעוד הראשון של "יש דין" מסוף השבוע שעבר נראית קבוצת ישראלים מיידה אבנים לעבר פלסטינים, לנגד עיניהם של חיילי צה"ל שעמדו ממש סמוך למקום. אף שלחיילים סמכות לעכב אזרחים ישראלים עד הגעת משטרה הם לא עשו זאת ואיש לא נעצר. לפי הגרסה הראשונה של הצבא, ידוי האבנים החל לאחר שפלסטינים הציתו אש במטרה לשרוף שדות ובתים ביצהר והישראלים לא נעצרו שכן החיילים היו צריכים לחפש אחר מציתי האש. אולם, תיעוד שפורסם בהמשך השבוע אך צולם באותו יום, מעלה כי גם ישראלים הציתו אש באותו היום. בתיעוד של "בצלם" נראים ישראלים מציתים שדות באותו המקום כשלפחות אחד מהם עושה זאת בפנים גלויות. בעקבות התיעוד בצבא שינו גרסה, ואישרו כי גם ישראלים לקחו חלק בהצתות. 

אתמול תקפו עשרות פעילי ימין קיצוני כוח משטרה סמוך להתנחלות יצהר. לפי המשטרה, עשרות רעולי פנים מההתנחלויות באזור יידו אבנים וחפצים לעבר שוטרים בניידת, ניקבו צמיגים של שני כלי רכב משטרתיים מאוישים ונמלטו מהמקום. לפי דוברות המשטרה, שוטרים הוזעקו למאחז בשם "כיפה סרוגה", בעקבות עימות בין פלסטינים למתנחלים. המשטרה הפרידה בין הצדדים אך עד כה לא ביצעה מעצרים.

שוטרי מג"ב בכניסה למאחז מעוז אסתרצילום: עו"ד נתי רום

לפי המשטרה, "בעת שהכוח עשה דרכו החוצה הגיעו עשרות רעולי פנים תושבי האזור והחלו מיידים אבנים וחפצים לעבר השוטרים ורכבי המשטרה, ובאמצעות סכינים ניקבו את צמיגיהם של שני כלי רכב משטרתיים, גרמו נזק רב ונמלטו מהמקום". עוד נמסר כי הצבא וכוחות משטרה נוספים נאלצו "לחלץ את השוטרים שהותקפו, ופועלים בכל המישורים במטרה לאתר את החשודים במעשה".

מדוברות יצהר נמסר: "במהלך עצירה למנוחה בסמוך ליישוב, הגיע למקום כוח מג"ב שדרש מהם להתפנות מהמקום וללא כל הצדקה הפעיל אלימות קשה כלפיהם". ביצהר אמרו כי אחד מתושבי המקום נפצע ופונה לקבלת טיפול רפואי, והוסיפו: "מפאת השבת, אין בידינו תיעוד של התפתחות האירוע". מקור ביטחוני הכחיש זאת וטען כי אף מתנחל לא נפצע. ועד יצהר צירף תמונה של אדם חבול בקרקפת. בסרטון שצולם לפני התקרית, נראים מתנחלים נכנסים לאוהל של מג״ב ומסרבים להתפנות ממנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ