מתקפה ישראלית-אמריקאית על ביה"ד בהאג: אין לו סמכות לדון בפעילות הצבאית שלנו

הפצ"ר אמר כי תשומת הלב שישראל מקבלת מהמוסדות הבינלאומיים "חותרת תחת המטרות שלשמן הוקמו". היועץ המשפטי של משרד ההגנה האמריקאי הוסיף כי ניסיון של ביה"ד לבחון את פעילות ארצו תהיה הפרת ריבונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, בכנס לשכת עורכי הדין בישראל, אתמול

ישראל וארצות הברית פתחו היום (שלישי) במה שנראה כמתקפה משפטית מתואמת נגד סמכויותיו של בית הדין הבינלאומי בהאג. הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק והיועץ המשפטי של משרד ההגנה האמריקאי, פול ניי, טענו כי לבית הדין אין סמכות לעסוק בהתנהלותן הצבאית. אפק אמר כי לבית הדין כלל אין סמכות לדון בנושאים הנוגעים בסכסוך הישראלי-פלסטיני. ניי האשים את בית הדין בניתוח שגוי של ההאשמות כלפי התנהגות כוחות צבא ארצות הברית ומתח ביקורת גם על יחסו לישראל. השניים נאמו ביום הראשון של הכנס הבינלאומי שעורכת הפרקליטות הצבאית בסוגיות של דיני לחימה, שהתקיים בהרצליה.

העמדות שהביעו שני הפרקליטים הבכירים ידועות, אך נדמה שהפעם נוסחו בצורה חדה יותר. העובדה שהדברים נאמרו מעל אותה במה, מספקת להם משקל מצטבר גדול יותר. ככלל, ממשל טראמפ נוקט גישה תקיפה ולעומתית יותר ביחסיו עם בית הדין, בהשוואה לתקופת ממשל אובמה. במערכת הביטחון הישראלית סבורים כי אם בית הדין יחליט לפעול נגד ישראל, האמריקאים צפויים אף להחריף את גישתם כלפיו.

מפגינים פלסטינים בגבול רצועת עזה, לפני כשבועייםצילום: AFP

אלוף אפק אמר בכנס כי עמדת ישראל בנוגע לסכסוך עם הפלסטינים היא כי "לבית הדין הפלילי הבינלאומי אין סמכות לדון בנושאים הנוגעים בסכסוך". לדבריו, "ישראל היא מדינה שומרת חוק, עם מערכת משפט עצמאית וחזקה, ואין סיבה שפעולותיה תהיינה נתונות לבחינה של בית הדין". הפצ"ר הוסיף כי "במקום שבית הדין הבינלאומי ישמש מוצא אחרון למקרים של מעשי טבח המוניים, דעתו מוסחת מהנושאים העיקריים ומהסמכות המשפטית שלמענם הוא הוקם".

זו הפעם הראשונה שבה היועץ ניי מדבר מחוץ לגבולות ארצות הברית, בכנס בינלאומי במסגרת תפקידו. הוא ניצל את הבמה למתקפה מנומקת על בית הדין הבינלאומי ולהבהרות בדבר העמדה המשפטית האמריקאית. היועץ המשפטי האמריקאי אמר בהרצאתו כי דיני המלחמה הבינלאומיים נוסחו "על ידי מדינות ולמען מדינות. ארגונים לא ממשלתיים ומומחים אקדמאים יכולים למלא תפקיד חשוב, אבל המדינות אוחזות באחריות העיקרית". לדבריו, את דיני המלחמה צריכות לקבוע מדינות המנהלות מבצעים ומכבדות את שלטון החוק, "כמו ארצות הברית, ישראל ומדינות אחרות המשתתפות בכנס". ישראל, הוסיף ניי, נמצאת בחזית האתגרים הללו.

ניי הדגיש את ההבחנה בין צבאות המכבדים את הדין הבינלאומי לבין "לוחמים בלתי חוקיים", חברי ארגוני טרור שאינם מצייתים לכללים הללו. לדבריו, זו הבחנה חשובה כמו זו שבין לוחמים לבין אזרחים בלתי מעורבים. הוא דחה חלק מן הטענות של ארגוני זכויות אדם על הרג אזרחים בפעילות צבאית של ארצות הברית והקואליציה שהקימה למלחמה נגד ארגון דאעש בסוריה ובעיראק. ניי דחה את הקביעה, שבה תומכות לדבריו חלק מן המדינות, כאילו הרג אזרחים בפעולה צבאית מהווה כשלעצמו עבירה על דיני המלחמה.

פאטו בנסודה בבית הדין בהאג, בשנה שעברהצילום: Peter Dejong/אי־פי

לדברי ניי, ארצות הברית לא הסכימה בשום צורה להפעלת סמכותו של בית הדין בהאג לגביה או באשר לאנשיה, וגם לא לבחינת פעילותה הצבאית בידי בית הדין. ניסיון כזה מצד בית הדין, אמר, יהיה "הפרה בוטה של ריבונותנו הלאומית ומתקפה על שלטון החוק שלנו". ניי הוסיף כי גם ישראל - שכמו ארצות הברית, נמנעה מלחתום על אמנת רומא המאשררת את מעמד בית הדין לגבי המדינות החברות בה - נתקלת ביחס דומה. בית הדין, הוסיף ניי, מנהל "מאמץ לא לגיטימי לבחון את פעילות ישראל" ומתעלם מהעיקרון הבסיסי, הדורש הסכמה של המדינה לסמכותו לגביה. "ארצות הברית תעמוד תמיד לצד ישראל", הבטיח.

הפצ"ר אפק התייחס בדבריו גם להפגנות המתקיימות מדי סוף שבוע בגבול רצועת עזה. אפק אמר כי חמאס שולח "אלפים מתושבי הרצועה בניסיון לפרוץ את הגבול. האירועים האלו העלו שאלות חוקיות מהותיות, כמו מהי המסגרת החוקית הראויה להגיב במקרים כאלו". לדבריו, "התקריות האלה מתרחשות בגבול בין שני צדדים הנמצאים בסכסוך מזוין, שבו מעורבים אזרחים ולוחמים כאחד. הם מאורגנים ומכוונים בידי ארגון טרור המנצל במכוון את אזרחיו כדי לבצע תקיפות".

אפק הזכיר גם את העתירות שבג"ץ דחה בדצמבר האחרון נגד יישום הוראות הפתיחה באש בהפגנות בגבול עזה. דחייה זו, לדבריו, היא הוכחה לכך שישראל "מוכנה לדון במצבים מורכבים של חוקים הנוגעים לסכסוך המזוין".

הפגנה בתל אביב נגד פעולות ישראל בעזה, החודשצילום: AFP

הפצ"ר הוסיף כי תשומת הלב הרבה שמקבלת ישראל מהמנגנונים ומהמוסדות הבינלאומיים חותרת בעיניה תחת המטרות שלשמה הוקמו ושאותן הם אמורים לשרת. אפק התייחס גם לכך שהמועצה לזכויות אדם של האו"ם פתחה בחקירה נגד ישראל באשר לתקריות הגבול ברצועה. לדבריו, "הדו"ח בנושא, שהוגש על ידי גוף הידוע בדעה הקדומה שלו נגד ישראל, שגוי ולוקה בחסר לגבי החוק, העובדות והמתודולוגיה".

באשר לרשות הפלסטינית, אפק אמר כי היא מנהלת קמפיין של דה-לגיטימציה נגד ישראל כאשר היא פועלת בתקיפות כדי לגרום לבית הדין בהאג לחקור אותה. "אנו רואים במאמצי הרשות ניסיון נוסף לעשות שימוש לרעה בגופים הללו כדי להשיג את כוונתה הפוליטית",  הוסיף, "המאמצים האלו מערערים את תפקודו של בית הדין".

בהרצאה אתמול בכנס לשכת עורכי הדין באילת, אמר הפצ"ר כי "מעת לעת נשמעות אמירות בשיח הציבורי שלפיהן, למשל, חיילים שמצויים במצב של סכנת חיים חוששים כביכול לירות בלי להתייעץ קודם עם עורך דין". במהלך הכנס השיב הפצ"ר למבקריו, ואמר כי אותן אמירות "אינן רציניות ואין להן אחיזה במציאות. חייל שנמצא בסכנת חיים ופועל להגן על עצמו או על מי שהוא אחראי להגנתו, זוכה ויזכה לגיבוי מלא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ