כעס בציבור הפלסטיני עקב פרסום כי שרי הממשלה העלו את שכרם ב-67%

לפי מסמכים שפורסמו ברשתות החברתיות, הממשלה הקודמת החליטה ב-2017 להעלות את שכר השרים מ-3,000 דולר ל-5,000 בניגוד לחוק. הממשלה הנוכחית הכחישה שהשכר עלה והנושא הועבר לבדיקת עבאס

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה הפלסטיני הקודם, ראמי חמדאללה, ב-2016 בהר הבית
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שרי הממשלה הפלסטינית הקודמת העלו בחשאי את השכר שלהם ב-67% - מ-3,000 דולר ל-5,000, חרף הכלכלה המקרטעת של הרשות. התשלומים והבונוסים שהעניקו לעצמם נשמרו בסוד מאז ההחלטה ב-2017, עד שהשבוע פורסמו מסמכים בנושא באופן אנונימי ברשתות החברתיות. עם זאת, הממשלה הפלסטינית הנוכחית הכחישה ששכר השרים עלה.

לפי המסמכים, שכרו של ראש הממשלה הועלה ל-6,000 דולר, וההעלאה ניתנה באופן רטרואקטיבי עד 2014. שני מקורות ששוחחו בעילום שם עם סוכנות הידיעות אי-פי אמרו כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אישר את ההעלאות, שמנוגדות לחוק הפלסטיני.

ראש הממשלה הנוכחי, מוחמד אשתייה, הודיע כי ההעלאה לא יצאה לפועל, אך הפרסומים הובילו לביקורת נרחבת בציבור הפלסטיני. גם שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, מתח ביקורת על ההחלטה. "בזמן שהעם הפלסטיני מתמודד עם קשיים כלכליים והמשכורות בעזה מקוצצות, הממשלה הפלסטינית מקבלת החלטות שהן מנוגדות לכל היגיון ומרגיזות אנשים בצדק", צייץ היום. מלאדנוב הוסיף כי הוא שוחח בעניין עם אשתייה, שהבטיח לטפל בכך.

דובר הממשלה הפלסטינית מסר ל"הארץ" כי השרים מקבלים את השכר הקבוע בחוק, כ-3,000 דולר. הדובר ציין כי ההחלטה לגבי תוספת השכר התקבלה בממשלה הקודמת ושהנושא הועבר לבדיקה והכרעה של הנשיא עבאס.

אשתייה האשים הערב בסרטון בפייסבוק פעם נוספת את ישראל כי היא מנהלת מלחמה כלכלית נגד הרשות. בכירים ברשות הפלסטינית ובפתח תהו מדוע אשתייה פרסם את הסרטון, במיוחד בחופשת החג, מפני שהוא לא העביר מסר חדש. מקורות בחוגים פוליטיים ברמאללה, ברבות בפתח, אמרו ל"הארץ" כי אשתייה ניסה בכך להרגיע את הכעס הפלסטיני ואת הביקורת.

עבאס בערב הסעודית, בשבוע שעברצילום: HAMAD I MOHAMMED/רויטרס

לפי המקורות, אשתייה מנסה להרגיע גם את הביקורת שהתעוררה עליו משום שאמר לניו יורק טיימס שישחרר את אנשי הביטחון אם הרשות לא תעמוד בתשלום השכר שלהם. בכיר בפתח אמר ל"הארץ" כי דברי ראש הממשלה הפלסטיני עוררו כעס בקרב אנשי הביטחון, אף שכוונת אשתייה היתה להזהיר את ארה"ב וישראל מפני כאוס ביטחוני במקרה שבו הממשלה לא תוכל לעמוד בהתחייבויות הכספיות שלה.

בסרטון שהפיץ בעמוד הפייסבוק שלו אמר אשתייה כי ישראל מנסה להביא לכניעת הרשות, כך שתקבל את התכתיבים הישראליים והאמריקאיים לקראת תוכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ. ראש הממשלה הפלסטיני הסביר כי הרשות ממשיכה לסרב לקבל את כספי המיסים שישראל גובה עבור הפלסטינים, כל עוד היא מקזזת את הכסף שמועבר למשפחות האסירים. זאת, אף שמדובר ב-65% מתקציב הרשות. ראש הממשלה הפלסטיני ציין כי הממשלה לוקחת הלוואות מהבנקים כדי לשלם משכורות ולעמוד בהוצאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ