ירדן, מצרים ומרוקו הודיעו כי ישתתפו בוועידה הכלכלית בבחריין חרף החרם הפלסטיני עליה - כך נמסר היום (שלישי) מהבית הלבן. עדיין לא ברור מה יהיה הדרג של נציגי המדינות בוועידה.

היום דיווחו כלי תקשורת בירדן כי המלך עבדאללה אמר שעל מדינתו להשתתף בוועידות הבינלאומיות הקשורות בסוגיה הפלסטינית, ובהן הוועידה בבחריין. לפי הדיווחים, עבדאללה אמר כי על ירדן להיות מעודכנת בכל מה שמתרחש בנושא, "כדי שלא נישאר מחוץ לחדר". זאת, חרף החרם של הרשות הפלסטינית על ועידת בחריין שתיערך ב-25 ביוני, שבה אמורים נציגיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להציג את הפרק הכלכלי בתוכנית המאה.

לפי הדיווחים, המלך דיבר בפגישה עם אישי ציבור, שרים לשעבר ועיתונאים. הוא אמר כי הלחץ על ירדן פחת בגלל עסקת המאה של ממשל טראמפ, וכי המדינה "עומדת איתן" מול התוכניות. לדבריו, ירדן תמשיך להתעקש על עמדותיה בסוגיה הפלסטינית ולא תזנח את ירושלים. עוד הוסיף כי ירדן ממשיכה בתיאום עם מדינות ערב ועם מדינות זרות כדי לגבש פתרונות מוסכמים לסוגיה הפלסטינית.

בעיתון אל-חיאת, צוטט מקור מצרי שהבהיר כי קהיר אמנם החליטה להיענות להזמנה של וושינגטון - אך לא ניתן לפרש את ההיענות כהסכמה למתווה של תוכנית השלום. סעודיה, איחוד האמירויות ואף יריבתן קטאר הכריזו בחודש שעבר כי ישתתפו גם הן בוועידה בבחריין. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, הבהיר לפני כשבועיים כי סין ורוסיה לא ישתתפו בוועידה. הוא אמר כי שגריר סין ברשות הפלסטינית הודיע כי ארצו ורוסיה הגיעו להסכם שלפיו לא ישתתפו בכנס.

בזירה הפלסטינית יש מי שרואים את החרמת הכנס כטעות הסברתית ואסטרטגית. השר לשעבר וחבר המועצה הלאומית הפלסטינית, נביל עמרו, אמר ל"הארץ" בחודש שעבר כי במצב המדיני הקיים, על הפלסטינים לנצל את ההזדמנות הבינלאומית כדי להציג את עמדתם - מבלי להתמקח על עקרונותיהם. "אני יודע שזה לא קל לעבאס או לכל בכיר אחר להיות שם, אבל אסור לפספס את ההזדמנות להביע מחאה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ