1,700 אזורים במקום 255: מערכת התרעה ממוקדת מפני טילים תחל לפעול היום

ערים גדולות יפוצלו לארבעה אזורים נפרדים, ויישובים קטנים יותר יקבלו התרעות ממוקדות. לגבי כמה כבישים מבודדים בנגב ובבקעה לא נמצא פתרון התרעה, אך בצה"ל אומרים שהדבר ייפתר בקרוב

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת כיפת ברזל, בחודש שעבר
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מערכת התרעה חדשה מפני טילים תחל לפעול היום (רביעי) בשעה 17:00, ותספק התרעות ממוקדות יותר ליישובים ספציפיים. המערכת החדשה של פיקוד העורף כוללת 1,700 אזורי התרעה, במקום 255 הקיימים כיום. 

כך למשל, ערים גדולות כמו באר שבע, ירושלים, חיפה ותל אביב יפוצלו לארבעה אזורי התרעה במקום אזור אחד כפי שנהוג היום. עד כה, בהישמע אזעקה בגוש דן נכנסו יותר ממליון אזרחים למרחבים מוגנים, וכעת יצומצם מספרם לכ-300 אלף. דוגמאות נוספות הן פיצול של אזור ההתרעה לכיש לשניים; חלוקת האזור המכונה כיום "גולן 1" לחמישה יישובים שונים, ופיצול אזור הקריות כך שקריית ביאליק, קריית ים וקריית מוצקין יקבלו כל אחת התרעה נפרדת. 

שלט המפנה למרחב מוגן בנתב"ג במהלך מבצע צוק איתן צילום: דודו בכר

"כל יישוב יקבל אזור התרעה באופן ספציפי" אמר ראש ענף התרעה בפיקוד העורף, סגן אלוף שלומי ממן. "זה יביא להצלת חיים, אנשים יידעו שיש סכנה ביישוב שלהם. בתי חולים ותעשיות לא יהיו צריכים להפסיק את העבודה", הוסיף. לדבריו "בסבב האחרון היו יותר מ-800 התרעות וליכולת לצמצם את ההתרעות מבלי לסכן אזרחים יש השפעה על חוסן לאומי של מדינה, שיכולה להמשיך ולתפקד גם תחת התקפה".

בפזורה הבדואית פעלו אנשי פיקוד העורף עם משפחות ונציגים בדואים כדי לתחם אזורי התרעה גם באזורים עם התיישבות לא מוכרת. לגבי כמה קטעי כביש המרוחקים ממקומות יישוב, בעיקר בדרום ובבקעה, חסר עדיין פתרון התרעה. אולם לטענת גורמים בצה"ל, הדבר ייפתר בחודשים הקרובים. בפיקוד העורף מבהירים כי למרות הצמצום של מרחבי ההתרעה, אזרחים שנמצאים במרחב פתוח ושומעים אזעקה חייבים לפעול על פי הנחיות פיקוד העורף ולא להסתכן. בעת הימצאות בבית או במרחב מוגן ניתן להסתמך על אזורי ההתרעה המוצגים בטלוויזיה ובאפליקציה. 

לדברי שרית גרשקוביץ כהן, ראש ענף הסברה בפיקוד העורף, במערכת החדשה יהיה גם קל יותר לזכור את שם ומספר ההתרעה הרלוונטית לכל אזרח. "אזרחים צריכים להיכנס לאתר או האפליקציה של פיקוד העורף", היא מסבירה, שם ניתן להזין כתובת ולקבל את מספר האזור. לדבריה, "המערכת בנויה כך שניתן יהיה לתת מענה גם למצב של מטחים כבדים לאזור מסויים, כאשר ההפעלה של ההתרעה בטווחים הארוכים תתבצע על ידי חייל או קצין באופן ידני, ובטווחים קצרים בעוטף עזה וביישובים סמוכי גדר בצפון ההתרעה תהיה אוטמטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ