שמונה שריפות פרצו בדרום בשל הפרחת בלוני תבערה מרצועת עזה

שירותי הכיבוי וההצלה הודיעו כי הושגה שליטה על כל השריפות. אתמול הודיעה ישראל על צמצום נוסף של מרחב הדיג בשל המשך הפרחת בלוני התבערה, לאחר שהוצתו שבע שריפות בעוטף עזה

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריפה בעוטף עזה שנגרמה מבלון תבערה, בחודש שעבר
שריפה בעוטף עזה שנגרמה מבלון תבערה, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

בלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה גרמו היום (רביעי) להצתת שמונה שריפות באזור עוטף עזה - כך הודיעה דוברות כבאות והצלה. לפי ההודעה, חמש מהשריפות פרצו במועצה האזורית אשכול, שתיים במועצה האזורית שער הנגב ואחת בנתיבות. עוד נמסר כי הושגה שליטה על כולן. אתמול פרצו בשטח המועצה האזורית שבע שריפות בשל בלוני תבערה.

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, אמר ביחס לשריפות: "אנחנו מודאגים ממגמת העלייה בטרור ההצתות והפגיעה בטבע ובחקלאות שלנו". לדבריו, "זו שנה שנייה שאנחנו שומעים שהטרור חייב להיפסק ובינתיים הוא ממשיך והופך לשגרת חיינו. תושבי אשכול מצפים וזכאים לקיץ שמח, שקט ונטול ריח שריפות בבתים שלהם, כמו כל אזרחי ישראל".

בלון שהופרח מרצועת עזה על גדר ביישוב באשכול, היוםצילום: מועצה אזורית אשכול

ישראל הודיעה אתמול על צמצום נוסף של מרחב הדיג בשל "המשך השריפות והפרחת בלוני התבערה ברצועת עזה לעבר שטח ישראל", כפי שנמסר בהודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים. לפי ההודעה, ישראל החליטה לצמצם את מרחב הדיג ברצועה לטווח של עד שישה מיילים ימיים (כ-11 ק"מ).

ב-25 במאי הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על הגדלת המרחב ל-15 מיילים ימיים (כ-28 ק"מ) "כחלק מהמדיניות האזרחית למניעת הידרדרות הומניטרית ברצועה ומתוך מדיניות המבדילה בין טרור לבין אוכלוסייה בלתי-מעורבת". ארבעה ימים לאחר מכן, הורה נתניהו לצה"ל לצמצם שוב את מרחב הדיג לעשרה מייל בעקבות הצתה מבלון תבערה שהופרח לעבר ישראל. בשבוע שעבר הורחב שוב מרחב הדייג ל-15 מייל.

בשנה האחרונה, ובייחוד בחודשים האחרונים, הפך מרחב הדיג ברצועת עזה לכלי ענישה קולקטיבית בדרגות משתנות בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו על תושבי רצועת עזה. הדיג ברצועה מהווה נתח חשוב בכלכלת הרצועה ובתזונת התושבים, ועומד כתנאי לשקט אף שלדייגים אין כל קשר לתקריות הביטחוניות שבעקבותיהן מגבילים אותם, כמו הפרחת בלוני תבערה.

במערכת הביטחון סבורים כי בצל המשבר ההומניטרי, הדיג מייצר יציבות בעזה, הן מבחינת תעסוקה והן מבחינת המזון הזמין, והוא צומצם בפעמים האחרונות בניגוד לעמדתה. ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים ניסו לקדם בשנה האחרונה פעמים רבות את הגדלת מרחב הדיג בהסכמת צה"ל, ובמערכת הביטחון תמכו גם בביטולו של מרחב הדיג כאמצעי להפעלת לחץ על התושבים בשל חשיבותו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ