המדינה לבג"ץ: בגלל הבחירות, פינוי חאן אל-אחמר יידחה לפחות עד דצמבר

בעקבות עתירה שהגישה תנועת הימין "רגבים", המדינה ביקשה "על דעת הדרג המדיני" לאפשר לה להגיב לאחר כינון הממשלה הבאה. שלושה ימים לפני הבחירות הבטיח נתניהו: "הפינוי ייעשה בקרוב מאוד, בזמן הקרוב ביותר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חאן אל-אחמר, בינואר

המדינה הודיעה אתמול (ראשון) לבג"ץ כי פינוי הכפר חאן אל-אחמר יידחה לפחות עד אמצע דצמבר. בתגובת הפרקליטות לעתירה בנושא הפינוי מנומקת הדחייה במערכת הבחירות הקודמת ובזו המתקיימת כעת, ובכך שלא הוקמה ממשלה חדשה. עוד נאמר בתגובה כי "עיתוי הפינוי ייקבע על ידי הדרג המדיני, בשים לב למכלול השיקולים הנדרשים לעניין".

תנועת הימין "רגבים" עתרה להוצאת צו שיחייב את המדינה לנמק מדוע אינה מיישמת את צו ההריסה לחאן אל-אחמר ולהגדיר לוח זמנים להריסת הכפר. אתמול ביקשה המדינה לאפשר לה להגיש תגובה לעתירה עד 16 בדצמבר. "במצב דברים זה, בו אנו מצויים לפני בחירות כלליות לכנסת ובטרם הוקמה ממשלה חדשה, מבקשת המדינה, על דעת הדרג המדיני, פרק זמן נוסף להגשת התגובה מטעמה". לפי הבקשה, המועד שבו נקבה הפרקליטות נקבע "בהינתן משך הזמן שרק לאחריו תיכון ממשלה חדשה". למסמך צורף תצהיר מאת ממלא מקום מזכיר הממשלה, רונן פרץ, שבו הוא מביע תמיכה בבקשה.

רגבים הביעה התנגדות לבקשת הארכה. "עד למועד זה עמד לדרג המדיני מלוא הזמן הנדרש על מנת להידרש לסוגיה מושא העתירה, וליתר דיוק - עשר שנים וחמש עתירות קודמות שהוגשו לאורך העשור האחרון", טענו העותרים בתגובה שהגישו לבית המשפט. "בכל הכבוד הראוי, חוק הוא חוק, ויש לקיימו בלי כל קשר לשיקול דעתו של דרג מדיני כזה או אחר". עורכי הדין אבי סגל ויעל סינמון הוסיפו כי הממשלה כבר התחייבה בעבר להרוס את הכפר, ומכך עולה כי הדרג המדיני גיבש את עמדתו בעניין.

בראיון לרינה מצליח, שלושה ימים לפני הבחירות, נשאל ראש הממשלה בנימין נתניהו מדוע הוא לא מפנה את חאן אל-אחמר. "זה ייעשה בקרוב מאוד", השיב, "הבטחתי, וזה ייעשה בזמן הקרוב ביותר".

השבוע היו אמורות להיות מוגשות תגובות לעתירות הרבות נגד חוק הלאום, אך בשל הבחירות הסכים בג"ץ לדחות את המועד לנובמבר. לבקשת הכנסת לדחות את המועד להגשת התגובות הצטרפה גם הפרקליטות, שבעצמה הגישה שתי בקשות ארכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ