לאחר סגר של שישה ימים, ישראל פתחה את מרחב הדיג מול חופי הרצועה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייגים בעזה, באפריל
דייגים בעזה, באפרילצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ישראל פתחה הבוקר (שלישי) את מרחב הדיג מול חופי רצועת עזה לטווח של עשרה מייל בעקבות השקט היחסי באזור. זאת, לאחר שלפני שישה ימים הוטל סגר ימי של הרצועה בשל הפרחת בלוני תבערה לשטח ישראל ושריפות שפרצו בעקבותיהם.

בשנה האחרונה הפך מרחב הדיג ברצועת עזה לכלי ענישה קולקטיבית בדרגות משתנות בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו על תושבי הרצועה. במערכת הביטחון סבורים כי בצל המשבר ההומניטרי ברצועה, הדיג מייצר יציבות, הן מבחינת תעסוקה והן מבחינת המזון הזמין, והוא צומצם בפעמים האחרונות בניגוד לעמדתה. ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים ניסו לקדם בשנה האחרונה פעמים רבות את הגדלת מרחב הדיג בהסכמת צה"ל, ובמערכת הביטחון תמכו גם בביטולו של מרחב הדיג כאמצעי להפעלת לחץ על התושבים בשל חשיבותו.

בחודש האחרון הורה נתניהו כמה פעמים על פתיחת מרחב הדיג, על סגירתו ועל צמצומו. עונות הדיג הטובות ברצועה הן מספטמבר עד אוקטובר ומאפריל עד סוף יוני, כך שההחלטה של נתניהו לפגוע בדייגים בימים אלו, נעשית בתקופה קריטית של עונת הדיג – המסתיימת בסוף החודש.

ענף הדיג ברצועה מייצר פרנסה לכ-35 אלף נפשות בתחומי הסחר, השיווק וההפצה. 3,700 דייגים הועסקו בתחום באופן ישיר ועוד כ-1,500 עובדים באופן עקיף נכון לאפריל 2019, לפי איגוד הדיג ברצועה. בסך הכל, כ-6,000-5,000 תושבים מועסקים בתחום – רבע ממספרם באמצע העשור הקודם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ