הנייה: ישראל מתעכבת ביישום ההבנות, אנחנו נכנסים לשלב מסוכן

גורם בכיר בוועדה המארגנת של ההפגנות ברצועה אמר שבינתיים הפלסטינים לא ישברו את הכלים, וימשיכו לקיים את התהלוכות במתכונת לא-אלימה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנייה במהלך הראיון עם העיתונאים בעזה, היום
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה הזהיר ממה שהגדיר כ"סחבת" מצד ישראל ביישום הבנות הרגיעה, ואמר כי "ההבנות נכנסו לשלב מסוכן". הנייה, שנפגש היום (חמישי) עם עיתונאים זרים בעזה, אמר כי חמאס התאמץ בכל המישורים להשיג את ההבנות, שגובשו בחסות האו"ם וקטאר, אך נכון להיום האזרח הפלסטיני ברצועה לא מרגיש ביישומן.

לדבריו, "שלטונות הכיבוש טרם אישרו חופש תנועה במעברים והם מנהלים מדיניות של סחיטה באמצעות שטחי הדיג; מעכבים יישום פרויקטים בתחום החשמל ומיזמים נוספים שמטרתם ייצור מקומות עבודה; ומציבים מגבלות קשות על הכנסת הכסף לרצועה".

ההפגנות ליד גדר המערכת בעזה, בשבוע שעברצילום: AFP

הנייה הוסיף כי הפלסטינים השתמשו ויוסיפו להשתמש בכלים רבים למען שבירת המצור, בהם תהלוכות השיבה שמתקיימות מדי יום שישי ליד גדר המערכת. גורם בכיר בוועדה המארגנת של התהלוכות אמר ל"הארץ" כי הפלסטינים לא ישברו את הכלים לעת עתה, יוסיפו לקיים את ההפגנות במתכונת לא-אלימה ויקראו למפגינים להתרחק מהגדר.

בד בבד, פנה המרכז המשפטי עדאלה לפרקליט הצבאי הראשי שרון אפק וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה לאסור באופן מיידי את השימוש באש חיה כאמצעי לפיזור הפגנות בעזה, בין היתר נגד מי שמוגדרים על ידי צה"ל כמסיתים או מפירי סדר "מרכזיים". זאת, לאחר שבחודש מאי 2018 דחה בג"ץ שתי עתירות של ארגוני זכויות אדם, בהם עדאלה, נגד מדיניות הירי כלפי המפגינים בעזה. בפסק הדין קבעו השופטים כי הם סומכים על הצהרת המדינה כי השימוש בירי נעשה כמוצא אחרון ומתוך הגנה עצמית של חיילי צה"ל שעמדו תחת סכנה, והוסיפו כי בית המשפט אינו נוהג להתערב בסוגיות אלה.

בפברואר פרסם הצבא מסמך שאלות ותשובות בשפה האנגלית, ובו פירט את מי הוא מגדיר כמסית או מפר סדר "מרכזי". על פי המסמך, "מסית מרכזי" הוא, בין השאר, מי ש"מנחה או נותן הוראות למפגינים, כגון תיאום המיקום הטקטי של צמיגים והבערתם". המסמך מבהיר כי "מסית מרכזי" הוא מי שפעיל במהלך זמן ממושך, ולכן הצלפים יכולים לירות בו גם כאשר הוא "מתרחק מההמון או נח בטרם ימשיך את פעילותו".

לדברי עו"ד סוהאד בשארה מארגון עדאלה, "הצבא הישראלי, שהסתיר עד כה את הגדרתו העמומה לקטגוריה המומצאת של 'מסית מרכזי', חושף כעת בגלוי שאין הגדרה זו באה אלא להסביר בדיעבד כיצד נורו למוות ונפצעו בני אדם שלא סיכנו באופן ממשי ומיידי חיילים או אזרחים ישראלים". 

מלשכתו של מנדלבליט נמסר כי הפנייה התקבלה והיא תיענה באופן ישיר. מדובר צה"ל נמסר כי "בהתמודדות עם הפרות הסדר האלימות ופעולות הטרור בגבול רצועת עזה, צה"ל פועל בהתאם להוראות הדין הישראלי והמשפט הבינלאומי. דו"ח ועדת הבדיקה של האו"ם, עליו מסתמכים הפונים, הוא דו"ח לא מקצועי, שגוי ומוטה, ובוודאי שלא ניתן להסתמך עליו כאמת מידה לבחינת התנהלות צה"ל. המכתב התקבל בצה"ל בימים האחרונים, ולאחר שייבחן על ידי הגורמים הרלוונטיים ייענה במישרין לפונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ