קצין שלא מנע מחייליו להכות פלסטינים במעצר נשלח למאסר והורד לדרגת טוראי

הקצין מגדוד "נצח יהודה" הודה בהסדר טיעון והורשע בחבלה ברשלנות והתנהגות בלתי הולמת. נגזרו עליו 60 ימי מאסר, שבסיומם ישוחרר מהצבא. צה"ל: "הקצין נמנע מלמלא את חובתו ואחריותו הפיקודית"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד החיילים מובא להארכת מעצרו, בינואר
יניב קובוביץ

בית הדין הצבאי גזר אתמול (חמישי) 60 ימי מאסר בפועל והורדה לדרגת טוראי על קצין בדרגת סגן שפיקד על החיילים מגדוד "נצח יהודה" שהכו עצורים פלסטינים. בנוסף, הקצין ישוחרר מהצבא לאחר שישתחרר ממאסר. הקצין הודה במסגרת הסדר טיעון והורשע בעבירות של חבלה ברשלנות והתנהגות בלתי הולמת.

מדובר צה"ל נמסר כי "הקצין הורשע בכך שנמנע מלמלא את חובתו ואחריותו הפיקודית למניעת האלימות שהופעלה על ידי חיילי הכוח או להפסקתה". לפי כתב האישום שהוגש נגד הקצין, "המפקד הבחין שחייליו נוהגים באלימות קשה כלפי עצורים פלסטינים, בעודם אזוקים ומכוסי עיניים, ולמרות זאת לא מנע מהם להמשיך ולהכות את העצורים".

בית הדין הצבאי גזר במארס עונש מאסר בפועל על חמשת החיילים שהורשעו בהסדר טיעון בהתעללות בשני הפלסטינים. אחד החיילים הורשע בהתעללות בנסיבות מחמירות ונגזר עליו מאסר של חמישה חודשים וחצי. בית הדין גזר מאסר של שני חודשי מאסר בפועל על החייל השני, שחלקו במעשים הוגדר "קטן יחסית". שני החיילים הורדו לדרגת טוראי ונגזר עליהם מאסר על תנאי. שלושה חיילים נוספים הורשעו בהתעללות בעצירים, נגזרה עליהם חצי שנת מאסר והורדה לדרגת טוראי.

בעדויות הפלסטינים, אב ובנו, בחקירתם במשטרה הצבאית החוקרת, סיפרו השניים על ההתעללות. "אחד החיילים ביקש שאגיד 'בדם ובנשמה נפדה את פלסטין', וביקשו ממני להסתכל איך מרביצים לאבא שלי", סיפר הנער בן ה-15, "אמרו לי 'תסתכל על אבא שלך, מגיע לו לחטוף מכות. אתה משחק אותה לאומי'". 

הבן סיפר על השתלשלות האירועים לאחר שהוכנס עם אביו לרכב. "קיבלתי מכות באזור הפנים, באזור החזה, בבטן וברגליים. הרביצו לי ארבעה חיילים עם הידיים, הרגליים וכלי הנשק", אמר. לדבריו, "הם הרביצו לי בברך עם הקנה של הנשק ועם הקת בחזה, בברכיים, בירכיים ובאשכים. כשירדתי מהרכב הייתי עם פנים נפוחות. לא יכולתי לפתוח את עין שמאל".

האב אמר כי "בהתחלה הרביצו לי עם חגורה וקיללו אותי. כששאלתי למה מרביצים לי, הם הכו אותי עם קת הנשק. אחר כך אחד החיילים דרך לי על הפנים, וכך נשבר לי האף. דיממתי באופן מסיבי מהאף במהלך הנסיעה. צעקתי עליהם בטונים הכי גבוהים שלי, למה אתם מרביצים לי, ואחד מהם צעק לי לשתוק. הרביצו לי בפנים ואיבדתי את ההכרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ