ישראל וחמאס הגיעו להסכם רגיעה בתיווך מצרים והאו"ם

לפי ההסכם, ישראל תשוב לספק דלק לעזה ותרחיב את מרחב הדיג, וחמאס בתמורה ירסן את האלימות בהפגנות ויפעל למנוע הפרחת בלוני תבערה. ארבע שריפות פרצו בעוטף, מהכבאות נמסר כי מקורן בבלוני תבערה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזור העברת החשמל לרצועת עזה, אתמול

ישראל וחמאס הגיעו להסכם רגיעה בתיווך מצרים והאו"ם, כך דווח הבוקר (שישי) בסוכנות "סוא" הפלסטינית. גורם ביטחוני בישראל אישר את הדיווח, ומאוחר יותר נמסר אישור רשמי מחמאס. הגורם הישראלי אמר כי הדרג המדיני אישר את ההסכם שלפיו ישראל תשוב לספק דלק לעזה ותרחיב חזרה את מרחב הדיג, לאחר שחמאס יתחייב לרסן את האלימות נגד ישראל. "אם חמאס לא יעמוד בהתחייבות - ישראל תחזיר את הסנקציות", הוסיף. סוכנות "סוא" ציטטה מקורות באו"ם שאמרו כי הדלק יסופק לעזה מהבוקר וכי מרחב הדיג יורחב ל-15 מייל ימי (כ-28 ק"מ). 

על פי הדיווח, ההסכם כולל גם התחייבות מצד ישראל כי תחזיר לרצועה עשרות סירות דייגים שמוחזקות בידיה ותימנע מירי חי לעבר מפגינים סמוך לגדר המערכת. מנגד, חמאס יימנע מהפרחת בלוני תבערה לשטח ישראל ומהתקרבות המונית של מפגינים לגדר. הדיווח לא זכה לאישור רשמי מישראל.

צרור בלונים שאליו מחובר ספר ממולכד, הבוקרצילום: בטחון אשכול

לפי הודעת חמאס, ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה שוחח הלילה עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדאנוב בנושא ההבנות. בהודעה נמסר כי הנייה הדגיש בפני מלדאנוב שעל ישראל ליישם את ההבנות מיד ולא לנקוט בסחבת.

בד בבד, דוברות המועצה האזורית אשכול הודיעה הבוקר כי אותרו בשטח המועצה בלון תבערה, וכן צרור בלונים שאליו מחובר ספר ממולכד שעליו כיתוב בעברית. אחד הבלונים אותר בתוך יישוב והאחר בשדה חקלאי בשטח המועצה. מאוחר יותר פרצו ארבע שריפות ברחבי עוטף עזה - בהן אחת בקיבוץ עלומים ואחרת בקיבוץ בשער הנגב. צוותי הכבאות הודיעו כי מקור השריפות הוא בבלוני תבערה, וכוחות הביטחון נטרלו את הספר הממולכד.

אחת השריפות בעוטף עזה, הבוקרצילום: רפי בביאן, ביטחון שדות נגב

בצהריים עצר כוח צה"ל חשוד פלסטיני שנשא סכין סמוך לגדר המערכת בצפון הרצועה. הוא הועבר לחקירה. בשעות אחר הצהריים החלו הפגנות סמוך לגבול עם ישראל, שבהן השתתפו מאות בני אדם. לפי הרשויות בעזה, שישה מהם נפצעו.

בשבוע האחרון פרצו מאה שריפות בעוטף עזה. דוברות הכבאות מסרה כי נשרפו כ-300 דונמים בשטחי המועצה האזורית שער הנגב. גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, אמר: "מדיניות ההכלה מביאה את טרור הבלונים אל סף ביתנו. לא נסכים שחופשת הקיץ של ילדינו תהיה אפופת עשן וריח של שריפות. אף אזרח לא היה מסכים לחיות כך. חבל ארץ שלם מופקר ושבוי על ידי מדיניות ההכלה. אנחנו מבינים שמבחינת מדינת ישראל לא מדובר באיום אסטרטגי, אבל מדובר באיום של ממש על החוסן של תושבי עוטף עזה".

בעקבות הפרחת בלוני התבערה, ישראל החליטה ביום שלישי לעצור את העברת הדלק לתחנת הכוח ברצועת עזה דרך מעבר כרם שלום. תחנת הכוח נשענת במידה רבה על סולר ישראלי, אך ערוכה להמשיך לפעול כמה ימים גם במקרה שישראל תקפיא את העברתו. הימשכות ההקפאה יותר מכמה ימים עשויה לפגוע משמעותית באספקת החשמל בעזה ומכאן להחרפת המצב ההומניטארי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ