ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הרשות הפלסטינית שחררה ממעצר את הסוחר מחברון שהשתתף בשבוע שעבר בוועידת בחריין. ל"הארץ" נודע כי בני המשפחה שוחחו עם גורמים ברשות הלילה, וביקשו לשחררו בגלל מצב רפואי שהוא נתון בו ולא מאפשר לו להישאר בתנאי מעצר. לפי מקורבים, אבו מיאלה נקלע לקשיים כלכליים בעקבות סגירת מפעל ביטחון שהיה בבעלותו וחשב לקדם פרויקטים בוועידה. גורם ביטחוני פלסטיני הסביר ל"הארץ" כי חקירתו של אבו מיאלה, הייתה בעיקר לצורך אזהרה. "אין עבירה ספציפית שאפשר לייחס לו, אבל זו הייתה שיחת אזהרה ושיבין השלכות שיתוף פעולה מסוג זה", אמר.

"אנו שמחים שהרשות הפלסטינית שחררה את הפלסטיני שנעצר לאחר שהשתתף בסדנת 'שלום לשגשוג'", כתב היום שליח ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, בחשבון הטוויטר שלו. "אנו מצפים להמשיך את השיחות עם כל מי שהשתתף בסדנה ועם כל מי שרוצה עתיד טוב יותר לפלסטינים".

בסוף השבוע עצר המודיעין הפלסטיני את סאלח אבו מיאלה. לפי דיווחים פלסטיניים, אנשי ביטחון עצרו את מיאלה מיד לאחר חזרתו מהוועידה לביתו. מקורות במודיעין הפלסטיני אישרו בשיחה עם "הארץ" שאבו מיאלה נעצר, אולם לא פירטו במה הוא חשוד. לדברי המקורות, החלטה על מעצר מסוג זה מתקבלת על ידי הדרג הפוליטי ברמאללה, ולא הדרג המבצעי בחברון. הציוץ של גרינבלט:

עוד דווח כי נציגים של המודיעין הפלסטיני כיתרו את ביתו של סוחר נוסף שהשתתף בוועידה, אשרף גאנם, כדי לעצור אותו, אולם זה הצליח להימלט. במודיעין הפלסטיני טענו כי גאנם, תושב חברון, חשוד בתקיפת איש ביטחון פלסטיני לפני שנה. על המעצר דווח גם ברשת פוקס ניוז.

יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, בוועידה בבחריין, בשבוע שעברצילום: AFP

בכיר בפתח המקורב למנגנוני הביטחון הפלסטיניים אמר בסוף השבוע ל"הארץ" כי מעצר משתתפים בוועידת בחריין זוכה לתמיכת הציבור הפלסטיני, והדגיש כי אבו מיאלה וגאנם אינם אנשי עסקים מובילים אלא סוחרים בדרג בינוני. לדבריו, השתתפותם בוועידה, שהרשות הפלסטינית החרימה, נתפסת בעיני הפלסטינים כהתרסה. גורם במנגנוני הביטחון הפלסטיני אמר ל"הארץ" כי בממשל טראמפ התעקשו להזמין סוחרים ולהגדירם כאנשי עסקים על מנת שיוכלו לומר שהפלסטינים השתתפו לוועידה.

דוברו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס, נביל אבו רודיינה, אמר אתמול כי "הממשל האמריקאי עוד לא הפנים את כישלון הסדנה בבחריין". לדבריו, "הכישלון הצורב, חרף מדיניות הענישה והאיומים שהוביל טראמפ, מהווה מסר חשוב לממשל האמריקאי כי מדיניות ההכתבה לא תביא להישגים". אבו רודיינה הוסיף כי הנשיא האמריקאי נשען על צוות שמוטה באופן מלא לטובת ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ