לוגו הארץ
הארץ

ראש המוסד, יוסי כהן, אמר היום (שני) כי איראן עומדת מאחורי תקיפות מכליות נפט באזור המפרץ, מתקני דלק בסעודיה ואזור השגרירויות בבגדד. "אני אומר לכם בוודאות, מהמקורות הטובים ביותר של הביון הישראלי והמערבי כאחד, כי איראן עומדת מאחורי תקיפות אלה", אמר. "הן אושרו על ידי ההנהגה באיראן ויצאו לפועל על ידי משמרות המהפכה ושלוחותיהן". בנוסף, לדברי כהן המוסד "מאתר כיום הזדמנות נדירה  - אולי ראשונה בהיסטוריה של המזרח התיכון - להגיע להבנה אזורית שתוביל להסכם שלום כולל". 

כהן הוסיף בדברים שנשא בכנס הרצליה כי "איראן היא המממנת המרכזית של ארגוני הטרור בלבנון וברצועת עזה. מקורות המודיעין הישראלי מעידים כי רק בשנתיים האחרונות איראן העבירה לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי יותר ממאה מיליון דולר, שהוקדשו ברובם המכריע להתעצמות צבאית בשני הארגונים".

אחת ממכליות הנפט שנפגעו במפרץ עומאן, בחודש שעברצילום: /אי־פי

לדברי כהן, "ישראל פעלה בארבע שנים האחרונות בשורת אמצעים גלויים וחשאיים - שרק חלק קטן מהם פורסם - כדי לעצור ולהרוס את התבססות האיראנית בסוריה ואת תשתיות ייצור הנשק המדויק". הוא הוסיף כי הוא סבור ש"בזכות הפעולה הנחושה הזו האיראנים יגיעו בסופו של דבר למסקנה שזה פשוט לא כדאי להם". הוא ציין כי המוסד מזהה שינוי במגמה בהתבססות הכוחות האיראניים ושל חיזבאללה בסוריה. "איראן וחיזבאללה, בשל הפעולה שתיארתי, מבקשים להעביר חלק מבסיסיהם לצפון סוריה - מקום אליו הם סבורים בטעות שקשה לנו להגיע אליו", אמר.

כהן אמר כי להזדמנות להסכם אזורי תורמים אינטרסים משותפים עם מדינות שונות באזור והמאבק נגד יריבים כמו איראן והטרור הג'יהאדיסטי. לדבריו, "היחסים הקרובים עם הבית הלבן וערוצי הקשר מול הקרמלין - כולם ביחד מייצרים חלון הזדמנויות שהוא אולי חד פעמי".

כהן ציין כי למדינות באזור עמן לישראל יש יחסים גלויים והסכמי שלום, כמו ירדן ומצרים, "הצטרפו מדינות נוספות, חלקן באופן הסמוי מהעין עדיין, עמן אין יחסי שלום רשמיים אך כבר יש שותפות אינטרסים, שיתופי פעולה מגוונים וערוצי תקשורת פתוחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ