איזנקוט סירב לקדמו אך הרמטכ"ל כוכבי מינה את עופר וינטר למפקד עוצבת האש

איזנקוט נמנע בעבר מלקדם את וינטר על אף בקשתו של ראש הממשלה נתניהו וכעת יקודם למפקד אוגדה 98 היוקרתית. כוכבי מינה גם את אל"מ יקי דולף אף שנרשמה לו הערה פיקודית על חלקו באסון בנחל חילזון

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וינטר בבקעת הירדן, ב-2016
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בניגוד לעמדת קודמו בתפקיד גדי איזנקוט, מינה היום (שני) הרמטכ"ל אביב כוכבי את עופר וינטר למפקד עוצבת האש (אוגדה 98). האוגדה הנחשבת יוקרתית מכילה את חטיבת הקומנדו ואת חטיבת הצנחנים. בנוסף, כוכבי מינה לראש חטיבת כוח אדם בזרוע היבשה את אלוף משנה יקי דולף, מפקד חטיבת הצנחנים שנחשב למקורבו, על אף שנרשמה לו נזיפה פיקודית על חלקו באסון נחל חילזון בחודש ינואר, שבו נהרג סמל אביתר יוספי.

וינטר היה מפקד גדוד הסיור של חטיבת גבעתי בלחימה ברצועת עזה, בימי האינתיפאדה השנייה, מפקד יחידת המסתערבים דובדבן ואחר כך מח"ט גבעתי במבצע צוק איתן. במהלך צוק איתן נמתחה עליו ביקורת בעקבות מכתב למפקדי היחידה שבו נכתב כי הם נלחמים "באויב הטרוריסטי העזתי, אשר מחרף מנאץ ומגדף, אלוקי מערכות ישראל". החטיבה ספגה ביקורת גם על תפקודה ב"יום שישי השחור" ברפיח, במהלכו נפגעו עשרות חפים מפשע.‎

אלוף משנה יקי דולף בטקס מינויו למח"ט צנחנים, ב-2017צילום: דובר צה"ל

בסבב המינויים שערך איזנקוט ביוני בשנה שעברה הוא החליט שלא לקדם את וינטר חרף בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנותו למזכירו הצבאי.‎ אפשר לשער שהיו לאיזנקוט שני נימוקים עיקריים במניעת הקידום. האחד, קשור להשגות מסוימות על תפקודו המבצעי בקרב "יום שישי השחור" ברפיח, אחרי חטיפת גופתו של סגן הדר גולדין. השיקול השני נוגע לנטייה המסתמנת של וינטר להפעלת פוליטיקה חוץ-ארגונית, קשרים עם עיתונאים ולעתים גם פעילים פוליטיים, כחלק ממאבקי הקידום. 

הוועדה שבחנה את התקרית בנחל חילזון קבעה כי לדולף יש אחריות לאסון כמפקד החטיבה. חקירת מצ"ח בעניין טרם הסתיימה ובימים אלו צפויה החלטת הפרקליטות בנוגע לאחריות הקצינים הבכירים לאסון. גורמים שמעורים בתחקיר האסון ובחקירה שבאה בעקבותיו טוענים כי בכירים לשעבר במערכת הביטחון, בהם אלופים לשעבר, הפעילו באחרונה לחץ על כוכבי וגורמים נוספים כדי לאפשר את קידומו של דולף ולהימנע מהמשך צעדים משפטיים נגדו.

אביתר יוספי, שנהרג בניווט בחודש ינואר. מינויו החדש של דולף עורר מחלוקת

לאחר הפרסום על קידומו של דולף, הורים ללוחמים בצוות ובפלוגה בה שירת יוספי בזמן הניווט הביעו זעם על ההחלטה. אמו של לוחם בפלוגה אמרה כי היא אינה מבינה מדוע "היה בוער" למנות את דולף לתפקיד דווקא כעת, למרות שכוכבי, לדבריה, הבטיח כי המקרה לא יטויח. "מהי האחריות של הצבא לחיים של הילדים שלנו באימונים? זהו מוות מיותר שנובע מרשלנות", אמרה. "זה מרגיש כמו בגידה באמון שלנו, ההורים, שנתנו את האמון שלהם בצבא. איזה מסר זה מעביר לחוקרים ולפרקליט הצבאי? יכול להיות שבסיום החקירה דולף יימצא כמי שלא אחראי על האסון, אבל תמתינו לסיומה, אפילו רק למראית עין".

הורה נוסף של לוחם מהצוות של יוספי טען כי המינוי מעיד שהחקירה לא מעניינת את כוכבי, ושהדבר מראה לצוות החקירה את "גבולות הגזרה שלהם". הוא הוסיף כי מדובר בזלזול ב"הורים, במשפחה, בלוחמים, במצ"ח, בפרקליטות הצבאית ובעיקר באביתר, ששילם על האסון הזה בחייו. זו בושה וחרפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ