בית המשפט: הרשות אחראית לפיגועים גם אם רק לקחה עליהם אחריות בדיעבד

ביהמ"ש קבע שהרשות אחראית ל-17 פיגועים מתקופת האינתיפאדה השנייה, גם אם לא בוצעו בידי אנשיה. השופט דרורי: הרשות אישררה בדיעבד את הפיגועים באמצעות תמיכה כלכלית באסירים

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן למשפחת דיקשטיין מחזיק את תמונתם של הוריו ואחיו שנהרגו בפיגוע, ב-2012
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (שני) כי הרשות הפלסטינית אחראית ל–17 פיגועים מימי האינתיפאדה השנייה — גם כאשר חלקם לא בוצעו בידי אנשיה אלא על ידי ארגונים כמו חמאס והג'יהאד האיסלאמי, והרשות רק קיבלה אחריות להם בדיעבד. בית המשפט טרם קבע את גובה הפיצויים שהרשות תידרש לשלם.

סגן נשיא בית המשפט, משה דרורי, כתב בפסיקה כי "בכל מקרה, כאשר בוצעו פיגועים על ידי גורמים אחרים, שערפאת, הרשות הפלסטינית ואש"ף לא ידעו עליהם, הם אישררו בדיעבד את הפיגועים באופנים שונים: בנאומים פומביים אמרו כי כל אחד מהשהידים נשלח על ידם; הם הורו לתמוך כלכלית בשהידים הנמצאים בבתי הכלא ובבני משפחותיהם, וכן במשפחות שהידים שמתו במהלך ביצוע פיגועים".

פלסטיני מציג את ידיו המגואלות בדם אחרי שרצח את ואדים נורז'יץ ב-2000, ברמאללהצילום: AFP

הפסיקה עסקה בתביעות שהוגשו על ידי בני משפחותיהם של קורבנות טרור (המוקדמת שבהן הוגשה לפני כ–20 שנה), שתבעו בין השאר את חמאס, הג'יהאד האיסלאמי, יאסר ערפאת, מוחמד דחלאן ומרואן ברגותי. התיק הראשון נפתח כבר בשנת 2000, אז הגישה משפחתו של החייל ואדים נורז'יץ, שנרצח בלינץ' ברמאללה, תביעה נגד הרשות הפלסטינית, אש"ף ונתבעים נוספים. בין התיקים שנכללו בתביעה נמנים גם הטבח במשפחת גביש שבו נהרגו שני הורים, סבא, ונכד בביתם שבאלון מורה בפסח 2002; רצח בני הזוג דיקשטיין ובנם הקטן במארב ירי בדרום הר חברון ופיגוע ההתאבדות בצומת מגידו, שבו נהרגו 17 איש. במהלך השנים נקבעו בנוגע לתיקים שנדונו בתביעה קביעות תקדימיות — בין השאר כי הרשות הפלסטינית אינה מדינה ואין לה חסינות ריבונית, ועל כן היא ניתנת לתביעה אזרחית בישראל.

בפסק דינו התייחס השופט לארבעה ממדים של אחריות של הרשות ואש"ף — האידיאולוגי, הכספי, המעשי והתקשורתי. ההכרעה היתה כי בנוגע לשלושת הראשונים הרשות נושאת באחריות לפיגועים, ואילו בנוגע למישור התקשורתי — הכולל הסתה לאלימות — קבע השופט כי לא הוכח קשר סיבתי בינה לבין מקרי הטרור. על פי פסק הדין, האחריות של הרשות עלתה בין היתר מפעולות שביצעה לאחר ביצוע הפיגועים, ובהן הכרה במעמד השהידים ובמעמד המפגעים בפרסומי הרשות, עריכת עצרות לזכר מבצעי הפיגועים וקריאת שמות רחובות וכיכרות על שמם.

את התובעים ייצגו עו"ד ניצנה דרשן לייטנר וארגון "שורת הדין", העוסק בתביעות ענק נגד ארגוני טרור במטרה לפצות קורבנות טרור ואת משפחותיהם, יחד עם עו"ד רועי כוכבי, עו"ד אבי סגל ועו"ד אבי גז. את הרשות הפלסטינית ייצג עו"ד יוסף ארנון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ