שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'קי חורי
יותם ברגר
צעירים בעימותים עם צה"ל בכפר קדום, בצהריים
צעירים בעימותים עם צה"ל בכפר קדום, בשבוע שעברצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס
ג'קי חורי
יותם ברגר

ילד בן עשר נפצע אנוש בעימותים עם צה"ל בכפר קדום מערבית לשכם, כך מסר בצהריים (שישי) משרד הבריאות ברמאללה. לפי הודעת המשרד, הילד - עבד ארחמן יאסר אשתיווי - נפגע בראשו מכדור חי בעימותים שפרצו במהלך הפגנה. עם זאת, בצה"ל מאשרים כי השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות אך טוענים כי החיילים לא השתמשו בירי חי.

מוראד אשתיווי, תושב הכפר ופעיל בוועד המארגן של התהלוכות, אמר ל"הארץ" כי מזה שנים ארוכות מתקיימות מדי שבוע פעולות מחאה נגד הקשיים שמערימה ישראל על מעבר תושבים לאדמותיהם. לדבריו, המחאה לא חריגה בהיקפה והצבא הוא ששינה את התנהגותו כשירה כדורי גומי ואמצעים מסוכנים אחרים שפגעו במפגינים. לפי אשתיווי, הילד היה שם מתוך סקרנות, לא עשה דבר שהיה יכול לאיים על מישהו, ונפגע בראשו לאחר שצלף ירה לעברו. הילד פונה לבית החולים רבידיא בשכם והוכנס לחדר ניתוח.

מדובר צה"ל נמסר כי כי "בתגובה להפגנה אלימה של כשישים פלסטינים באזור קדום, במסגרתה הבעירו צמיגו ויידו אבנים, השתמשו חיילים באמצעים שונים לפיזור הפגנות אך לא בירי חי. בצבא התקבל דיווח על פצוע כבן עשר".

במקביל, משרד הבריאות ברצועה הודיע כי 55 פלסטינים נפצעו בעימותים שפרצו בהפגנות ליד הגדר מזרחית לעיר עזה, 33 מהם נפגעו מירי חי. המשרד לא דיווח על מצבם. בנוסף, בעזה דיווחו כי המשלחת הביטחונית המצרית הגיעה לרצועה ונפגשה אתמול עם בכירים ברשות הפלסטינית. מקורות בחמאס אמרו שהמשלחת תדון עם בכירי הארגון על הפיוס הפנים-פלסטיני ועל יישום ההבנות עם ישראל.

פלסטינים מפגינים בכפר קדום בגדה, בצהריים
פלסטינים מפגינים בכפר קדום בגדה, בצהריים צילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

בכיר חמאס פתחי חמאד הודיע היום כי הארגון נערך לנקום את מותו של הפעיל שנורה אתמול למוות בטעות על ידי צה"ל, וכי הוא לא מקבל את ההתנצלות של ישראל. הצבא מסר אתמול כי ירה בפעיל, שנמנה על היחידה השומרת על הסדר בגבול עזה, כי זיהה אותו בטעות כמחבל חמוש ושביצע ירי "שמקורו באי הבנה", כלשונו. עוד נמסר כי נסיבות התקרית יתוחקרו. חמאס והג'יהאד האיסלאמי איימו לאחר התקרית שיגיבו על הירי, ואתמול נעשו ניסיונות גישור בין ישראל לחמאס לקראת ההפגנות היום בגבול הרצועה. גם המשלחת הביטחונית המצרית ניסתה לתווך בין הצדדים במטרה למנוע הסלמה.

בצה"ל מבקשים להימנע מעימות כולל שיביא לקריסת ההבנות, ובמקביל נערכים לתגובה אפשרית על הרג הפעיל בהפגנות בגבול הרצועה. כוחות צה"ל באזור הגבול הונחו לפעול בזהירות, מחשש שבחמאס יבקשו לפגוע בחיילים ליד גדר המערכת או בכלי רכב צבאיים. ‎

חרף איומי חמאס והג'יהאד האיסלאמי, בפלגים הפלסטיניים בעזה העריכו אתמול ששני הצדדים לא מעוניינים בקריסת הרגיעה. חבר הוועדה המארגנת של צעדות יום השישי, טלאל אבו זריפה, אמר ל"הארץ" כי העובדה שישראל פרסמה הודעה רשמית ובה טענה שהירי בוצע בטעות מעלה את הסיכוי שהפלגים הפלסטיניים ובראשם חמאס יבליגו או יגיבו באופן נקודתי בשלב מאוחר יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ