מאות שוטרים, שוטרי מג"ב וחיילים הרסו היום (שני) מבנים בשכונת ואדי אל-חומוס שבמזרח ירושלים. ממג"ב נמסר ש-13 מבנים מיועדים להריסה. פעילים ישראלים ובינלאומיים דיווחו כי הכוחות התפרסו במקום לפנות בוקר ופינו מאחד המבנים את המשפחה המתגוררת בו ופעילים המתנגדים להריסה.

משרד הביטחון הורה להרוס כ-70 דירות בשכונה שנמצאת בשליטת הרשות הפלסטינית, בטענה כי הן קרובות מדי לגדר ההפרדה ולכן מהוות סיכון ביטחוני. שניים מתוך 13 המבנים מאוכלסים, ומתגוררות בהם 17 נפשות. אתמול דחו שופטי בג"ץ בקשה לדחות את מועד ההריסה.

"יש משפחות ששמו את כל מה שיש להן כדי שיהיה להם קורת גג, והכל נהרס להם מול העיניים בפשע נתעב שמבצעת ישראל", אמר ל"הארץ" חמאדה חמאדה, חבר בוועד ואדי אל-חומוס.

כשעתיים לפני שהחלה ההריסה העלו הכוחות קופסאות רבות בעזרת מנוף למבנה בבנייה בן שמונה קומות, שאינו מאוכלס, וחיילים נראו מפזרים את תכולתן בקומות השונות -  כך דיווחו הפעילים, שהניחו שמדובר במטעני נפץ. בהמשך פינו החיילים רהיטים ומכוניות שחנו ליד הבתים. 

הכנות להריסת מבנה בוואדי אל-חומוס, הבוקר צילום: AFP

שכונת ואדי אל-חומוס נמצאת בפאתי הכפר צור באהר שבדרום-מזרח ירושלים. בניגוד לשאר חלקי הכפר, השכונה נמצאת מחוץ לתחום המוניציפאלי של העיר, בשטחי הגדה המערבית. רוב השכונה מוגדרת כשטח A, כלומר בניהול ובאחריות ביטחונית של הרשות הפלסטינית, אך בעקבות עתירה שהגישו בעבר התושבים, שונה תוואי גדר ההפרדה כך שלא יעבור במרכז הכפר. כתוצאה מכך, השכונה נמצאת בצד הישראלי של הגדר, אך מבחינה משפטית נחשבת חלק מהגדה ותחת אחריות הרשות.

לדברי תושבי צור באהר, ואדי אל-חומוס הוא אזור ההתרחבות היחיד שנותר לכפר, שנלכד בין שכונות ישראליות לגדר ההפרדה. ואכן, בשנים האחרונות נבנו בכפר מבנים רבים באישור משרדי התכנון של הרשות הפלסטינית, שאוכלסו ברובם על ידי זוגות צעירים ומשפחות מהכפר.

ואולם, לפני כשבע שנים הוציא אלוף פיקוד המרכז צו האוסר על הקמת מבנים במרחק של 250 מטרים מגדר ההפרדה. לטענת התושבים, הצו לא פורסם והם לא ידעו על קיומו, וממילא הסמכות התכנונית בשטח הכפר נתונה בידי הרשות הפלסטינית. לפני שנתיים הוציא צה"ל צווי הריסה ל-13 מבנים חדשים שמפרים את ההנחיה שבצו.

לישראל סמכות לאכוף את חוקי התכנון והבנייה רק בשטח C, והבתים בוואדי אל-חומוס נהרסו כמנימוקים ביטחוניים. בהחלטת בג"ץ שהתירה את ההריסה כתב השופט מני מזוז: "סמכותו של המפקד הצבאי להפעיל את סמכויותיו מטעמי ביטחון, לרבות הטלת הגבלות בנייה הנגזרות מצרכים צבאיים-בטחוניים, חלה אף בשטחי A ו-B". מזוז הוסיף כי "כל בינוי שנעשה בניגוד לצו איסור הבנייה, גם בשטחי A ו-B, הנו בינוי בלתי חוקי וברי כי אין בקיומו של היתר אזרחי מטעם רשויות התכנון הפלסטיניות כדי לגרוע מסמכותו של המפקד הצבאי בעניין זה". לדבריו, "העותרים עשו דין לעצמם כאשר החלו והמשיכו בבניית המבנים מושא העתירות בלא קבלת היתר מיוחד מהמפקד הצבאי ותוך התעלמות מהצו". השופטים עוזי פוגלמן ויצחק עמית הסכימו עם מזוז.

"בשם המלחמה הדמוגרפית נגד תושבי מזרח ירושלים מדינת ישראל מונעת אישור של תכניות מתאר שיאפשרו לתושבי מזרח ירושלים לבנות כחוק בתחומי העיר", אומר אביב טטרסקי, חוקר בעמותת עיר עמים. "תושבים שלא רצו לבנות ללא היתר מצאו פתרון יצירתי וקיבלו מהרשות הפלסטינית היתרי בנייה בשטחי A ו-B שם לישראל אין כל סמכות בענייני תכנון ובנייה. ההתעקשות הישראלית למנוע אפילו את הפתרון הזה היא מעשה אכזרי ביותר", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ