מאסר עולם נגזר על הפלסטיני שהשליך לוח שיש והרג את סמ"ר רונן לוברסקי

בית המשפט הצבאי גזר על איסלאם יוסף אבו חמיד גם פיצויים בסך 258 שקלים שישולמו למשפחתו של לוברסקי. אבו חמיד הורשע לפי הודאתו בעבירת גרימת מוות בכוונה - המקבילה בדין הצבאי לרצח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלווייתו של לוברסקי בהר הרצל, בשנה שעברה

בית המשפט הצבאי גזר היום (שני) מאסר עולם על איסלאם יוסף אבו חמיד, שהשליך לוח שיש מגג ביתו והרג את סמ"ר רונן לוברסקי, במחנה הפליטים אל אמערי שבאזור רמאללה במאי בשנה שעברה. אבו חמיד, בן 32, הורשע לפי הודאתו בעבירת גרימת מוות בכוונה - המקבילה בדין הצבאי לרצח - ובשיבוש הליכי משפט, והוא ישלם פיצויים בסך 258 אלף שקלים למשפחתו של לוברסקי.

סמ"ר רונן לוברסקיצילום: דובר צה"ל

לפי שב"כ, אבו חמיד החליט לנקום בחיילים לאחר שאחיו נעצר בינואר 2018, ובחודשים שלאחר מכן נהג לתצפת על כוחות צה"ל מגג ביתו באל אמערי. ב-24 במאי בשנה שעברה הוא השליך מהגג לוח שיש במשקל 18 קילו על לוברסקי ועל חייל נוסף. הלוח שבר את גולגלתו של לוברסקי, שמת מפצעיו יומיים אחר כך. אבו חמיד ברח מביתו ביום שבו השליך את הלוח ובשעות הערב ניסה להסיר את טביעות אצבעותיו ממנו באמצעות סמרטוט. הוא נתפס כמה שבועות לאחר מכן.

"הנאשם הורשע בעבירה החמורה מכל", כתבה בהחלטה השופטת סגנית אלוף אתי אדר, "נטילת חייו של אדם בכוונה מגלמת את הפגיעה החמורה ביותר בעיקרון קדושת החיים, עקרון המהווה ערך מערכי היסוד והמוסר בכל חברה מתוקנת וחוצה דתות ותקופות". בהתייחס לדרישה של משפחת לוברסקי להטיל על אבו חמיד פיצויים גבוהים יותר, כתבה השופטת כי "ההליך הפלילי איננו המסגרת הדיונית המתאימה לניהול סדור של הליך נזיקי מלא על כל הכרוך בו מהטעמים שפורטו לעיל, ובכללם העובדה כי חסרים בידינו נתונים וכלים לקביעת פיצויים מלאים כבהליך אזרחי". היא הוסיפה כי "אין חולק כי נזק עצום וסבל רב נגרמו למנוח ולמשפחתו בעקבות מעשיו של הנאשם. כל סכום פיצוי שייקבע, גבוה ככל שיהיה, לא יהיה בו כדי לרפא את כאב חסרונו של המנוח".

הריסת בית משפחת אבו חמיד במחנה הפליטים אל-עמרי, בדצמבר האחרוןצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

בדצמבר הרס צה"ל את הבניין שבו התגוררה משפחתו של אבו חמיד. בית המשפחה נהרס בעבר ונבנה מחדש. אחיו של אבו חמיד הם פעילי חמאס, שהיו מעורבים בעבר בפיגועים שבהם נהרגו ישראלים. שניים מהם מרצים מאסר באשמת הריגת חמישה ישראלים, ושני בני משפחה נוספים עצורים בגין עבירות ביטחוניות אחרות. בן משפחה נוסף נהרג בידי כוחות צה"ל ב-1994 בעת שהיה מעורב במארב נגד קצין מודיעין ישראלי בגדה.  אבו חמיד הורשע ב-2005 בחברות בפלג הצבאי של חמאס ובכך שירה שבעה כדורים לעבר ג'יפ צבאי. הוטלו עליו 66 חודשי מאסר בפועל, חודשי מאסר מותנה וקנס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ