מות החייל בנחל חילזון: חמישה קצינים יועמדו לדין בגין גרימת מוות ברשלנות

הפרקליט הצבאי הראשי החליט להגיש נגד החמישה כתב אישום בכפוף לשימוע, ובהם מפקד גדוד הסיור לשעבר בחטיבת הצנחנים, שהודח בעקבות התקרית שבה טבע למוות אביתר יוספי. הסניגוריה הצבאית: "צעד שגוי שלא הולם את דאגתם הכנה של המפקדים לשלום חייליהם"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המג"ד המודח, ישי רוזיליו (במרכז, מדבר למיקרופון), בטקס סיום המסלול של סיירת הצנחנים
יניב קובוביץ

הפרקליט הצבאי הראשי החליט להעמיד לדין בכפוף לשימוע את חמשת הקצינים מגדס"ר צנחנים שהודחו בעקבות מות החייל בניווט בנחל חילזון במארס. החמישה חשודים בגרימת מוות ברשלנות, בהתרשלות ובאי קיום הוראות המחייבות בצבא, בעקבות תרגול הניווט שבו טבע למוות החייל אביתר יוספי. משפחתו עודכנה בדבר ההחלטה להעמיד לדין פלילי את החמישה.

תחקיר "הארץ": נורות האזהרה שלפני הטביעה והעדויות על טיוח אחריה

לאחר התקרית, החליט הרמטכ"ל אביב כוכבי להדיח את מפקד גדוד הסיור בחטיבת הצנחנים, סגן-אלוף ישי רוזיליו ומינויו לסגן מפקד החטיבה בוטל. נזיפה פיקודית נרשמה למפקד חטיבת הצנחנים, אלוף-משנה יקי דולף. בנוסף למפקד הגדוד, הודחו מפקד המגמה, מפקד הפלוגה ושני קצינים בדרגת סגן, מפקד צוות וסגן מפקד הפלוגה. לגבי האחרון, שניהל את חדר הפיקוד של האימון בשטח, נקבע כי לא יוכל לשוב לתפקיד פיקודי כלשהו. חמשת המודחים הם הקצינים שהפצ"ר החליט להעמיד לדין.

מדובר צה"ל נמסר כי "החקירה העלתה כי תכנון הניווט וההיערכות אליו נעשו תוך חריגה לכאורה מהוראות הבטיחות המחייבות, ולא ניתן משקל מספק למזג האוויר הצפוי בזמן הניווט ולהשלכותיו האפשריות על בטיחות החיילים. עוד עלה מהחקירה כי במהלך הניווט היו תמרורי אזהרה, שהיו צריכים להוביל להערכת מצב מחודשת ומתן הנחיות שישמרו על בטיחות החיילים".

מהסנגוריה הצבאית נמסר: "העברת בחינת מעשי המפקדים למישור הפלילי היא צעד שגוי ערכית שלא הולם את התנהלות המפקדים ואת דאגתם הכנה לשלום חייליהם. למעלה מכך, צעד זה ישדר מסר קשה ליתר שדרת הפיקוד שעלול לפגוע קשות בנכונות לאימונים מורכבים ולמוכנות הצבא למלחמה. אנו בטוחים כי לאחר שמלוא מפת השיקולים תוצג לפצ״ר במסגרת השימועים, תתקבל ההחלטה הנכונה ולא יוגשו כתבי אישום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ