משרד הביטחון: ישראל וארה"ב ערכו ניסוי מוצלח באלסקה במערכת יירוט הטילים חץ 3

הניסוי שהסתיים היום כלל לראשונה פגיעה של המערכת בטיל שמדמה טיל בליסטי. נתניהו: "לישראל יש יכולת לפעול נגד טילים בליסטיים מאיראן. ידעו אויבנו גם בהגנה וגם התקפה שאנחנו נוכל להם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הניסוי באלסקה

ישראל וארה"ב ערכו סדרת ניסויים מוצלחת באלסקה במערכת חץ 3, שמיועדת ליירט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספרה - כך הודיע היום (ראשון) משרד הביטחון. זו הפעם הראשונה שבה המערכת פוגעת בטיל אמיתי, אם כי לא בטיל בליסטי אלא בטיל שמדמה את פעילותו. לפי ההודעה, הסדרה שהסתיימה היום כללה יירוט מלא של טיל מטרה בגובה רב מחוץ לאטמוספרה, והיא נערכה באלסקה כדי לבחון את יכולות המערכת שאינן ניתנות לביצוע בישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לניסוי בפתח ישיבת הממשלה, ואמר כי "הניסויים הצליחו מעבר לכל דמיון. הביצוע היה מושלם. כל פגיעה בול". לדברי נתניהו, "היום יש לישראל את היכולת לפעול נגד טילים בליסטיים שישוגרו נגדנו מאיראן או מכל מקום אחר. ידעו אויבינו גם בהגנה וגם בהתקפה שאנחנו נוכל להם". שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן הגיע לישיבת הממשלה כדי לעדכן על הניסוי.

תיעוד הניסוי באלסקה

משרד הביטחון ציין בהודעתו כי "הצלחת סדרת הניסויים מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה כנגד איומים קיימים ועתידיים בזירה". לפי משרד הביטחון, מערכת חץ היא "מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב-שכבתית". מערך זה מבוסס על ארבע שכבות הגנה מבצעיות: מערכת כיפת ברזל, מערכת שרביט קסמים, מערכת חץ 2 וחץ 3.

אדמירל ג'ון הייל, ראש סוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים (MDA) אמר כי "ההצלחה הייחודית באלסקה מוכיחה ביטחון ביכולותיה העתידיות של ישראל להביס את האיומים המתפתחים בזירה". לדבריו, "אנו מחויבים לעזור למדינת ישראל בשדרוג יכולותיה הלאומיות בהגנה מפני טילים, במטרה להגן על עצמה ועל הכוחות האמריקאיים הפרוסים באזור, מפני האיומים המתגברים".

הניסוי באלסקהצילום: אגף דוברות והסברה

בניסויים נעשה שימוש מוצלח במכ"ם אמריקאי שהציבה ארה"ב בישראל. לפי משרד הביטחון, "הודגמה והוכחה בהצלחה יכולת קישוריות מבצעית בין המערכות". הניסויים נערכו על ידי מנהלת "חומה" במינהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית שבמשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים (MDA). לפי משרד הביטחון, הניסויים בוצעו בהובלתו ובהובלת התעשייה האווירית, בהשתתפות התעשיות הביטחוניות וחיל האוויר הישראלי.

רשת CNN דיווחה כי איראן ערכה בשבוע שעבר ניסוי בשיגור טיל בליסטי לטווח בינוני, המסוגל להגיע למרחק של אלף קילומטרים. לפי הדיווח, שנסמך על דבריו של בכיר אמריקאי, הטיל מדגם "שיהאב 3" שוגר בלילה שבין יום רביעי לחמישי ולא סיכן בסיסים אמריקאיים או ספינות צי במזרח התיכון. הבכיר הוסיף כי לפי הערכות המודיעין של הצבא, השיגור היה חלק ממאמציה של איראן לשפר את הדיוק ואת טווחי הטילים שברשותה.

בינואר ביצע משרד הביטחון ניסוי שהוגדר כמוצלח במערכת הנשק חץ 3 המשודרגת, המיועדת ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספרה. זה היה הניסוי השני במערכת הנשק המתקדמת שהושלם בהצלחה, והוא בוצע בשיתוף עם הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים.

הניסוי באלסקהצילום: אגף דוברות והסברה

שנה לפני כן בוצע הניסוי המוצלח הראשון במערכת המשודרגת, מבין סדרת ניסויים שעתידים להכשיר אותה ולהפוך אותה למבצעית. המערכת העתידית נחשבת לדור הבא של מערכות ההגנה, והיא מסוגלת לתקוף מטרה בטווחים גדולים וגבוהים הרבה יותר ובמהירות גדולה יותר. 

בשלב זה צה"ל משתמש במערכת הנשק המבצעית חץ 2, המופעלת זה שנים על ידי מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, ובמערכת חץ 3 הרגילה שנמסרה לחיל האוויר בינואר 2017. המערכת החדשה והמשופרת שבה בוצע היום הניסוי טרם נכנסה לשימוש והיא אמורה להימסר לצה"ל על מנת שיוכל להתמודד עם תרחישים מורכבים יותר באופן יעיל הרבה יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ