בית משפט בקנדה אסר לסמן יין מההתנחלויות כ"תוצרת ישראל"

השופטת הורתה להטביע את המונח "התנחלות ישראלית" על הבקבוקים בליווי אזור הייצור שלהם, כדי לספק לצרכנים "מידע אובייקטיבי ומדויק" בנושא שהוגדר "רגיש וסבוך", ולאפשר להם להחרים את היין

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרם בהתנחלות פסגות, ב-2014. לפי הפסיקה, הסימון יעזור לצרכנים להתנגד לרכישת מוצרים שיוצרו במדינה מסוימת
נעה לנדאו

בית משפט פדרלי בקנדה קבע היום (שני) כי יש לסמן יין שיוצר בהתנחלויות שמיובא למדינה, וכי הסימון "תוצרת ישראל" בלבד מטעה צרכנים שמעוניינים להחרים את היין מסיבות פוליטיות. העתירה הוגשה על ידי פעילים נגד הרשות שאמונה על הרגולציה בייבוא מזון לקנדה. בית המשפט, בשבתו כערכאה ראשונה בתיק, פסק כי על הרשות לקבוע נוסח חלופי לסימון.

לקריאת ההחלטה המלאה

בפסק הדין, ציין בית המשפט כי הנושא רגיש וסבוך, אולם קיבל את העמדה העקרונית כי מדובר ב"דרך שלווה אחת בה אנשים יכולים לבטא את עמדותיהם הפוליטיות היא באמצעות החלטותיהם הצרכניות", ולכן יש לספק להם "מידע מדויק על מקור המוצרים".

עובד יקב בהתנחלות פסגות, ב-2014צילום: AP

היועץ המשפטי של בית הדין לצדק של האיחוד האירופי פרסם בחודש שעבר חוות דעת לפיה צרפת חייבת לסמן יין שיוצר בהתנחלויות. חוות הדעת קבעה כי אין תוקף להחלטת בית המשפט הצרפתי מסוף השנה שעברה, לפיה אין חובה לבצע את הסימון. לפי היועץ, חוקי האיחוד דורשים כי מוצר מהשטחים שנכבשו על ידי ישראל מאז שנת 1967 יסומן באופן ברור ככזה שיוצר בהתנחלויות. פסק דין סופי צפוי להינתן בהמשך, אך בדרך כלל השופטים נוטים לאמץ את חוות דעתו של היועץ.

בסוף השנה שעברה, קיבל בית משפט בצרפת את בקשת היקב הישראלי "פסגות" שלא לאכוף עליו את הנחיית האיחוד האירופי לסמן מוצרים שיוצרו בהתנחלויות. לפי הנחיית האיחוד, יש לציין בצורה מפורשת אם המוצרים יוצרו בגדה המערבית ולעדכן על כך את הצרכנים. "פסגות" טענו בפני הערכאות בצרפת כי הדבר נוגד את החוקה המקומית. בית המשפט קיבל את הטיעון, אך הורה להעביר את ההחלטה לבית הדין האירופי מאחר שהמדינה מחויבת לחוק האירופי המשותף.

החלטת האיחוד האירופי כמעט ולא יושמה עד כה, ואילו החלטה של בית הדין האירופי נגד "פסגות" עשויה לגרור אכיפה משמעותית יותר. מחשש שהפנייה לבית המשפט בצרפת תוביל לתוצאה הפוכה מזו, היקב לא זכה לתמיכת המדינה בהליכים המשפטיים.

סיידר תפוחים שיוצר בהתנחלות רחלים, ב-2012צילום: מוטי מילרוד

היועץ, ג'רארד הוגאן, קובע כי "עמדת בית הדין היא שבכל הנוגע למוצר שמקורו בשטחים שכבשה ישראל אחרי 1967, החוק האירופי דורש לסמן את שמו של האזור הגיאוגרפי שממנו הגיע ובמידת הצורך לציין שהוא מיוצר בהתנחלות". לשיטתו, הוספת המונח "התנחלות ישראלית" לצד ציון האזור הגיאוגרפי שבו מיוצר המוצר "הן הדרך היחידה לספק לצרכן מידע אובייקטיבי ומדויק, באופן ברור וקל להבנה". לדברי היועץ, בכל האמור בפסיקת בית המשפט הצרפתי בעניין יקב "פסגות", עצם החזקת השטחים בגדה המערבית בידי ישראל וכן קיומן של ההתנחלויות בתחומה הן "גורם אובייקטיבי שעלול להשפיע על ציפיותיו של הצרכן הסביר".

בהחלטת היועץ נכתב גם כי "כפי שצרכנים באירופה התנגדו לרכישת סחורות שיוצרו בדרום אפריקה בתקופת שלטון האפרטהייד של לפני שנת 1994, כך הצרכנים כיום עשויים להתנגד, מטעמים דומים, לרכישת סחורות שיוצרו במדינה מסוימת".

לגבי ההתנחלויות בגדה המערבית, ציין היועץ כי "ייתכן שישנם צרכנים שיתנגדו לרכישת מוצרים שיוצרו בשטחים הכבושים". יחד עם זאת, כותב היועץ כי בית הדין האירופי קבע בעבר שישנו צורך להבחין בין מוצרים שיוצרו בהתנחלויות לבין כאלה שיוצרו בשטחה של ישראל עצמה. בגוף ההחלטה מוזכר כי כללי המשפט הבינלאומי אינם מכירים בחוקיות ההתנחלויות בגדה המערבית. בהמשך לכך, הוסיף היועץ כי "בל נופתע אם צרכנים מסוימים יראו בהפרה זו (של החוק הבינלאומי, נ"ל) שיקול אתי שמשפיע על העדפותיהם ויבקשו מידע נוסף על מקור המוצרים".

בשל כך, הוא קבע, כי "היעדר ציון של מדינת המקור או של מקום הייצור של מוצרים מיובאים מהשטחים שנכבשו בידי ישראל, ובכלל זה מהתנחלויות, עלול להטעות את הצרכנים לגבי המקום ממנו הגיעו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ