עימותים פרצו בקבר יוסף; הפלסטינים דיווחו על ארבעה פצועים בינוני מאש צה"ל

מצה"ל נמסר כי מטען צינור נחשף בסריקות שקדמו להגעת מתפללים למתחם הקבר וכי הכוח השתמש באמצעים לפיזור הפגנות. לפי הסהר האדום, עשרות נפגעו מכדורי גומי וגז מדמיע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבר יוסף, הלילה

עימותים פרצו הלילה (שלישי) בכניסה לקבר יוסף שבשכם, לאחר שלפי צה"ל חיילים איתרו מטען צינור באזור הקבר. לפי משרד הבריאות ברמאללה, ארבעה פלסטינים נפצעו בינוני מירי חי של צה"ל ופונו לבית החולים רבידיא בעיר. הסהר האדום דיווח על עשרות פלסטינים נוספים שנפצעו מפגיעת כדורי גומי וגז מדמיע.

לפי הודעת דובר צה"ל, כוחות הביטחון אבטחו את כניסתם של כ-1,200 מתפללים למתחם הלילה. המטען התגלה בסריקות לקראת הגעתם של המתפללים, והוא נוטרל באמצעות פיצוץ מבוקר. בשלב זה, נמסר כי פלסטינים "הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר לוחמי צה״ל" וכי הכוח הגיב באמצעים לפיזור הפגנות.

פעיל שטח של הפתח בשכם אמר ל"הארץ" כי העימותים הלילה היו צפויים מאחר שהמתפללים הודיעו מראש שיבקרו הלילה בקבר יוסף, והצעירים הפלסטינים נערכו לכך מראש. לדבריו, מאות מהם התעמתו עם כוחות צה"ל, שהגיבו בירי חי וכדורי גומי, מה שגרם לדבריו לפציעות רבות: "זו לא הפעם הראשונה שבה מתפתחים עימותים באזור קבר יוסף וכל ביקור של מתנחלים במקום מהווה התגרות שמובילה לעימותים", אמר הפעיל, "אבל הפעם האלימות היתה הרבה יותר קשה וההערכה שזה יתגבר בתקופה הקרובה". 

גורם ביטחוני פלסטיני אמר בשיחה עם "הארץ" כי למרות הכעס והתסכול בחברה הפלסטינית, אין עדיין תחושה של הסלמה שעלולה להידרדר לעימות: "ההנהגה הפלסטינית קיבלה החלטה להקפיא את ההסכמים עם ישראל אבל בפועל עוד לא מבינים לאן זה יוביל. מה שבטוח, כל חיכוך בשטחי A יכול להיות מתכון לעימותים קשים".

במקביל, ראש הממשלה הפלסטיני, ד"ר מוחמד אשתייה, הצהיר היום כי הממשלה מינתה ועדה מיוחדת שתדון ביישום ההחלטה להקפאת ההסכמים עם ישראל, מכיוון שלדבריו ישראל מפרה אותם באופן שיטתי. אשתייה תקף את נתניהו וטראמפ וטען שהם אינם יכולים להיות פרטנרים לשלום על בסיס פתרון שתי המדינות.

במתחם שבדרום מזרח שכם, שבו לפי המסורת היהודית קבור יוסף המקראי, התרחשו כמה תקריות בטחוניות בשנים האחרונות. במארס האחרון שני צעירים פלסטינים השליכו מטענים לעבר חיילים שאבטחו את המקום, ובתגובה כוחות צה"ל פתחו באש והרגו את השניים.

קבר יוסף הוא מתחם תפילה סמוך לשכם המאובטח על ידי הצבא. הוא מהווה מובלעת של שליטה ישראלית בתוך העיר. כיום, על פי רוב, נערכות בו תפילות יהודים רק בתיאום ובליווי צה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ