דו"ח פנימי באונר"א מאשים את מנהל הסוכנות ומקורביו בשורת מעשי שחיתות

במסמך של לשכת האתיקה של סוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים נטען כי פייר קרנבול ומקורביו ניצלו את משבר המימון של הארגון לריכוז סמכויות קיצוני, ועסקו בין היתר בפעילות מינית בלתי הולמת ובנפוטיזם

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרנבול בביקור בעזה, במאי
לוגו אי-פי

דו"ח מסווג של לשכת האתיקה באונר"א, סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים, טוען כי ראש הסוכנות פייר קרנבול ובכירים נוספים היו מעורבים בשורת מעשי שחיתות. בין היתר, נטען כי קרנבול ומקורביו היו מעורבים בפעילות מינית בלתי הולמת, בנפוטיזם ובאפליה, מתוך מניעים של רווח אישי והשתקת ביקורת לגיטימית.

במסמך נטען כי הממצאים מהווים "סכנה חמורה ומשמעותית לתדמית הסוכנות, לפעילותה ולביטחונה". המידע בדו"ח מתבסס על 25 עובדי אונר"א בעבר ובהווה, חלקם בכירים, שהעידו כי חברי "מעגל פנימי" - הכולל את קרנבול, סגניתו סנדרה מיצ'ל, ראש הסגל הקאם שאוואן והיועצת הבכירה מריה מוחמדי - עקפו את תהליכי קבלת ההחלטות המקובלים בסוכנות, ומידרו בכירים אחרים בארגון.

משרדי אונר"א במזרח ירושלים, בשנה שעברהצילום: Ammar Awad / REUTERS

קרנבול דחה על הסף את הטענות נגד הסוכנות ונגד הנהגתו. לפי רשת אל-ג'זירה, שחשפה אתמול (שני) את הדו"ח, קרנבול אמר כי הוא משתף פעולה עם החקירה וכי בכוונתו ליישם את הצעדים שהיא תמליץ עליהם. דובר הסוכנות לא הגיב לטענות, ומהאו"ם נמסר כי הבדיקה נמצאת בעיצומה וכי המזכ"ל אנטוניו גוטרש לא יגיב לנושא עד שתסתיים.

ממצאי הדו"ח מעלים כי קרנבול, שמונה לתפקיד ב-2014, ניהל קשר עם מוחמדי ש"חרג מגבולות התחום המקצועי", יצר "סביבה רעילה" והביא ל"מבוכה מתמשכת". לפי הדו"ח, כשבכירים בסוכנות שעזבו מאז את תפקידם העלו את הנושא, הם חשו מבודדים וכמי שנדחקים לשוליים. אחד מהם טען כי זו הסיבה לכך שחוזהו בסוכנות לא חודש. כמה בכירים לשעבר טענו כי קרנבול נעדר ממטה הסוכנות בירושלים במשך 28-29 ימים בחודש, אך דיווח כי הגיע מדי יום. בנוסף, נטען כי הוא אמר לאיש צוות בכיר בנובמבר האחרון כי יצא ל-52 נסיעות במסגרת תפקידו עד לאותה התקופה.

הדו"ח מאשים כי קרנבול תפר את תפקיד היועצת הבכירה למידותיה של מוחמדי וקידם אותה אליו במסלול מהיר במיוחד. היא הצטרפה למרביתן המוחלט של נסיעות העבודה שלו, וישבה עמו במחלקת עסקים. מוחמדי צוטטה כמי שדוחה את הטענות נגד התנהלותה ומכנה אותן שקריות ומרושעות. הרשת הוסיפה כי מיטשל דחתה אף היא את ההאשמות, לפיהן בין היתר ניצלה את כוחה בארגון כדי לסדר משרה לבן זוגה, והתפטרה מתפקידה בימים האחרונים. גם שאוואן עזב את תפקידו החודש.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ברוסיה, בחודש שעברצילום: MAXIM SHEMETOV/רויטרס

ריכוז הסמכויות בידי קרנבול החל, לפי הדו"ח, ב-2015, והסלים לאחר שארה"ב קיצצה ב-2018 את הסיוע לסוכנות מ-360 מיליון דולר בשנה ל-60 מיליון. קרנבול ואנשיו, נטען, ניצלו את הצורך באיתור מקורות מימון לפגיעה בתרבות הארגונית. השינוי הוביל לעזיבה המונית של עובדים, וליצירת תרבות ארגונית המאופיינת במוראל נמוך, בפחד מנקמה ומהדחה, במשבר אמון, בהתנכלות ובהפחדה.

מתחילת השנה לא העביר ממשל טרמפ כל מימון לאונר"א. מאז הקיצוץ, מסתמכת הסוכנות על מקורות תקציביים אחרים, ולפי קרנבול 42 מדינות ומוסדות הגדילו את התרומות שלהם כך שתקציבו נותר על 1.2 מיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ