ג'קי חורי
נעה לנדאו

מקורות בכירים בירדן דיווחו בסוף השבוע כי המלך עבדאללה דחה פנייה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה משותפת. לפי הדיווח בעיתון "אל-קודס אל-ערבי", היוצא לאור בלונדון, המלך הירדני הבהיר כי אין בכוונתו לקיים שום פגישה או שיחה בשלב הזה. בעיתון טענו שהסירוב הרגיז את נתניהו. גורם בלשכת נתניהו אמר כי הדיווח אינו נכון.

הדיווח מצטט מקורות ירדנים לא רשמיים, שלפיהם המלך הביע הסתייגות מהיוזמה של דונלד טראמפ לקיים ועידת שלום בקמפ דיוויד. לפי הדיווח, עבדאללה הדגיש שאין בכוונתו לקיים מפגש רק לצורך צילומים, כפי שקרה בסדנה בבחריין בסוף חודש יוני. עם זאת, נכתב כי המלך לא פוסל שיח עם טראמפ והצוות שלו.

נתניהו בטקס לזכר חללי מלחמת לבנון השניה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

בפרסום מוצגות הערכות של בכירים ירדנים כי המטרה של ביקור יועץ הנשיא וחתנו ג'ארד קושנר באזור השבוע היתה לסייע לנתניהו לנצח בבחירות ואף להרכיב ממשלה. ההערכה הזו התחזקה בעמאן מכיוון שהביקור היה לא צפוי, ובשל הניסיון להציג שוב את התוכנית כעסקת המאה. בפגישה של קושנר עם עבדאללה השבוע חזר המלך על עמדתו כי לא תהיה שום התקדמות בלי פתרון המבוסס על שתי מדינות בגבולות 67'.

לפי העיתון, הביקור של קושנר וחידוש השיח הציבורי על עסקת המאה הרגיז את ההנהגה הירדנית ובראשם המלך עבדאללה. הוא הצהיר כי עסקת המאה נדחתה עד להודעה חדשה על רקע ההתנגדות מצד הפלסטינים ומדינות ערב, וגם על רקע ההחלטה בישראל ללכת לבחירות חוזרות.

בנוסף, הרשתות החברתיות בירדן הוצפו בימים האחרונים בפוסטים זועמים על ביקור ישראלים במתחם אהרון הנביא באזור ואדי מוסא, לא הרחק מהעיר פטרא ההיסטורית. הם קיימו במקום תפילות למרות שהביקור הוצג כביקור תיירותי, במה שהוגדר כהתגרות מצד הישראלים. המקרה גרר ביקורת פנימית נגד הממשלה הירדנית, והביא את שר ההקדשים להחליט על סגירת מתחם הקבר ומניעת קיומם של טקסים במקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ