רשות שדות התעופה: שיבושי ה-GPS בשמי ישראל פסקו לאחר חודשיים; בנתב"ג חזרו לשגרה

בשלב זה לא ברור אם גורמים במערכת הביטחון הביאו להפסקת הההפרעות במערכת הניווט הלוויני. לפי דובר רשות שדות התעופה, כלל מסלולי ההמראה והנחיתה בשדה שבו לפעול כרגיל

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל התעופה בן גוריון, במאי
בר פלג

השיבושים במערכת ה–GPS במרחב האווירי של ישראל שהחלו לפני כחודשיים פסקו בימים האחרונים, ובנמל התעופה בן־גוריון חזרו לשגרה מלאה — כך לפי דובר רשות שדות התעופה. גם ההתרעה לטייסים הנוחתים בישראל על הפרעות קליטה הוסרה. עוד נמסר כי מסלולי ההמראה והנחיתה חזרו לפעול כרגיל. לא ברור בשלב זה אם מערכת הביטחון היא שהביאה להפסקת השיבושים במערכת הניווט הלוויינית.

רשות שדות התעופה הודתה על קיום ההפרעות בסוף חודש יוני. אז הרשות הודיעה כי ההפרעות מתרחשות במהלך ההמראה והנחיתה, ומסרה כי הן עשויות לגרום להתראות שווא של מערכות מבוססות GPS. ברשות טענו גם כי הנושא מטופל מהרגע בו החלו ההפרעות בתחילת יוני, ומקור הבקיא בפרטים אמר כי השיבוש מתרחש רק בשעות היום ושהוא אינו מהווה סיכון לטייסים ולנוסעים. השיבושים התרחשו גם בקפריסין ובמקומות נוספים באזור אגן הים התיכון.

נמל התעופה בן גוריון, במאי. הבעיות בקליטת ה-GPS הסתיימוצילום: עופר וקנין

הודעת רשות שדות התעופה נמסרה לאחר שאיגוד הטייסים הבינלאומי הוציא התראה על שיבוש אותות GPS בסביבת נמל התעופה בן גוריון, ובה נכתב כי האיגוד קיבל תלונות רבות מטייסים שחוו את ההפרעות באזור. "צוותי התעופה צריכים להיות מודעים לסיכון הפוטנציאלי, להימנע מהסחות דעת ולתכנן נהלים אלטרנטיביים במידת הצורך", נכתב בהודעה. גורם באיגוד הטייסים הישראלי, שציין כי מדובר באירוע חריג, אמר כי "חבל שההודעות באו אחרי שהמפעילים (חברות התעופה והטייסים) הביעו את מורת רוחם" בנושא.

במערכת הביטחון העריכו כי רוסיה היא זו שעומדת מאחורי ההפרעות, זאת כתוצאה מפעילות לוחמה אלקטרונית של חיל האוויר הרוסי כחלק מההגנה על המטוסים הרוסיים הפועלים בשמי סוריה ופרוסים בבסיס חמימים שבצפון-מערב המדינה. בתגובה על הדיווח, שגרירות רוסיה בישראל אמרה כי "מדובר בפייק ניוז. לא יכולים להתייחס ברצינות". מדובר צה"ל נמסר כי ההפרעות הן "אירוע בתווך האזרחי אשר צה"ל מסייע בו באמצעים טכנולוגיים, על מנת לאפשר את חופש הפעולה במרחב האווירי של מדינת ישראל. בנקודת הזמן הנוכחית, אין לאירוע זה השפעה על פעילותו של צה"ל. צה"ל פועל כל העת לשימור חופש הפעולה והעליונות המבצעית במרחב הספקטרום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ