הפיגוע בגוש עציון |

במערכת הביטחון מתחזקת ההערכה: לא קדם ניסיון חטיפה לרצח החייל בגוש עציון

מממצאים שנאספו בחקירת הפיגוע עולה כי דביר שורק נרצח כשהלך מרחק קצר, מתחנת אוטובוס לכיוון הישיבה שבה למד במגדל עוז. במערכת הביטחון מעריכים כי החייל לא הוכנס למכונית בשום שלב של התקיפה וכי ייתכן שהגיע לצדי הכביש בניסיון להזעיק עזרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות הביטחון בזירה, הבוקר בגוש עציון

במערכת הביטחון גוברת ההערכה כי לא קדם ניסיון חטיפה לרצח החייל דביר שורק, שגופתו נמצאה לפנות בוקר (חמישי) בגוש עציון ועליה סימני דקירה. מממצאים שנאספו במהלך היום עולה כי שורק הלך מרחק של כ-200 מטרים, מתחנת אוטובוס בהתנחלות אפרת לשער של הישיבה שבה למד, הסמוכה למגדל עוז. לפי ההערכה, במסלול הזה הוא נדקר למוות. כמו כן, במערכת הביטחון מעריכים כי שורק לא הוכנס למכונית בשום שלב של התקיפה, וכי ייתכן שהגיע בעצמו לשולי הדרך בניסיון להזעיק עזרה.

לקראת חצות הודיעו אנשי הישיבה למשטרה על היעלמותו, ובשעה 02:30 הוא נמצא מוטל בצד הכביש שמוביל להתנחלות מגדל עוז. המרחק הקצר בין שער ההתנחלות למקום מציאת הגופה, חיזק את ההערכה במערכת הביטחון כי ייתכן שמי שרצח את שורק לא ניסה לחטוף אותו.

שורק, שהתגייס לאחרונה במסלול של תלמיד ישיבה, היה בדרכו מירושלים לישיבת מחניים ליד ההתנחלות מגדל עוז שבה הוא לומד. הוא נסע לירושלים בלבוש אזרחי כדי לקנות ספרי תורה לרבנים שלו. בשעות הערב הודיעו אנשי הישיבה כי הם אינם מצליחים ליצור עמו קשר. בעקבות כך, החלו חיפושים אחריו וניסו לאתר את הטלפון הנייד שלו, אך הוא היה כבוי. לפנות בוקר אותרה גופתו בידי גששים.

במערכת הביטחון עדיין לא יודעים לומר אם מדובר במחבל יחיד או יותר, והאם הרצח בוצע מתוך החלטה אישית או אם בהכוונה של אחד מהארגונים בגדה או ברצועת עזה. לאחרונה התריעו בפורומים סגורים במערכת הביטחון מפני חוליות שנחשפו בגדה המערבית והוכוונו על ידי ארגונים.

בשנת 2019, להוציא את הרצח של שורק, בוצעו 12 פיגועים על ידי מחבלים בודדים שלא הוכוונו על ידי ארגונים. לעומת זאת, כ-130 מחבלים שהוכוונו על ידי ארגונים - בעיקר חמאס - נתפסו ונחקרו. עם השנים חלה ירידה משמעותית בפעילות המחבלים  הבודדים, כהגדרתה של מערכת הביטחון: בשנת 2018 נעצרו או נהרגו 32 מחבלים  בודדים. ב-2017 נעצרו או נהרגו 54, ב-2016 מספרם עמד על 108 ובשנת 2015, בשיא אירועי טרור הבודדים, נעצרו או נהרגו 138 מחבלים.

לעומת זאת, ניתן לראות מגמת עלייה בחוליות שהוכוונו על ידי ארגונים. לפני 2019, אז נתפסו 130 מחבלים, נתפסו 90 ב-2018, לעומת 69 ב-2017, 124 ב-2016 ו-67 ב-2015. במערכת הביטחון עוקבים היטב אחר המגמה הזו, שמצביעה על עלייה בחוליות שמכוונות על ידי הארגונים. מדובר בחוליות עם אמצעים משמעותיים יותר, תקציב לצורך הפיגוע, תכנון טוב יותר ומערכת שאמורה לקלוט אותם לאחר הוצאת הפיגוע לפועל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו סייר היום בזירה, ואמר כי חקירת הפיגוע מתקדמת. "התשובה שלנו למרצחים כפולה: הם באים להרוס, אנחנו בונים. שנית, ידינו תשיג אותם ונבוא איתם חשבון. החקירה מתקדמת, היא בעיצומה", אמר. "בשנים האחרונות כוחות הביטחון, בהנהגת השב"כ, מצאו את כל המרצחים, ואין לי ספק - גם על סמך מה ששמעתי - אנחנו נשיג את מי שביצע את הרצח הנורא הזה".

גם יו"ר מפלגת כחול לבן, בני גנץ, סייר סמוך לזירת הפיגוע בגוש עציון, ואמר כי מפלגתו תקדם את הבנייה בגושי ההתנחלויות. "אנחנו נמשיך לבנות בגושים ונמשיך לפתח את זה. נעשה את זה מתוך ראייה אסטרטגית ולא מתוך ראייה פוליטית קצרת טווח, בכל מקום - כאן, בגוש עציון, שהוא תמיד חלק ממדינת ישראל - ובכל אחד מהמקומות שנחשוב שיש לנו ערכים אסטרטגיים חשובים לשמור עליהם", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ