בניגוד לעמדת היועמ"ש: ועדת הבחירות אישרה למרזל וגופשטיין להתמודד לכנסת

חברי הוועדה דחו גם את הבקשות לפסילת רשימת עוצמה יהודית כולה ואת איתמר בן גביר. היועמ"ש תמך בפסילת מרזל וגופשטיין בשל "הסתה לגזענות מצדם באופן שיטתי ולאורך שנים". הוועדה דחתה גם עתירה לפסילת הרשימה המשותפת

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: מרזל, בן גביר וגופשטיין בהגשת הרשימות לכנסת בירושלים, החודש
יהונתן ליס

ועדת הבחירות המרכזית דחתה היום (רביעי) את העתירות לפסילת רשימת עוצמה יהודית וחבריה איתמר בן גביר, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין לכנסת. זאת, בניגוד לעמדת היועמ"ש, אביחי מנדלבילט, שתמך בפסילת מרזל וגופשטיין בשל הסתה מתמשכת לגזענות מצדם. כמו כן, הוועדה דחתה בקשה של עוצמה יהודית לפסול את הרשימה המשותפת. עוצמה יהודית הגישה עתירה גם לפסילת כחול לבן, בעקבות הסרטון שפרסם ח"כ יאיר לפיד שתקף את המפלגות החרדיות.

על פי רוב, גם לאחר ההערכה של ועדת הבחירות, ההחלטות בעתירות צפויות לעבור להכרעה סופית בפני בית המשפט העליון בעקבות הגשת ערעורים. את העתירות נגד עוצמה יהודית הגישו בין היתר התנועה הרפורמית וסיעות העבודה והמחנה הדמוקרטי.

בן ארי בהשקת קמפיין עוצמה יהודית בירושלים, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

לא הושג רוב לפסילת רשימת עוצמה יהודית לאחר שאחד משני נציגי מפלגת העבודה נעדר מההצבעה. על פי הרישום, הנעדר הוא סמי שושן, גיסו של יו"ר העבודה עמיר פרץ - שחזר מאוחר יותר להצבעה בעתירה נגד חברי הרשימה. מ"המחנה הדמוקרטי" נמסר בתגובה: "הדיל הושלם: לוי, פרץ ושמולי עמוק בגוש הימין. מפלגת העבודה ביצעה גט כריתות מבוחריה, שמתנגדים לכהאניסטים, שמתנגדים לגזענות, שנלחמים נגד כוחות האופל שבחברה הישראלית". ממפלגת העבודה נמסר כי היעדרותו של שושן בהצבעה היא תוצאה של טעות אנוש.

גופשטיין אמר בדיון בפסילתו כי התנהלותו אינה נגועה בגזענות כלפי ערבים: "בכל מה שאמרתי ובכל מה שאני עושה היתה מטרה אחת לנגד עיני: המלחמה בהתבוללות". לדבריו, "לכל מי שמבקש להתגייס לפעילות בלהב"ה אני אומר, 'תדע שכל הפעילות שלנו היא רק לפי חוק, מתוך אהבת ישראל להצלת בנות ישראל'". בן גביר התבקש בדיון להסביר את פירוש המונח "דמוקרטיה יהודית", שמופיע במצע עוצמה יהודית. לדבריו, "דמוקרטיה יהודית משמעותה שאחמד טיבי לא יוכל להיות חבר כנסת, משום שהוא מתנגד לקיומה של מדינת ישראל וצועד בצעדת שהידים. איימן עודה אומר שהוא לא מתנגד לרצח של חיילי צה"ל. אחד כזה לא יכול להיות בכנסת". 

לבקשת השופט, מרזל מסר הצהרה כתובה בה קרא לפייסבוק להסיר את החשבון הרשמי שלו מהרשת החברתית, משום שהפרסומים בו נעשו שלא על דעתו ומכילים הסתה לגזענות שהוא "מסתייג מהם".

בן ארי בדיון על פסילתו בבית המשפט העליון בירושלים, במארסצילום: אמיל סלמן

חבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד) הסביר כי מפלגתו מתנגדת לפסילה של עוצמה יהודית וחבריה. "צריך לתת להם צ’אנס ולהעביר את ההכרעה לבג"ץ", אמר. לגבי בן גביר אמר: "לפני חודשיים וחצי העתירה נגדו נדחתה. לא שמעתי על תוספת למשקל ששמים ללשון המאזניים. הבקשה הזאת קנטרנית". לגבי מרזל ציין כי "אם מחלו לעופר כסיף על התבטאויותיו, אפשר גם מרזל. אני מקווה שהעליון ייתן לו את אותו היחס שנתן לח"כ מהרשימה הערבית". על גופשטיין אמר: "העמותה שלו (להב"ה) לא עומדת לדין, לא רצה בבחירות. לא קראתי בפרוטרוט את כל הראיות, אבל לא התרשמתי שמדובר בהסתה לגזענות".

בדיון לפסילת הרשימה המשותפת, מנה בן גביר באוזני חברי הוועדה שורה של ציטוטים של חברי המפלגות הערביות בניסיון להוכיח כי הם "מחזיקים בדעות גזעניות, תומכים ברצח יהודים ואזרחי מדינת ישראל, מתנגדים לקיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ותומכים באופן ברור בארגוני טרור ומדינות אויב במאבקם האלים נגד מדינת ישראל ואזרחיה". חברי הליכוד בוועדה תמכו בפסילת הרשימה המשותפת. יו"ר הרשימה איימן עודה כתב בטוויטר בתגובה: "הכהניסטים לא יעברו את אחוז החסימה, אבל ביבי כבר מזמן הכניס את הכהניזם לליבת הימין".

מנדלבליט כתב בחוות דעת שהעביר לוועדה כי חומר הראיות שהגישה עוצמה יהודית בבקשתה לפסול את הרשימה המשותפת "אינו מצדיק את קבלתה". לדבריו, "לא הצטברה מסה ראייתית קריטית המתחייבת לשם פסילת רשימת מועמדים מלהתמודד בבחירות לכנסת".

בן גביר וגופשטיין בהשקת קמפיין עוצמה יהודית בירושלים, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

כמו כן, מנדלבליט הגיש אתמול לוועדה חוות דעת לפיה יש למנוע את השתתפותם של מרזל וגופשטיין בבחירות, "שכן הצטברה בעניינם מסה קריטית של ראיות, ולמעשה הרבה מעבר לכך, ממנה עולה תמונה ברורה, חמורה וחד משמעית של הסתה לגזענות מצדם באופן שיטתי ולאורך שנים". היועץ ציין שההסתה המיוחסת לשניים דומה בחומרתה לזו שיוחסה למיכאל בן ארי, שמועמדותו נפסלה על ידי בית המשפט העליון ערב הבחירות האחרונות. "בעניינים של מרזל וגופשטיין מדובר בראיות מבוססות ביותר על הסתה לגזענות שנמשכת ברציפות שנים ארוכות, כולל בשנה האחרונה". היועמ"ש קבע בחוות דעתו כי אין מקום לפסול את התמודדותה של רשימת "עוצמה יהודית", למעט את מרזל וגופשטיין, משום שזו "מצויה בקרבה לקו האסור שהחוצה אותו דינו פסילה מלהתמודד בבחירות לכנסת, עדיין הרשימה לא חצתה את הקו". 

בן גביר מחה על כך שנציגי היועמ"ש לא המתינו לתגובתם של חברי עוצמה יהודית לעתירות השונות ומיהרו להדליף לתקשורת את חוות הדעת המורה לפסול את התמודדותם. "ככה מפילים שלטון במדינת ישראל", אמר, "כך מתנהלת מערכה של מי שלא רוצה לשמוע, לא להקשיב ולא לבדוק. גם הם יודעים שבלי עוצמה יהודית אין ממשלה ימנית. אם לא די בכך, אתמול בערב עוד הדלפה: כתב אישום יוגש נגד בנצי גופשטיין. חברי הוועדה אל תטעו: היום זה אנחנו, מחר נתניהו ובעתיד כל אחד מכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ