מפקד אוגדת הגליל חצה את הגבול ללבנון במנהרה של חיזבאללה ללא אישור

תת-אלוף רפי מילוא נכנס למנהרה יחד עם קצינים אחרים ללא בדיקה אם יש בצדה השני מארב או מלכוד, ומבלי שעדכן בכך את אלוף פיקוד הצפון. הוא ננזף וקידומו עוכב בשנה, אך ייכנס לתפקידו הבא כמתוכנן

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תא"ל רפי מילוא בטקס חילופי מפקדי אוגדת הגליל, השבוע
יניב קובוביץ

מפקד אוגדת הגליל היוצא, תת-אלוף רפי מילוא, נכנס למנהרה של חיזבאללה ללא אישור וחצה אותה יחד עם כמה מפקודיו עד לשטח לבנון. הרמטכ"ל אביב כוכבי נזף במילוא, והעניש אותו בעיכוב של שנה בהעלאה אפשרית בדרגה. הידיעה פורסמה לראשונה הבוקר (שישי) ב"ידיעות אחרונות".

במארס האחרון נכנס למנהרה - הגדולה ביותר שנמצאה במסגרת מבצע "מגן צפוני" - כחודשיים לאחר תחילת השלב הפומבי של המבצע. ל"הארץ" נודע שמילוא נכנס למנהרה עם קצינים בכירים בפיקוד. הם חצו בשעת לילה את המנהרה עד לכפר ראמיה שבלבנון. הכניסה נעשתה מבלי לבדוק אם יש מארב של חיזבאללה בצדה השני של המנהרה, או אם היא ממולכדת. איש לא נפגע בסיור.

המנהרה אותה חצה מילואצילום: דובר צה"ל

מילוא לא דיווח על הכניסה למפקדו הישיר, אלוף פיקוד הצפון אמיר ברעם, ועדכן אותו רק לאחר שובו. על פי הדיווח, מילוא אמר בתחקיר שנעשה לו כי אמנם טעה, אך רצה כמפקד לוחם לראות בעצמו את המנהרה עד סופה. בצה"ל אמרו כי חטיפה של קצין בדרגת תת-אלוף היתה עשויה להביא לעימות קשה עם חיזבאללה, עד למלחמה.

השבוע סיים מילוא את תפקידו, ללא קשר לתקרית, והוא ימונה כמתוכנן למפקד המכללה לפיקוד ולמטה (פו"ם). במקומו מונה לתפקיד תת-אלוף שלומי בינדר. בעבר היה מילוא מפקד שייטת 13.

העבודות לאיתור המנהרות במבצע "מגן צפוני" בסמוך לגבול לבנון, בינוארצילום: דובר צה"ל

מצה"ל נמסר כי "תא"ל רפי מילוא הינו קצין מצטיין, מהאמיצים והמובילים במפקדי השדה בצה"ל, שסיים השבוע תפקיד ראוי להערכה כמפקד אוגדה 91. במסגרת תהליך השמדת אחת ממנהרות חיזבאללה שהתגלו במהלך מבצע 'מגן צפוני' נכנס הקצין יחד עם קצינים נוספים לחלקה הלבנוני באופן שלא תוכנן מראש ולאחר שלהבנתו לא נשקף מכך כל סיכון. הקצין הודה בטעותו ולקח אחריות מלאה על האירוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ